Instagram’dan markalar için bir güncelleme daha!

Instagram her geçen gün getirdiği güncellemelerle kendini geliştirmeye ve kullanıcılarına daha fazla kolaylık sağlamaya devam ediyor. Sadece bunu yapmakla kalmayıp aynı zamanda markaların da vazgeçemeyeceği bir platform olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Instagram’ın shoppable (uygulama üzerinden alışveriş yapma) özelliği, Kasım 2016’da ABD’de test edilmek üzere sunulmuştu. Yaklaşık 2 yıllık süreçte bu güncellemenin temellerini Amerika’da oturtan Instagram, geçtiğimiz günlerde bu özelliğin Kanada, Brezilya, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve Avustralya’ya da sunulacağının haberini verdi.

Satıcıların pek çok kategoride çevrimiçi mağazalarını tasarlamak, kurmak ve yönetmek için kullanabilecekleri çok kanallı bir ticari platform olan Shopify‘ın bir uzantısı olan bu alışveriş etiketleri, kullanımı rahatlığıyla Amerika’da çok iyi etkileşimler aldı. Yalnızca Instagram işletme hesaplarına sahip olan kullanıcılara sunulan alışveriş etiketleri, Facebook Mağazası ile bir ürün kataloğunu senkronize ederek çalışıyor. Instagram üzerinden paylaşılan bir postta ürün üzerine yapılan etikete kullanıcılar tıkladığında, ürünle ilgili detayları veren bir sayfa çıkıyor ve buradan alışveriş yap butonuna tıklayarak direkt ürünün olduğu satış sayfasına ulaşılabiliyorlar.


Kısa sürede markaların gözdesi olmaya başlayan alışveriş etiketlerini Michael Kors, H&M, Victoria’s Secret ve NetaPorter gibi büyük isimlerin yanında küçük işletmeler de son derece aktif kullanıyor.

Instagram’ın iş geliştirme müdürü Amy Cole, bu konuyla ilgili bir şunları söylüyor: “Alışveriş etiketleri, ürünler hakkında daha fazla bilgi isteyen kullanıcılar için kolay bir deneyim sunacak. Kullanıcılar, uygulamalar arasında geçiş yapmak zorunda kalmadan Instagram üzerinden alışveriş yapabilir ve bir dokunuşla ürünü satın alabilirler.”

Bu güncelleme kullanıcılara rahatlık sağlamasının yanında markaların da satışlarını daha detaylı inceleyebilmelerine olanak sağlamakta. Markalar hangi postlarında en çok ürün tıkladığını ve hangi ürün etiketlerinin ne kadar popüler olduğunu ve kendilerine getirisinin nasıl olduğunu görebiliyor.


Instagram’da alışveriş etiketlerini henüz yeni kullanmaya başlayan bir marka olan Marks&Spencer‘ın medya ve dijital pazarlama sorumlusu Erin Roy ise şunları söylüyor: “Instagram alışveriş etiketleri, bize 760 bin takipçimizin büyük potansiyelini gerçekleştirme fırsatı sunuyor. Instagram, ürünlerimizi sergilemek ve müşterilerimizle etkileşimde bulunmak için her zaman harika bir platform oldu fakat shoppable üzerinden gelen geri dönüşlere baktığımızda bunu tamamen yeni bir seviyeye taşıdığını söyleyebilirim. Satışlarımız kısa sürede Instagram tıklamaları sayesinde daha çok arttı”

Instagram bu güncelleme sayesinde markaların satış ve pazarlama stratejilerini olumlu yönde etkilemiş gibi görünüyor. Merak edilen konu ise tüm dünyaya bu güncellemenin ne zaman sunulacağı. Instagram tarafından yapılan bir diğer açıklamaya göre, ilerleyen zamanlarda alışveriş etiketlerinin ücretli olarak sunulması planlanıyor ancak şu anda ücretsiz.

Kaynak:

techcrunch.com

instagram.com/michaelkors

marketingweek.com

instagram.com/netaporter

instagram.com/marksandspencer

performancein.com