Marka adınız neden önemli: kimsenin size söylemediği 4 şey

Doğru ilk izlenimi yaratmak için hepimiz ikinci şanslar elde edebilseydik, ilk izlenimler o kadar önemli olmazdı. Ancak durum asla böyle değildir, dolayısıyla insanların işletmenizle ilk temaslarının unutulmaz olmasını sağlamaya ihtiyaç vardır. Bu ilk temas genellikle marka adınızdır. İşte marka adınızın neden önemli olduğu ve kimsenin size söylemediği dört şey.

Marka Adınız Önemlidir

Hiç şüphe yok ki marka adınız önemlidir. Marka adınızın ne kadar önemli olduğunu bilerek, etkileyici olduğundan emin olmak istersiniz. Bunu yapmak, incelik, yaratıcılık ve ilgili araştırmanın bir karışımını gerektirir.

Marka kimliğiniz, markanızı en iyi şekilde temsil etmek, büyümeye yer açmak ve zamanla alakalı kalarak olası genişlemelere yer açmak için, marka adınızla tipik hale getirildiği şekliyle, dikkatlice ve kapsamlı bir şekilde uygulanmalıdır. Kaçınılması gereken birkaç marka adı hatası var, ancak aşağıda kimsenin size marka adınız hakkında söylemeyeceği dört şey var

1.Marka adınız, hikaye başlığınızdır

Doğru ambalajı olmayan iyi bir ürün, yalnızca doğru kitleye ulaşmakta başarısız olmakla kalmaz, aynı zamanda ürünün kalitesine de zarar verir. Bazı işletme sahipleri, insanların işlerinin ne hakkında olduğunu tahmin etmesine neden olan marka adlarını seçerler. Herkes meşgul, markanız için endişelenmeyecek kadar meşgul. İnsanların dikkat süresi her zamankinden daha kısa ve çok fazla bilgi her seferinde dikkatleri için rekabet ediyor. Markanız sizi diğerlerinden ayırabilmeli ve marka özünüzü bir bakışta ifade edebilmelidir. Markanız bir hikaye. Hedef kitlenizi bu yolculuğa sizinle gelmeye davet ediyorsunuz. Hikayenizin başlığına benzer, açık, kesin ve ilgi çekici bir marka adı seçerek takip etmelerini kolaylaştırın.

 

2.Marka adınız bir cevaba ilham vermelidir

İnsanlar duygusal varlıklardır. Duygularımız doğrultusunda hareket eder ve zihnimizde rasyonelleştiririz. Bu, şeylere ilk tepkimizdir, duygulara dayanır. Satın alma kararları bile duygulara dayalıdır. İnsanların her zaman coca-cola gibi gazlı içeceklere ihtiyacı yoktur, yaşamak için gerekli bir gereklilik değildir. Ancak tadın yarattığı duygu, özellikle de soğuk olduğunda, insanların onun peşine düşmesini sağlar. Markanız çok ileri gidecekse, marka adınız insanlardan bir yanıt alabilmelidir. İnsanların harekete geçmek istemesi için aktif ve canlı olması gerekiyor. İnsanlar bir şey yapmak istemezlerse, hiçbir şey yapmazlar. İnsanlar, hakkında hiçbir şey hissetmediğimiz bir şeye neredeyse hiç yanıt vermeyiz.Marka adınız ilginç ve büyüleyici olmalıdır.Bunu başarmanın bir yolu, hedef kitlenizin kullandığı günlük kelimelerle tutarlı bir marka adı seçmektir. Bu şekilde marka adınız belirdiğinde, markanızın neyle ilgili olduğu ve hangi eylemleri gerçekleştirmeleri gerektiği konusunda zaten bir fikirleri olur. Her iyi hikaye gibi, siz de izleyicilerinizin harekete geçmesini istersiniz.

3.Gizemli bir baharat düşünün

Bazen insanların markanız hakkında konuşmasına neden olan sihirli değnek biraz gizemlidir. Evet, insanların dikkat süresi azaldı, ancak ilgilerini çeken bir şeyin ayrıntılarını öğrenmek için bir saniye daha harcayabilirler. Sayfa görüntülemeleri ve sitede geçirilen süre yerine okuyucuların üretkenliğini artıracak şekilde alakalı bilgileri sağlamaya odaklanan yeni nesil teknoloji medya şirketlerini oluşturmaya odaklanan bir marka olan ReadWrite gibi bir marka adı düşünün. Marka adı, hedef kitlelerindeki insanların günlük olarak kullandıkları kelimelerin bir birleşimidir, ancak kulağa zıt gibi gelen iki kelimeyle biraz gizem ortaya koymaktadır. Buradaki anahtar, mümkün olduğunca alakalı anahtar kelimelerin yetenekli bir karışımıdır. Ancak, anahtar kelimeleri telaffuz etmeleri veya hatırlamaları zor olacak kadar ince ayar yapma cazibesine karşı koyun. Telaffuz edildiğinde kulağa hoş gelebilir, ancak insanların marka adınızın doğru yazılışını tahmin etmesini istemezsiniz. Kolayca ilişkilendirilebilir ve okunabilir sınırlar içinde kalın.

4.Bir marka adlandırma platformu kullanın

Markanız için doğru ismi seçmeye çalışırken bir adlandırma platformu kullanmanın yanlış bir tarafı yoktur. Bir marka adlandırma platformu, sisteme koyduğunuz anahtar kelimelere bağlı olarak bir dizi seçenek arasından seçim yapmanızı sağlar.Farklı işletme adlandırma hizmetleri, farklı adlandırma yöntemleri sunar. Bazıları, işletmenizi temsil eden ve bu anahtar kelimeleri kullanan anahtar kelimeler gerektirir; platform, markanız için işe yarayabilecek ad seçenekleri ve kombinasyonları oluşturur. Bu tür hizmetlere genellikle işletme adı oluşturucu denir. Örneğin, NameOyster adlar oluşturmak için yapay zeka kullanır ve bunlar genellikle ücretsizdir. Diğer hizmetler, işinizle ilgili daha fazla ayrıntı gerektirir ve sizden yaratıcı bir özet doldurmanızı ister. Bu hizmet genellikle bir makine yerine gerçek insanların yaratıcı zihinlerini kullanır. Bir adlandırma hizmetinin güzel yanı, bir oluşturucuya kıyasla isim fikirlerinin yaratıcılığıdır.Genellikle benzersiz ve özel isim fikirleri sunarlar. Örneğin, Yepyeni Ad, yaratıcı insanların bir ödül kazanmak için rekabet etmesini sağlamak için yarışmaları kullanır. Gerçek insanlar yüzlerce özgün ve yenilikçi fikir önerir ve siz en iyisini seçip onları ödüllendirirsiniz. Bu yöntem genellikle daha kaliteli isimler sunar çünkü insanlar sizin özel ihtiyaçlarınıza göre teslim etmeleri gerektiğini bilirler. Bu hizmetler aynı zamanda yalnızca mevcut ad seçeneklerini önermek, kullanılabilirliği doğrulama stresini ortadan kaldırmak ve işletmeniz için benzersiz ve mükemmel bir ad bulmanın kesin bir yolunu sağlamak üzere tasarlanmıştır.

5.Mevcut araçlardan yararlanın

İnternetin destekleyici araçlara sahip olmadığı, yapmak isteyeceğiniz neredeyse hiçbir şey yoktur. Yapmanız gereken tek şey, alakalı anahtar kelimelerle donanmak, bunları çevrimiçi bir araca eklemek ve mevcut seçeneklerden birini seçmek. Google Trendler ile mevcut ve geçmiş trendleri arayabilir ve görüntüleyebilirsiniz. Bu size, önerilen marka adınız doğrultusunda insanların daha önce ne aradıkları hakkında bir fikir verecektir. Bununla, marka adı seçiminizde daha güçlü olursunuz. Sonuç olarak markanız bir hikaye, müşterilerinize ve hedef kitlenize anlattığınız bir hikaye. İyi bir hikaye, farklı unsurların bir karışımıdır, hikayenin başlığı – marka adınız, en önemli unsurlardan biridir. Bu yazıda paylaşılan ipuçlarından yararlanarak doğru anlayın ve markanızı güçlendirin.

Sonuç olarak markanız bir hikaye, müşterilerinize ve hedef kitlenize anlattığınız bir hikaye. İyi bir hikaye, farklı unsurların bir karışımıdır, hikayenin başlığı – marka adınız, en önemli unsurlardan biridir. Bu yazıda paylaşılan ipuçlarından yararlanarak doğru anlayın ve markanızı güçlendirin.

 

Kaynak: www.readwrite.com