İnsanları rahatsız etmeyen e-mail marketing nasıl yapılmalı?

İnsanları E-mail abonesi yapabilmek (e-mail marketing) online pazarlamanın temel bir yapıtaşı. Bir müşteriye veya potansiyel müşteriye kendinizi ifade edebilmek için “spam” ve rahatsız edici e-mail kategorilerinden kaçınmak gerekir.

E-posta abonelerini korumak ve onları müşteri odaklı yapmak istiyorsanız bu temel yönergelere bir bakın.

Zorlama satış yapmaktan kaçının  

İnsanlar çeşitli nedenlerle e-mail aboneliğine üye olurlar. Günümüzde aboneliği oluşturmanın en popüler yöntemleri ise hediye çekleri ve hediye çekilişleri yapmaktan geçer. Örneğin, bir kullanıcı eğer ücretsiz bir e-kitap almak için e-mail aboneliğine kaydolursa, yapılması gereken ondan para istememek olmalı.

E-posta aboneliği işi tamam. Aslında, çoğu marka için bir e-mail abone sistemine sahip olmak için birçok neden var, ancak bir müşterinin ürün veya hizmetiniz için para harcamak istemesi için onun güvenini kazanmanız gerekir.

Yardımcı olmaya odaklanın

Müşterilere karşı yardımcı iseniz, müşteriler size karşı güven duymaya başlayacak ve sizden haber almaktan zevk alacaklar. Bir aboneye her mesaj gönderdiğinizde daima mümkün olduğunca yardım etmeyi deneyin. E-posta metninde hedef kitleniz için yararlı olan veya web üzerindeki başka bir kaynağa, özellikle de blogunuzda yeni olan ve başarılı olmanıza yardımcı olacak okuyucuları bulun.

Abonelerinize düzenli olarak yardım ederseniz, daha fazla bilgi almak için geri geleceklerinden emin olabilirsiz. Ne kadar yardımcı olursanız, onlar size o kadar sadık olacaklar. Yaptığınız iyilik, müşterinizin ağzından diğer insanlara yayılacak.

İlgi çekici olmak için e-maillerinizi değiştirin

Aynı şablonu tekrar tekrar kullanırsanız, e-maillerinizin alt kısmındaki aboneliğe iptal linkine tıklayan kullanıcılar ile karşılaşacaksınız. Tekrarlardan ve sıkıcı olan içeriklerden kaçınılması gerekir, faydalı ve eğlenceli e-mailler düzenleyin.

Dürüst olun

Aslında, web sitemde her ay ne kadar para kazandığınızı yayınlayacak kadar ileri gidebilirsiniz. Bu, para konuşmanın hala sahte olduğu bir dünyada çılgınca görünse de, başarılarınızı ve başarısızlıklarınızı paylaşarak okuyuculara gerçek renklerinizi göstererek daha da güven inşa etmiş olursunuz.

Hedefleriniz hakkında açık olun    

Pasif saldırganlık, gerçek yaşamda korkunç derecede rahatsız edici, online mecrada bile bu insanlara tolere edilemez. Yardım etmeye çalıştığınızda, bu e-maille amacınızın yararlı olduğuna dikkat edin. Üyelik kayıtlarını almaya çalışıyorsanız, netleşin ve okuyucularınıza bu e-mailde yapacak ve üyeliğe kaydolacak bir şeyler sunun.

Kendinizi listenizdeki aboneler yerine koyun

E-mail aboneliğine kaydolurken nasıl hissediyorsun? Neden kaydolmayı seçiyorsun ve dikkatini çekmek için bu kadar çok talep ederek neyi listede bırakıyorsun? En sevdiğiniz e-mail listelerinde neler oluyorsa sizde onların sağladığı şeyleri taklit edebilirsiniz.

Hoşunuza giden şeyi sentezleyebilir ve kendi orijinal şeklini korursanız, uzun vadede abonelerinizi elinizde tutacağınızdan emin olursunuz. Ve uzun vadeli aboneler fanlar ve müşteriler sizin abone listenizde kalır. Can sıkıcı ve rahatsız edici olmaktan kaçınıp ve her zaman büyük bir değer sunmaya odaklanırsanız, abone listenizde büyük başarı elde etmiş olursunuz.

Kaynak: smallbiztrends.com