İşletmelerin grafik tasarımına yatırım yapması için 4 neden

Pazarlama sektöründe içerik ve görsel kullanımının etkin rolünden sıkça bahsediliyor, peki işletmenizi ileri taşımanız için grafik tasarımının öneminden ne kadar haberdarsınız?

 

Grafik tasarım, günümüzde hayatın her alanında karşımıza çıkıyor; büyümekte olan işletmeler tarafından da sıkça tercih ediliyor. Çokyönlü kullanım seçenekleri sayesinde markalar için değerli bir dijital varlık haline gelen grafik kullanımı, işletmeniz için yeni kapılar açıyor! Nasıl mı?

Doğru grafik kullanımı ile artık hiçbir şeyi “açıklamak” zor değil. Bu durum da işletmenizin hedef kitlesiyle bağlantı kurmasını kolaylaştırıyor ve iyi bir izlenim bırakıyor.

Güçlü bir grafik tasarımı ile neler yapabilirsiniz?

#1 Marka adı ve kimliği oluşturun

Her işletme, özgün bir marka olarak müşteri karşısına çıkmak ister. Potansiyel hedef kitlenizin aklında yer edinmenizi sağlayacak tasarımlar tam da bu notkada devreye giriyor! Görsel kimlik oluşturmak, müşterinizin sizinle öncelikle ilişkilendireceği unsur olduğu için birincil derecede önem taşıyor.

Dünya çapında grafik stiliyle ikonikleşmiş Coca-Cola örneğini ele alalım. Kırmızı ve beyaz renkler ilk bakışta oldukça basit görünüyor, değil mi? Bahsi geçen iki renk marka ile özdeşleşiyor ve hatta eş anlamlı hale geliyorsa, bu da tutarlı grafik kullanımı ve görsellerin sonucu diyebiliriz.

Marka adınızı ve ruhunuzu yansıtan bir kimlik oluşturmak, grafik tasarımın temel önceliğidir. Şirket içinde grafik tasarımınızı geliştirecek bir ekip oluşturmak istiyorsanız, DesignBro web sitesine göz atabilirsiniz.

#2 Hikaye anlatıcılığıyla öne çıkın

Benzersiz markaların izleyicileriyle paylaşacakları oldukça güçlü hikayeleri ve anlatıları vardır. Markanızın hikayesinin müşteri davranışını belirlemesi satışlarınızın kaderini değiştirir! Peki güçlü bir marka için hikaye anlatıcılığı nasıl olmalı?

Anlatınızı daha ilgi çekici hale getirmek için hikayelerinizi doğru grafiklerle desteklemek oldukça önem taşıyor. Görsel içerik pazarlaması istatistiklerine göre, 2019’da pazarlamacıların % 70’inden fazlası, içeriklerini çoğunlukla grafik ve videolar olmak üzere görsellerle zenginleştirdiler. Basit anlatılar ve görsel ögelerle mesajınızı iletmek, “yaptığım işte en iyiyim” mesajını hedef kitleye ulaştırmakta oldukça etkili.

#3 Tutarlı, güvenilir, akılda kalıcı bir izlenim yaratın

Net bir görsel, mesajınızı müşteriye iletmekte sofistike bir yazıdan çok daha etkili! Dahası, tasarımlarda tutarlılığı ve kaliteyi sürdürmek, markanıza duyulan güveni artıracaktır. Bu noktayı daha iyi anlamak için, tek bir maçta üç gol atan yeni bir futbolcuyu düşünün. Etkileyici, ama bu bir şans olabilir, değil mi? Ancak aynı futbolcunun 30 maçta eşit derecede iyi performans gösterdiğini görünce yeteneğine ikna olursunuz. Markanızı maçın yıldızı yapma vakti!

#4 İçerikte gezinmeyi kolaylaştırın

Görsellerle desteklenen yazılar anlaşılmayı daha kolay hale getiriyor. İnfografik kullanımı bu sebeple sıkça tercih ediliyor. Mobil, tablet ve monitör görünümüne uyumlu bir web tasarımı ise oldukça önemli.

 

Unutmayın, güçlü görseller kullanmak marka bilinirliğinizi ve erişilebilirliğinizi artırır.

 

Kaynakça: Small Business Trends