Instagram’dan koronavirüs güncellemeleri

Instagram, COVID-19 olarak bilinen salgın “koronavirüs” konusunda yalan haberleri engellemek ve kullanıcıları bilinçlendirmek adına yaptığı yeni güncellemeleri duyurdu. Maske, dezenfektan gibi medikal ürün tanıtımları Instagram tarafından bir süreliğine yasaklandı!

Koronavirüs’ün ülkemizde de yayılmasıyla beraber okullar ve iş yerleri süresiz tatil edildi. Bir süredir sosyal medya platformları insanların haberleşme araçları oldu. Tabii bunun da doğurduğu bir problem var: bilgi kirliliği.

Bu konuda ilk adım atanlardan biri popüler sosyal medya uygulaması Instagram oldu. Instagram, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) koronavirüs salgınıyla alakalı küresel acil durum ilan etmesinden bu yana, insanların birbirleriyle bağlantıda kalmalarını sağlayacak ve doğru bilgi edinecekleri çalışmalar yapmaya başladı. Şimdi ise bu konuda çıkan asılsız haberlerin önüne geçmeyi planlayan uygulama, gelecek haftalarda yeni güncellemesini piyasaya sürecek. Güncellemeyle birlikte kullanıcılar, koronavirüs olarak bilinen COVID-19 ile ilgili bir arama yaptıklarında Dünya Sağlık Örgütü veya yerel sağlık bakanlıklarının kaynaklarına yönlendiren bir bilgi mesajı görecekler.

Aynı zamanda, tedavi haberleri veya virüsün bulaşmasını önleyici yöntemler gibi yanıltıcı iddiaların olduğu reklamların yapılması engellenecek. Instagram ayrıca maske, dezenfektan vb. araçların tanıtımını yapan markalı reklamları da salgın süreci sonuna kadar engelleyeceğini bildirdi. Bu geliştirmelerle yalan haber ve dolandırıcılığın önüne geçmeyi hedefleyen Instagram, #evdekal vurgusu yapmayı da ihmal etmedi. Önümüzdeki günlerde Instagram, hikayeler üzerinden “Evde Kal” çıkartmaları ve sosyal mesafeyi hatırlatıcı yazılar yayımlayacak.