Küçük işletmenizin sosyal medya etkisini artıracak 3 yol

Sosyal medya günümüzde gerekli ancak bitmek bilmeyen yapılacaklar listesi ve para kazanmak için, sosyal medyaya fazlasıyla zaman harcamanız gerekir.

Sosyal medyayı ücretsiz bir pazarlama için yenemezsiniz ancak yeterince büyüyorsanız, karlı bir platform haline dönüştürebilirsiniz ama büyüyebilirsiniz? Takipçilerinizi nasıl etkilersiniz? Sosyal medya etkileşiminizi nasıl büyütüyorsunuz ve bunu, tonlarca zamana ihtiyaç duymayacak şekilde nasıl yapacaksınız?

İlk olarak, sosyal medya etkileşiminin ne olduğunu ve bununla ne yapmaya çalıştığımızı inceleyelim.

Facebook bir anda kitlelere hitap ettiğinden beri sosyal medya uzun bir yol kat etti. Eskiden çok sayıda takipçiler hedeflenirdi ama bu durum artık daha da karışık olmaya başladı. Etkileşim, çabalamanız gereken yeni bir sistem.

Etkileşim nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, postlarınızın her biri çeşitli sosyal medya hesaplarınıza giren etkileşim miktarı anlamına gelir. Etkileşim, takip ettiğiniz sayıma bağlı.

Instagram’da 50.000 takipçiniz olabilir, ancak gönderdiğiniz her fotoğraf yalnızca yaklaşık 200 beğenme ve bir yorum alıyorsa, katılım seviyeleri (etkileşim seviyeleri) gerçekten düşük.

Öte yandan, 3.000 takipçiniz varsa ve her fotoğraf 800 beğeni alıp ve 5 yorum yapıldığında ise gerçekten çok iyi iş yapıyorsunuz demek!

Markalar, şirketler ve potansiyel ortak çalışanlar şimdi yalnızca çok sayıda takipçiden etkileşim arıyorlar. İçeriklerinin sadece kaydırılmakla değil (beğenmeden sayfayı aşağıya kaydırıp, geçmek) etkileşimde bulunacağından emin olmak istiyorlar. Çok sayıda takipçi, insanların yayınlarınızı (post) gerçekten göreceği konusunda bir garanti veremez.

Sesinizi kullanın

Sosyal medya hesaplarınızda etkileşim sağlamanın en kolay yolu, güvenilir sesinizi kullanmak. Pek çok hesap, insanların ilgisini çekmek için yarışırken, gerçekten ilişkilendirilebilenlerin en iyi performansa sahip oldukları açıkça görülür.

Çok koyulmak istenen post, içerik olumsuz düşünceleri doğurabilir. Ayrıca, gerçekten ilgi çekici sosyal medya içeriğini tasarlamak, çekmek ve düzenlemek için oldukça zaman gerekir.

Zaman ya da paran yoksa, neden o kalabalığın içine girmeye çalışıyorsun? Başkasını taklit etmeyin, olmadığınız bir şey olarak kendinizi göstermeye çalışmayın. Eğer gramer kurallarını seven biri iseniz, bunu paylaşın! Fotoğrafları seven biri iseniz paylaşın. İnsanlar kusurlarınızda kendilerini görecek, yorum yapmak veya içeriğini paylaşmak için etkileşime geçecekler.

Otantik olmak, mükemmel tweet veya altyazı hazırlamak için gereken süreyi kısaltır. Sadece samimi olun. Bu,  insanları size getirir ve zaman kazandırır. Sosyal medya etkileşimini gerçek bir yol izleyecek.

Kitlenize Konuşun

Takipçilerinizin sayı ve yorumlarından ziyade, bunları kullanmanız gerekir. Etkileşimi artırmanın kolay bir yolu, o insanlarla etkileşimde bulunmaya çalışmak. Örneğin, onlara soru sorabilirsiniz.  Her şey için öneriler alabilirsiniz.

Sosyal medya sürekli değişen bir şey. Değiştirmek zorunda kalmayan şey ne? Sizin sesiniz ve içeriğiniz. Sizin için önemli olan platformlarda gerçekliğiniz parlasın.

Kaynak: https://smallbiztrends.com