Büyük işletmelerin verilerini küçük işletmelerden korumasının 5 yolu

Hassas verileri çalmak için düzenlenen siber saldırılar, her organizasyon için devam eden bir endişedir. Bu siber saldırıların yaklaşık yarısı (yüzde 43) küçük işletmeleri hedeflemektedir. Daha da kötüsü, saldırıya uğramış küçük işletmelerin yarısı (yüzde 60) altı ay içinde işlerini kapatmaktadır.

Hassas mali, kişisel ve operasyonel verilerin çalınması küçük bir işletmeyi mahvedebilir. Çalınan kayıtlar ve işlem geçmişleri, küçük veya orta ölçekli işyerlerinden veya müşterilerden çalmak için kullanılabilir ve bu sadece buzdağının görünen kısmıdır.

Amerikan şirketleri karşı koyuyor

PwC gibi Amerikan şirketleri, veri hırsızlığına karşı savaşmak için bulut ve diğer teknolojileri uyguluyorlar. Küçük işletmeler, büyük işletmelerin kullandıkları fikirleri taklit etmeyi öğrenebilirler.

Brenda Hudson, lider bir yazılım ve IT servis sağlayıcısı olan Insight’ın Inside Sales’teki Başkan Yardımcısı; Hudson, küçük veya orta ölçekli işletmeler için siber güvenlik, bazı yansımalarla başlar diyor.

Küçük işletmelerin veri güvenlik ipuçları

Sohbet ile başlayın

Hudson, “Siber güvenlik tehditleri sürekli ve her gün mevcut” diyor ve akıllı telefonların ve diğer mobil cihazların işe getirilmesinin bu riski artırdığını da ekliyor.

“Küçük işletmeler şu anda siber güvenlik hakkında neleri yönettikleri ve neleri güvence altına alacakları hakkında konuşmaya başlamalı.”

Çalışanlar bilgisayarlarında ne gibi verileri tutabilir ve nasıl iyi şifre oluşturulur gibi şeyler hakkında konuşmak iyi bir başlangıç noktasıdır. Her konuşmanın bir odak noktası olması gerekir.

Doğru şifrelemeyi kullanın

Elbette, önleme/koruma aşaması, siber güvenlik savaşının yaşandığı cephelerden biridir. Küçük işletmeler için, doğru şifrelemeye sahip olmak, bilgisayar korsanlarından korunmak için sağlam bir çevrimiçi kale inşa etmenin büyük bir parçasıdır. Hudson, hassas bilgilerin güvenli kodlara dönüştürülmesi üzerine birkaç seçenek olduğunu belirtiyor.

“Kişisel seviyede, gelen ve giden veriler ve güvenlik duvarının arkasındaki verileri şifrelendirebilirsiniz. Denetim protokolünün bile şifrelemede rolü olabilir.”

İstatistik raporunda yapılması gereken işler var çünkü küçük ve orta ölçekli işletmelerin yalnızca yüzde 22’si veri tabanlarını şifreliyor.

Orada olan şeyi gözlemleyin

Birçok küçük işletme, savunmalarında bir boşluk bulmaya çalışan kötü amaçlı yazılımlara ve diğer siber zararlılara odaklanıyor. Hudson, herhangi bir şeyin olup olmadığını görmek için zaten var olan veri tabanınızı stoklamanın iyi bir fikir olduğunu ileri sürüyor. Gerçekten de, araştırmalar, siber saldırıların% 55’inin çalışanlar tarafından işlendiğini gösteriyor.

“Cyber Threat Alliance” gibi gruplara abone olmak başka bir koruma katmanı ekliyor. Küçük işletmelerinizi güncel tutmaya ve siber suçlulardan bir adım önde olmaya yardımcı oluyorlar.

Güvenliği hizmet uygulamaları olarak değerlendirin

Bir güvenlik uygulaması olarak servis de düşünülmelidir. Bunlar genellikle yazılım ürünleridir. Mobil cihazlar vasıtasıyla veri akışını izlemek söz konusu olduğunda, veri kapağının çökmesine yardımcı olurlar. Bununla birlikte, aynı zamanda veri hırsızlığıyla ilişkili olmayan ofis yazıcıları aracılığıyla iletilen bilgilere de dikkat edilmelidir.

Kullanıcının bilgisayarındaki dosyaları kilitleyip açtırmak için ücret ödemeye zorlayan yazılımlardan korunmak için bulut kullanın

Güvenli bir yedek plana sahip olmak, küçük işletmelerinizin tüm yönleri için iyi bir fikirdir ve çevrimiçi güvenlik farklı değildir. Bulutu içeren birden çok yerde verileri kaydetmek ve güvence altına almak, fidye yazılımı olarak adlandırılanların kurbanı olmamayı sağlar.

İşte burada çevrimiçi suçlular sisteminize virüs bulaştırmayı ve veri rehin almayı başarıyor. Birden fazla yerde bilgilerinizi ve verilerinizi saklayarak bu dolandırıcılıklardan kaçınabilirsiniz. Hudson, bulutun neyi sunduğunu tartışarak herkesle aynı sayfada başlamayı öneriyor.

Hudson, “Farklı bulut teklifleri var” diyor. “ancak KOBİ’nin sahip olması gereken ilk konuşma, buluttaki güvenlik platformlarıyla ilgili.”

Kaynak: https://smallbiztrends.com