Instagram üzerinden pazarlama büyüyor

Instagram üzerinden e-ticaret yapılmasına çok alıştık. Son zamanların en popüler uygulaması bu ticareti büyütecek bir adım attı.

Artık iş dünyası çok yakın sürede Instagram’da yeni bir sayfaya sahip olacak.

Çok sayıda kullanıcının fotoğraflarını paylaştığı bu uygulama, geçtiğimiz hafta Instagram üzerinden e-ticaret yapan kullanıcıları için yeni profil ve özelliklerinin ön gösterimini yaptı. Güncelleme birkaç ay içinde öncelikle Amerika Birleşik Devletleri, Yeni Zelanda ve Avutralya’da aktif hale gelecek.

Bu ayın başlarında ilk kez duyduğumuz bu güncelleme sayesinde profillere belirgin bir “iletişim” butonu, detaylı analitik araçlar ve Instagram içeriklerini adeta birer reklama dönüştürecek olan promosyon araçlarına daha kolay bir giriş sağlama eklenecek.

Kullanıcılar için en dikkat çekici değişiklik olacak olan “iletişim” butonu markalar ve mağazalar için hedef kitleleriyle daha kolay interaktif bir ilişkinin sağlanmasını hedefliyor. Firmalar artık sayfalarına e-mail adreslerini, telefon numaralarını ve/veya metin iletisi seçeneğini ekleyebilecekler. Hatta fiziksel bir konumları var ise adreslerini bile ekleyebilecekler.

instagram2

Instagram’ın özel mesajlaşma özelliği olduğu halde kullanıcılar hala etkileşimlerini yorum yaparak sağlıyor. Bu durum da çok fazla etkileşimi olan bir içeriğin altında ki kayda değer yorumları seçebilmeyi zorlaştırıyor. Bu da firmaların bir isteği olan müşterileri seçerek geri dönüş yapmalarına engel oluyor.

Ayrıca bu güncelleme ile beraber Instagram artık iş sahiplerine uygulamada bir ilk olan profil analitiklerini de sunacak. Bu analitikler, Facebook üzerinden e-ticaret sağlayanların edindiği analitik bilgilere benzer nitelikte. Intagram’ın içgörüleri, takipçi demografiklerini ve içerikle kitle arasındaki etkileşimi detaylı bir şekilde gözler önüne serecek.

instagram3

Bu yeni güncelleme, yeni müşteri kazanabilmek için sürekli fotoğraf ekleyen, fotoğraf odaklı Instagram’ın küçük çaplı iş sahiplerini de kapsamı içine alıyor. Bu sayede hem onlar hem de büyük kurumlar sponsorlu içerikleriyle Instagram’daki kitlelerine direkt olarak ulaşabilecek.

Bütün bunların yanı sıra, güncelleme kurumların reklamları için doğru hedef kitle seçimini ve eyleme çağrıyı yapabilecek şekilde organize edilmiştir. Bu sayede pazarlama ve reklamcılık temeli olmayan Instagram bazlı iş kurumları da bu güncellemeden aynı verimi alabilecek.

Kaynak: http://mashable.com/