Kara Cuma’da tüketiciler ne alacak ve nasıl alışveriş yapacaklar?

Şükran Günü ve Kara Cuma uzun bir zamandır mobil düzeye gelmiş durumda. Kadınlar alışveriş için interneti kullanıyor ve Hatchimals, Nintendo Eğlence Sistemleri ve Baby Alive 2016 tatil döneminin istek listesinin en tepesinde. Tatil dönemi alışverişi koşturmasındansa trendleri bilmek kurtarıcı rolünü üstleniyor.

Akıllı telefonlar tüketicilerin alışveriş için güvenilir yoldaşları haline gelmiş durumda. 2015’te, Kara Cuma ve Şükran Günü alışverişleri için yapılan mobil aramalar ilk defa masaüstü bilgisayarlardan yapılan aramaları geçmiş vaziyette. Bu sene, ‘supershopperların’ mobil araştırmalar ve siparişlerine devam ettiklerini görüyoruz.

Aslında çoğu tüketici için, akıllı telefonlar gerçek mağazaya bir giriş kapısı olmaya başlamıştır. Kişilerin %76’sı gün içerisindeki işlerinin çoğunu mobil olarak araştırmaktadır.

Yılın en meşgul alışveriş haftasına girerken, Google verileri tüketicilerin nasıl alışveriş yapacaklarını ve ne alacaklarını ortaya koyuyor.

Erkekler bekleme oyunu oynarken, kadınlar erkenden siparişlerini veriyorlar

Araştırmalar gösteriyor ki; tatil döneminde, kadınlar erkeklerin iki katı oranında internetten sipariş verip ve online alışveriş yapıyorlar. Erkekler ise siparişlerini Noel haftası tamamlamaya yatkınlar.

Bu sene Hatchimals ve Nintendo alışveriş yapanların hediye listesinin başında

Tüketiciler ava çoktan çıkmış durumdalar. Kasım ayının ilk iki haftasında yapılan aramalara bağlı olarak en popüler iki ürün Nintendo Eğlence Sistemleri ve Hatchimals – ve evet Hatchimals derken cidden yumurtanın içinde hayvandan bahsediyoruz.

Kasımın ilk haftasına göre en popüler ürünler:

Hatchimals
Nintendo Entertainment System
Baby Alive
Trolls
DJI Phantom 3 + 4
Sony PS4 Pro
Cozmo
Pokémon
Num Noms
RC cars

Ve pek çok kişi hala ne istediklerine dair bir fikre sahip değillerken, diğer kişiler ilham ve fikirler hakkında araştırma yapıyorlar. Geçtiğimiz yıl ‘eşsiz’ hediye arayışı 2014 tatil dönemiyle karşılaştırılınca %65 artmış durumda. Aynı zamanda ‘havalı’ hediye arayışı da %80’den fazla.

Kara Cuma’da, mağazaların en kalabalık zamanları öğleden sonra

Kara Cuma erken hareket edenlerle birleşmiştir, mağazalar tipik olarak zirveye öğleden sonra 12:00’la 16:00 arasında ulaşırlar. Fakat insanlar gün boyu alışveriş yapmaya devam ederler. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kişilerin Kara Cuma Fırsatlarının mağazada olmasını kaçırmak istememeleri, o gün mobil alışveriş oranının normal düzeyindeki düşüşe neden oluyor.

New England’lılar iyi teklifleri seviyor

Kara Cuma haftasonu öyle ki alışveriş konusunda en isteksiz kişileri bile mağazalara sokabilen nadir olaylardan ve ülkenin (ABD) bazı bölgelerinin bu konuda gelen tekliflere daha meraklı olduğunu görüyoruz.

Kara Cuma saat 10:00 itibari ile, New England bölgesinin çeyreğinden fazlası çoktan en iyi teklifler için ava çıkmış, mağazaların ilgili bölümlerine ve alışveriş merkezlerine gitmiş oluyor. Ülkenin geriye kalanı onlardan saat olarak geride kalıyorlar. Aynı şey mobil alışveriş için de geçerli; New Hampshire bölgesinde yaşayan kişiler, fırsat ürünleri hakkında ülkenin geri kalan bölgelerinden daha çok arama yapıyorlar.

Fakat daha mağazalar açılmadan – ve kapandıktan uzun bir süre sonra- tüketiciler alışveriş yapmaya devam ediyorlar. Geçtiğimiz Şükran Günü, alışveriş arayışlarının %59’u mobil olarak internetten daha mağazalar açılmadan başlamış. Alışveriş gece saatlerine kadar devam etmiş ve hatta kişilerin mobil alışveriş arayışları akşam 20:00’da zirveye ulaşmıştır.

Şükran Günü mobil alışveriş arayışları

Tüketicilerin tatil sezonu alışveriş davranışları yaptıkları hediye listesinin satın alma biçimine göre değişiklik göstermekte. Bu dönemde alışveriş yapan kişiler bunu parmak ve ayak izleriyle ispatlıyorlar.

Eğer bu konu hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız Google’ın Kara Cuma için yayınladığı infografiğe göz atabilirsiniz.

 

www.thinkwithgoogle.com