Instagram, hikayelerdeki reklamlara doğrudan yanıt verilmesini test ediyor

Instagram, reklamlara doğrudan yanıt verilmesini hikayeler bölümünde test ediyor. Böylece diğer satış biçimleri arasına girerek, kayıt ve uygulama yükleme sahalarına izin veriyor.

Çarşamba günü, Instagram, insanlara servisinde kaydolmak için hızlıca başvurmalarını isteyen bir e-ödeme cihazı şirketi olan SumUp’ın hikayeler kısmında bir reklamını sundu.

Şimdiye kadar, Instagram Hikayeleri reklamları, yalnızca markalandırma amacıyla geniş kitlelere ulaşma hedefleri sundu. Ancak daha yüksek pazarlama hedefleri sunmadı. Teste aşina olan kişilere göre, uygulama; yüklemeye teşvik eden reklamlarla, web sitelerindeki kayıtlarla ve zaten Instagram ana reklamının bir parçası olan diğer hedeflerle denemeler yapıyor. Instagram hikayeleri sonuçta, ana ekrandaki reklamları satın almanın sağladığı tüm pazarlama hedeflerine uyacaklarını söyledi.

Bilmeyenler için, hikayeler, kullanıcıların silinmeden önce 24 saat hesaplarında kalan dikey video klipleri paylaşmasına olanak tanıyor.

Instagram, hikayelerde doğrudan yanıtlanan reklamları test ettiğini doğruladı ancak biçimi deneyen diğer reklamverenleri ayrıntılı bir şekilde tanımlamayı veya reklamverenlerin isimlerini vermeyi reddetti.

Doğrudan yanıt reklam biçimleri, Instagram’a, Snapchat’e meydan okuması için başka bir kategori sağlıyor. Snapchat hikayeleri icat etti ve popüler video görüntüleri dikey hale getirdi.

Snapchat, ayrıca, kullanıcıları etkin bir şekilde ve ihtiyaç duydukları diğer araçları hedeflemelerine olanak tanıyan reklam teknolojisi geliştirerek, uygulama yükleme ve doğrudan yanıt veren reklamverenleri takip etti.

İsmini kullanmamak şartıyla konuşan bir üst düzey DR reklamereni, uygulama yükleme reklamlarının Snapchat’ı etkilediğini söyledi, ancak, şimdi şirket Instagram’a bir başka şekilde göz atacaklarını söyledi.

Reklamcı, “Instagram’ı bizim için bir DR perspektifinden hiç göremeyecek hale getirmedik.” dedi. “Ancak hikayeleri test edeceğiz.”

Hikayeler, her iki platformda da, bazı standart dijital biçimlerde doğrudan yanıt için daha etkili kanallar olduklarını ispatladı; çünkü hikayelerdeki reklamlar insanlara daha cazip geliyor. Tarafların söyledikleri, izleyicileri etkilemek için tam ekran kullanılıyor ve göz ardı edilmesi daha kolay olan görüntülü reklamlara kıyasla daha iyi reklam öğesi uygulamaları teşvik ediliyor.

Instagram ve Facebook, Snapchat’a her güncelleme de biraz daha meydan okuyarak, reklamverenler ve tüketiciler yerine genç girişimciliğe yakınlaşıp onlara hakim olmaya çalışıyorlar.

Instagram, geçen yıl ağustos ayında Snapchat’ın Hhikayelerini kopyalamıştı.

Mart ayında Instagram, geliştirilmiş Snapchat’le benzer bir reklam biçimi olan hikayeler arasında sponsorlu videolar satmaya başladı. Instagram, markaların ve yayıncıların hikayelerine ödemelerini yapmamış olsalar bile bağlantı eklemelerine izin veriyor.

Bu haftanın başlarında Snapchat ve Instagram, hikayeler bölümlerinin içindeki özelliklerle düello yaptılar. Instagram, grupların aynı video hikayelerine katkıda bulunmasını sağlayan özel hikayeler oluşturdu. Instagram, ayrıca Snapchat’ın zaten izin verdiği şeylere benzer şekilde hikayelerine hashtag ve konum eklemek için yeni birer yol da sundu.

Kaynak:http://adage.com