Instagram, markalı içerik etiketleme özelliğini Reels’a getirdi

Instagram, markalı içerik etiketleme uygulamasını Reels’da kullanıma sunması ve bu etiket uygulamasını önümüzdeki haftalarda Instagram Live’da test edilmeyebaşlayacağını vurgulaması ile geçtiğimiz Cuma günü platformundaki markalı içeriklerle ilgili birkaç güncelleme yayınladı.

Facebook’un sahip olduğu fotoğraf ve video paylaşım ağı, Cuma günkü bir blog yazısında markalı içerik etiketine atıfta bulunarak, “İçerik oluşturucuların, hangi biçimi seçerlerse seçsinler markalı içerik oluştururken açıkça markayı belli edebilmelerini sağlamak istiyoruz. “dedi.

Etiket uygulaması Cuma günü Reels’da piyasaya çıktı ve kısa süre sonra Instagram Live’da test edilecek.

Instagram, Haziran 2019’da markalara markalı içerik gönderilerini reklam olarak yayınlama olanağını sundu, ancak bu reklamlar yalnızca içerik oluşturucuların mevcut gönderilerinin tanıtılmasıyla oluşturulabilirdi.

Platform Cuma günü, reklamverenlerin markalı içerik reklamları oluşturmasına olanak tanıyan ve daha fazla esneklik sağlayan yeni bir akış başlattı.

Bu akışta:

  • Reklamveren, reklam oluşturma erişimi için bir istek gönderir.
  • İçerik oluşturucu, kabul ettikten sonra reklamverene gönderilen bir bildirimle reklam oluşturma izni verilir.
  • Reklamveren, reklamın yayınlandığına dair bildirim alır.

Markalar artık Instagram hikayeler kısmındaki bölümden markaya özgü hastag, konum ve @bahsetmeler, gibi dokunulabilir içeriklerle kullanıcılara ulaşabilir. İşletmeler yakında, şu anda mümkün olmayan ürün etiketleriyle markalı içerik gönderilerini tanıtabilecek.

Instagram, bir gönderisinde, “İnsanlar Instagram’da sevdikleri içerik oluşturuculardan giderek daha fazla alışveriş yapıyor. Bu yeni reklam biçimi, markaların Instagram’da sorunsuz bir alışveriş deneyimi sunmasının başka bir yoludur. Bu yeni biçim önümüzdeki aylarda test edilmeye başlayacak” dedi.

Son olarak, Ekim ayında açıklandığı gibi, işletmeler ve içerik oluşturucular, markalı içerik yayın gönderileri için minimum yaş belirleyebilir. Marka sahipleri varsayılan bir minimum yaş belirlemeyi ya da belirli ülkeler için minimum yaş belirlemeyi veya her iki seçeneğin bir kombinasyonunu oluşturmayı seçebilirler.

Instagram’ın işletme müdürü Justin Osofsky yaptığı açıklamada, “İçerik oluşturucular kültürü ileri taşıyor ve sırada ne olduğuna işaret ediyor, bu yüzden insanlar ilham almak için giderek onlara yöneliyor. Markalı içerik üretimi, içerik oluşturucular ve işletmeler için güçlü bir araçtır ve bu güncellemelerle birlikte oluşturdukları içerikten daha fazla yararlanmalarına yardımcı olacaktır. İçerik oluşturucuların çeşitli ihtiyaçlarını ve isteklerini destekleyen para kazanma araçları oluşturmak, bizim için odak noktası olmaya devam edecek. “diyerek bu konu hakkında yeniliklerin devam edeceğini bildirdi.

Kaynak: https://www.adweek.com/