Küçük ve orta ölçekli işletmeler, Instagram’ı kullanmıyorsa geride kalır

Bildiğiniz gibi Instagram aktif bir platform. Fotoğraf ve video paylaşımlı sosyal ağ, 600 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip ve her gün 200 milyondan fazla kişi paylaşım yapıyor. Özellikleri daha gelişmiş hale geldiğinde, bu rakamlar büyümeye devam edecek.

Instagram’ın patlayıcı büyümesi ile markalar bir reklam platformu olarak Instagram’a yöneliyor. Aslında, Facebook son zamanlarda Instagram’ı mevcut reklam stratejisinin en önemli bölümlerinden biri olarak gösterdi. Instagram, geçtiğimiz yıl, hızla genişleyen reklamveren tabanını desteklemek için, küçük ve orta ölçekli işletmelere basitleştirilmiş profiller de dahil olmak üzere yeni iş araçları sunduğunu açıkladı.

Peki neden küçük işletmeler Instagram fırsatını atlamadılar? Manta’nın geçtiğimiz ekim ayında yaklaşık bin 500 küçük ve orta ölçekli işletme yöneticisine yaptığı ankete göre, yalnızca yüzde 20’lik bir oran Instagram’a mesaj yayınlamak veya reklam yerleştirmek için para ödemiyor. Geriye kalan yüzde 80’lik kesim FOMO’yu (Fear Of Missing Out) hissediyor.

Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler, daha iyi rakipler tarafından yok edilme riski taşıyor.

Görsel içerik kurallarının hepsi

Ne şekilde düzenlerseniz düzenleyin, ortalama bir kişinin videoyu izlemesi veya resme bakma ihtimalinin yazılı bir pasajı okuma ihtimalinden daha çok olduğu ‘görsel’ bir dönemde yaşıyoruz. Araştırmalar, nüfusun yüzde 65’inin görsel öğrenici olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, görsel içeriğe sahip web sayfaların erişimi yüzde 94 daha fazla. Pazarlamacılar bunu biliyor ve buna göre hareket ediyor; üçte ikisi görsel varlıkların marka iletişiminde kritik önem taşıdığını söylüyor.

Müşterileri meşgul etmek ve onları ürün ve hizmetlerden haberdar etmek isteyen küçük ve orta ölçekli işletmeler için, Instagram’ın tüketicilerin istediği görsel bilgileri paylaşma ölçeği ve kapasitesi çok büyük bir varlık. Rakamlar bunu ispatladı. Zengin medya – videolar ve resimler şeklinde – marka dönüşüm oranlarını yüzde 64 oranında artırır.

Instagram doğrudan yanıt veriyor

Instagram, yalnızca marka kampanyaları için bir reklam platformu değil. Bunun yerine, kendi performansını artırmak ve anında satış yapmak için kullanışlı bir yol olduğu kanıtlandı. Instagram’a göre, kullanıcılarının yüzde 60’ı platformda ürün ve hizmetlerle tanışıyor. Ardından, markalı bir yazıdan esinlenildikten sonra yüzde 75 doğrudan hareketleniyor. Instagram, 2015 yılında doğrudan yanıt biçimlerini başlattı. Mart 2017’de genişleyen programla Kasım 2016’da Instagram, belirli perakendeciler için reklam değil alışveriş etiketleri tanıttı.

Ağın genişleyen ve çeşitli doğrudan yanıt biçimlerini kullanarak, küçük ve orta ölçekli işletmeler, bir ürün veya hizmet hakkında bilgi sağlayabilir. Ardından kullanıcıya satın alabilecekleri, kaydolabilecekleri veya indirebilecekleri bir harekete geçirici yol gösterebilirler. İşletmeler, sosyal platformlarda haklı olarak yapılan yatırımların işe yaradığını görmek istiyor. Ve Instagram burada gerçekten başarı bekliyor. Reklam firması Nanigans, müşterilerin yüzde 54’ünün Instagram’ın doğrudan reklamlarını 2015 yılında sadece yüzde 31’lik seviyeden satın aldığını buldu.

Mobil video patladı

Ooyala’ya göre, video oynatmaların yüzde 51’i 2015’teki yüzde 15’lik bir artış, 2014’ten dev bir yüzde; yüzde 203’lük bir artış ile mobil cihazlarda gerçekleşti. AOL’nin bir başka çalışması, tüketicilerin yüzde 57’sinin her mobil cihazda video izlediğini ortaya koyuyor. Reklam harcaması, kullanıcı davranışını izler. Aynı araştırmaya göre, TV reklamcılığından çevrimiçi videoya geçiş yapan paranın yüzde 63’ü mobil videoya gidiyor.

Instagram, mobil video patlamalarının üstünde. Reklamverenlere daha fazla video seçeneği sunmak ve bunları sağlamak için, son birkaç yılda video yeteneklerini önemli ölçüde genişletti. İlk reklamverenler için daha uzun video formatları geldi (15 saniye ile 1 dakika arasında). En son olarak Instagram, Snapchat’ın işlevselliğini “Hikayeler” ile kopyaladı. Sonuçlar etkileyici. ‘Instagram Hikayesi’ bağlantıları, son verilere göre yüzde 15 ila yüzde 25 “hızlıca kaydırma” oranları elde etti.

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin mobil videolu videolardan istifade etmeleri gerekiyor ve Instagram bunu yapmak için mükemmel bir yol. Küçük ve orta ölçekli işletmeler arasında Instagram reklamcılık oranı, göreceli olarak düşük olmakla birlikte, platformun yetenekleri daha sofistike hale geldiğinde bu özelliklerin değeri bilinir hale gelinceye kadar yükselecek. Facebook, küçük işletmeler için zengin bir çevre sağlayarak servise yatırım yapıyor – şimdi o da bu fırsattan yararlanmak istiyor.

Kaynak: http://adage.com