Instagram’da müşteri kitlesi yaratabilmek için 3 yol

Ticaretin günden güne hem zorlaşan hem de kolaylaştığını söyleyerek başlarsak çok yanlış olmaz sanırım. Eskiden ticarette göz önüne alınan çok farklı kriterler varken internetin hayatımıza girmesiyle ticaret farklı bir yöne doğru kaymaya başladı. Artık şirketlerin her biri ‘sosyal medya yöneticisi’ pozisyonunda ya birini almış durumda ya da aramaya başlamış durumda. Tabi aramaya başlayanların geç kaldığını söylememiz gerekiyor. İlk cümlemize dönecek olursak, ticaret zorlaştı çünkü internet ve sosyal medya ticaret için çok önemli bir yer tutmaya başladı. Bu mecraların dışında kalırsanız çok büyük bir aktif kitleden uzak kalmış olursunuz. Ticaret kolaylaştı çünkü yine nedenden ötürü internet ve sosyal medya hayatımızda önemli bir yer edindi. Artık bir dükkan açmaya gerek duymadan sosyal medyadan bir şey üretip bunu satma imkanınız doğdu.

Sosyal medyanın ise en önemli platformlarından biri şüphesiz Instagram. Görselliğin ön plana çıktığı bir mecra olduğundan dolayı, hem şirketlerin hem de bireysel olarak satış yapmak isteyen kişiler için çok önemli bir noktada yer almaya başladı. Fakat bu göründüğü gibi kolay değil tabiki. E-Ticaret yazısında da bahsettiğimiz gibi ‘ ürünün resmini koyayım ve satayım’ şeklinde satış yapılamıyor. Instagram’da ürün satabilmek yani bir müşteri kitlesi yaratabilmek için 3 temel ve önemli adımdan bahsedeceğiz.

Samimiyet

Instagram’daki takipçilerinize karşı samimi ve yakın görünmek sizi tercih etmeleri için önemli. İnternetten alışverişte insanların en fazla güven sorunu yaşadığını unutmamamız gerekiyor. Bu güven sorununu aşmak için de takipçilerle örneğin iş ortamınızın fotoğrafını paylaşabilirsiniz. Sıcak bir iş ortamı size güven sağlayabilecek bir adım olabilir.

Kullanıcıyı Ürüne Boğmamak

Sürekli ürün paylaşmak sizi daha tercih edilir bir duruma getirmeyecektir. Tabiki amacınız, ticaret fakat bunu kullanıcıya çok fazla hissettirmeden yapmak önemlidir. Örneğin, sabahları takipçilerinize ‘günaydın’ temalı bir temalı fotoğraf paylaşmak akşamları ‘iyi geceler’ temalı paylaşımlar yapmak takipçilerinize hem samimi gelecek hem de onların dikkatini çekecektir.

Çekilişler

Yapacağınız çekilişler hem müşterilerinizin dikkatini çekecek hem de size yeni takipçiler kazandıracaktır. Aynı zamanda sizden satış yapmayan ancak satış yapma potansiyelindeki bir müşteriye kendinizi tanıtma fırsatı verecektir.