Instagram, hikayelerinize mention, Boomerang ve URL eklemenize izin veriyor

Instagram hikayeler kısmını faaliyete geçirdiği zaman herkesin Instagram’ı Snapchat’e benzettiğini hatırlıyor musunuz? İşte bu benzetme değişmek üzere.

Cidden geçici olarak diğer sosyal ağın bir klonu olarak başlamış olabilir ama bugün yaptığı güncelleme ile kendine has bir özellik kattı- ve bu çok heyecan verici. Değişiklikler Instagram ekosistemiyle bütünleşen ilginç hareketleri kapsıyor. Aynı zamanda kullanıcılar hikayelerini oluştururken onların daha fazla özgür olmalarını sağlıyor.

instagram2-796x699

Boomerang

Yaklaşık bir yıl önce, Instagram bir döngü içerisinde bir veya iki saniyelik videolar üreten ve arkadaşlarımızla paylaşmamızı sağlayan ilginç bir uygulama olan Boomerang’ı faaliyete geçirdi. Yeni bir hikaye oluştururken, artık çektiğiniz fotoğrafları tek bir dokunuş ile döngü (Boomerang) videosuna çevirebilir ve bir diğer dokunuş ile paylaşabilirsiniz.

Şirketin Boomerang için indirme işlemini bastırmasına rağmen, artık kullanıcıların yüzlerini kullanıp, uygulamayı koyarak onlara hayatlarını paylaşmaları için daha yaratıcı tekliflerde bulunuyor.

Söz etmek (mention)

Bir diğer gelişme ise ‘’@’’ işaretini koyarak hikayenizde arkadaşlarınızı etiketleyebilmeniz. Oldukça kolay- hikayenize bir metin yazıyorsunuz ve başında ‘’@’’ işaretini kullanarak istediğiniz kişinin kullanıcı adını giriyorsunuz.  Daha sonra attığınız kişinin mesaj kutusuna sizin onu etiketlediğine dair bir bildirim gidiyor.

Aynı zamanda etiketlendiğiniz bir hikayeyi görüntülediğiniz zaman, hikayeye tıkladığınızda sizi etiketleyen kişide, hikayeyi gördüğünüze dair bir pop-up ile karşılaşmakta. Paylaşılan hikayeler ile birlikte Instagram’daki kişileriniz ile bağlantınız daha kolay hale geliyor.

Linkler

Linkler en ilginç gelişme ama maalesef şu anda herkes için kullanılabilir değil. Şimdilik sadece doğrulanmış hesaplara ekstra içerik ekleme ya da dış içeriğe bağlantı ekleyebiliyorsunuz. Hikayenizi yukarı kaydırın veya ‘’daha fazlasını gör’’e tıklayarak tarayıcınızı açabiliyorsunuz. Örneğin yemek bloğu bir tarife bağlantılı olabilir ve yeni açılım ile tarifin yer aldığı linke gidebilirsiniz.

Şahsen, ben başından beri Instagram hikayelerini sevmişimdir. Instagram mevcut sosyal ağı, duyarlı arayüzü, temiz tasarımı ve entegrasyonu sayesinde beni Snapchat’ten hızlıca kendi ağına kaydırdı.

Bugünün güncellemesinde mevcut ürüne büyük bir ek ve ürüne farklı bir yol açıldığını görüyoruz. Sosyal ağın mevcut gücünü kullanarak bugün önce Kurallar gevşetilerek uygulama içinde bulunan profillerin biyografilerine linkleri kullanımına izin verildi.

Kaynak: http://thenextweb.com/