Karantina döneminde sosyal medya detoksunun faydaları

 

Mashable tarafından yapılan bir Twitter anketi, kullanıcıların yüzde 75’inin, dünya çapındaki hükümetlerin COVID-19’un yayılmasıyla mücadele etmek için evde kalma emirleri vermesinden bu yana ekran zamanlarının (şaşırtıcı olmayan bir şekilde) arttığını fark ettiğini ortaya koydu. Artan ekran süresinin ardından artan sosyal medya kullanımı geliyor. Sadece kaydırma, bilgiye erişme veya arkadaşlarınızla ve ailenizle iletişim halinde kalmak için bile olsa..

Uzmanlara göre anksiyeteyi (kaygı bozukluğu) hafifletmek amacıyla sosyal medyadan biraz uzaklaşmak, kimisi için hayat kurtarıcı olabilir.

Bu karantina dönemi, görüntülü görüşme yapmak için daha az kullanılan diğer sosyal medya uygulamalarının çoğalmasına da yol açtı. Böylece insanlar eksik kaldıkları sosyal karşılaşmaları neredeyse yeniden yaratabilir hale geldiler.

Data toplama şirketi Sensor Tower’ın raporlarına göre, 2016’da kullanıma açılan grup sohbet uygulaması Houseparty’nin indirmeleri bu ay arttı.

Ve video konferans hizmeti Zoom’un hisseleri, Deutsche Well’e göre geçen aydan bu yana yaklaşık %50 arttı.

New York Times gazetesinin haberine göre, 15 Mart Pazar günü, yaklaşık 600.000 kişi video servisi indirdi.

Psikologlar akıl sağlığı için sosyal medya detoksunu tavsiye ediyor

Bununla birlikte, sosyal medya kullanımındaki bu artışın akıl sağlığımız üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

İngiltere Kraliyet Halk Sağlığı Derneği (RSPR) tarafından yapılan 2017 araştırmasına göre, sosyal medya gençler arasında artan kaygı ve depresyon oranlarıyla ilişkilendirilebilir.

Sonuç olarak, bazı psikologlar, bu sosyal izolasyon döneminde, kaygı ve anksiyete düzeylerini düşürmenin ve halihazırda rahatsızlık yaşanan zamanların ortasında zihinsel sağlığımızı iyileştirmenin bir yolu olarak sosyal medya detoksunu öneriyor ve bunun avantajları olduğunu savunuyor.

Aşırı bilgi yüklenmesini sınırlayın

Medya bu eşi benzeri görülmemiş küresel sağlık krizinin kapsamını anlamaya çalıştıkça, en azından söylemek gerekirse, koronavirüs pandemisini kapsaması gürültülü olmuştur.
Ve arkadaşlar arasında paylaşıldıktan sonra, sürekli değişen haber güncellemelerinin miktarı rahatsız edici olabilir.

Fazla ve ağır bir bilgi miktarı olma potansiyeline sahip olan kaynağı sınırlamak için –bazıları yanlış bile olabilir- birini seçin ya da içeriği ve kapsamı net ve anlaşılması kolay bulduğunuz, takip ettiğiniz sadece birkaç güvenilir haber kaynağı seçin.

 

 

Alternatif haber kaynakları arayın

COVID-19 salgınıyla ilgili günlük güncellemeleriniz için doğrudan Twitter veya Facebook’a gitmek yerine, verilerin güncel ve doğru olması gereken resmi web sitelerine göz atmayı deneyin.
Herhangi bir doktoru veya tıp uzmanını tanıyor musunuz? Doğrudan kaynağa gidin. Whatsapp grupları etrafında dolaşmaya eğilimli içerikten daha doğru bilgileri paylaşabilecek olanlar gibi…

Rutin oluşturun

Uzaktan çalışma, yalnızlık duyguları yaratmaya yönelik çalışmalarda ezici bir şekilde eleştirilmiş olsa da, yapılan farklı çalışmalar da verimliliğimize zarar verebileceğini kanıtlamıştır.

Çalışma, daha az yapılandırılmış bir ortamda, sosyal medya gibi sıradan dikkat dağıtıcı şeylerin daha ilginç görünebileceğini gösteriyor.

Dikkat dağılmasıyla başa çıkmak için, sosyal medyayı kullanmak, bilgi aramak veya arkadaşlarla iletişim kurmak için bir zaman penceresi verecek şekilde organize molalar planlayın.

Boşluğu doldurun

Sosyal medya hesaplarını silmek veya devre dışı bırakmak, böylesine yalıtılmış bir zamanda göz korkutucu bir seçenek gibi görünüyorsa, akış yenileme yaparak geçireceğiniz zamanı egzersiz gibi diğer etkinliklerle değiştirin.

New York Times’taki bir makalede, fizyoterapistler, hem fiziksel hem de zihinsel sağlığımızı korumanın bir yolu olarak karantina sırasında evlerimizde kalırken fiziksel hareketi mümkün olduğunca tavsiye ediyorlar.

 

Kaynak: www.sociable.com