Instagram canlı video ve yok olan mesajları tanıtıyor

Instagram, Snapchat’ten kopya çektikten ve Boomerang’lar, bahsetmeler ve URL’ler ekleyerek kendini farklılaştırmaya gittikten sonra şimdi, yine iş başına geçmiş gibi görünüyor.

Firma bugünden başlayarak, kısa süreli canlı video ve mesaj yollama hizmetlerini sunmaya girişecek. Bahsedilen özelliklerden ilki tartışmasız en ilgi çekici eklenti olacak ve Facebook’un en önemli kabul edilen özelliklerinden birini bu fotoğraf paylaşma uygulamasına getiriyor olacak.

Çok yakında, bir Instagram hikayesi yaratıldığı zaman yeni bir ‘Canlı’ butonuna geçiş yapılabilinecek ve bu özellik sayesinde kullanıcılar canlı yayına girme fırsatı yakalayacak. Bir kullanıcı yayına başladığı zaman, uygulama kullanıcının takipçilerine bildirim yollayacak ve kullanıcılar da izleyip yorum bırakabilecek. Yapılan yorumlardan bir tanesi haber akışının en başına sabitlenebilecek ve sonrasında da yorumlar tamamen kapatılabilecek.

Bütün bu yenilikler Facebook’un ‘Canlı’ özelliğine oldukça benziyor olmasına rağmen, aslında emoji reaksiyonlarından türetilerek ortaya çıkmakta. Bunlara ek olarak, kaydedilmiş bir video yayınlanmasından hemen sonra otomatik olarak videoyu yayınlayan kullanıcının profiline koyulmayacak. Ancak bu özellik, önümüzdeki haftalarda global olarak kullanıma hazır hale getirilecek.

Bugün sunulan özellik ise tamamen başka bir özellik: Yok olan mesajlar. Instagram uygulamasının ana sayfasında, yukarı sağ köşedeki yeni mesaj yollama ikonuna bastığınız zaman, sizi takip eden kişilere gizli olarak fotoğraf ve video yollayabiliyor olacaksınız.

Bu özelliğin Snapchat’in çok daha önce yazdığı kitaptan birebir olarak kopyalanmış bir sayfa olduğunu fark etmek hiç de zor değil. Snapchat 2011 yılında çıkış yaptığında uygulamanın bu temel özelliği, kısa ömürlü mesajlaşmanın önderliğini yapan bir özellik kabul edilmişti.

Şu anda ise görünen o ki, Snapchat ile Instagram Hikayeler uygulamaları arasındaki mücadele hala tüm hızıyla devam etmekte – Instagram’ın sürekli yeni özellikler eklemesi ve Hikayeler’i tamamen kendi ürünü olarak lanse etmesi bize işi ne kadar ciddiye almış olduğunu gösteriyor. Ve Instagram’ın bu kadar çabaladığını görmek oldukça inanılmaz bir şey. Fakat öbür taraftan baktığımızda onların da, Snapchat’in ürettiği, 10 saniyelik video çekebilen ve oldukça da havalı görünen güneş gözlüklerine benzer bir şeye sahip olmadıklarını görüyoruz.

Kaynak: http://thenextweb.com