İçerik nasıl daha etkileşimli olur?

Tüketiciler daha etkileşimli içerik kullanmak istiyor ve markalar bunu onlara vermeye çalışıyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde, çok sayıda yeni etkileşimli içerik biçiminin ortaya çıktığını ve klasik veya geleneksel çevrimiçi içeriğin daha etkileşimli bir biçime dönüştürüldüğünü göreceğiz. Ama bu dönüşüm tam olarak nasıl ortaya çıkacak? Ve neden ilk etapta oluyor?

Etkileşimli İçerik Nedir?

Etkileşimli içerik, kullanıcıların materyalle aktif olarak etkileşime girmesine izin veren her tür içeriği içeren geniş bir terimdir. Eylemleri içeriğin sunumunu etkileyebilir veya içeriği yeni şekillerde kullanabilirler. Normalde okuyucular yalnızca pasif içerik tüketicileridir; içeriği okur veya dinlerler ve başka herhangi bir işlem yapmaları gerekmez. Etkileşimli içerik onları tabiri caizse sürücü koltuğuna oturtuyor.

Örnekler yardımıyla etkileşimli içeriği anlamak en iyisidir. Etkileşimli içeriğin basit bir yinelemesi, çevrimiçi bir hesap makinesidir; örneğin, bazı başlangıç parametreleri göz önüne alındığında, aylık ipotek ödemelerinizi tahmin etmenize yardımcı olacak hesap makineleri sunan web sitelerini kolayca bulabilirsiniz. Bu içerikten tam deneyim elde etmek için, kendinizle ilgili bazı bilgileri girmelisiniz – yani, ödünç almak istediğiniz para miktarı, faiz oranınız ve diğer sayısal değişkenler.

Bununla birlikte, etkileşimli içerik daha da karmaşık olabilir. Örneğin, markaların reklamlara, web sitelerine ve diğer görsellere hayat vermek için basit animasyonlar kullanan hareketli grafiklerden yararlanmaları giderek daha yaygın hale geliyor. Basit bir değişiklikle, bu hareketli grafikler ancak bir tüketicinin yanıtından sonra canlanabilir; örneğin, bir tüketici fareyle üzerine geldiğinde veya doğrudan tıkladığında grafiğin canlanmasını sağlayabilirsiniz.

Etkileşimli içerik, verilerin dinamik sunumlarıyla da gösterilir. Modern platformlar (ve bazı infografik türleri) genellikle verileri, bir kullanıcının çeşitli değişkenlerin etkisini görmek için doğrudan işleyebileceği çizelge ve grafiklerde sunar.

Etkileşimli İçeriğin Yararları

Öyleyse etkileşimli içerik neden daha popüler hale gelmek üzere?

Etkileşimli içeriğin bazı avantajlarına bir göz atalım:Daha fazla tüketici katılımı. Yeni başlayanlar için, etkileşimli içerik, tüketicilerin dikkatini çekme ve yönetim kurulu genelinde katılım oranlarını artırma konusunda daha iyi bir iş çıkarma eğilimindedir. Tüketiciler, statik içerikten çok etkileşimli içerikle ilgileniyor. Ek olarak, içerikten tam değeri elde etmek için bir tür eylemde bulunmaları gerekir. Bu çekiliş, onları markayla daha da fazla etkileşime girmeye teşvik ediyor.

Daha fazla tüketici verisine erişim. Etkileşimli veriler ayrıca şirketlere tüketici verilerine daha fazla erişim sağlayabilir; bu, içerik pazarlama kampanyanızın gücünü artırmak için yapay zeka (AI) v kullanıyorsanız özellikle önemlidir. Örneğin ipotek hesaplayıcısını ele alalım; 10.000 kişi ipotek oranlarını bulmak için temel bilgilerini girerse, bu bilgileri hedef demografinizin ödünç almak istediği ortalama para miktarını tahmin etmek için kullanabilirsiniz. Tüketicilerinizin içeriğinizle nasıl etkileşim kurduğunu takip ettiğiniz sürece, değerli bir şeyler öğrenebilirsiniz.

Daha yüksek tutma oranları. Modern markaların karşılaştığı en büyük sorunlardan biri tüketiciyi elde tutma. Bir okuyucunun, yıllarca hizmetlerinize abone olmaya devam etmesini sağlamak bir yana, tüm içeriği tüketecek kadar sitenizde yeterince uzun süre kalmasını sağlamak zordur. Ancak etkileşimli içerik, marka elde tutma oranlarınızı artırabilir ve insanların bir rakibe dönüşmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Rekabetçi farklılaşma ve hatırlanabilirlik. Rakiplerden bahsetmişken, internet onlarla dolu. Daha fazla görünürlük elde etmeye çalışan çevrimiçi bir markaysanız, sizinkine benzer yüzlerce markayla uğraşmanın acısını bilirsiniz – hepsi daha yüksek arama motoru sıralaması ve daha büyük trafik akışı elde etmek için mücadele eder. Etkileşimli içerik günümüzde pek yaygın olmadığından, rekabette öne çıkmanın harika bir yolu olabilir. Markanızı daha iyi konumlandırmanın, hatırlanabilirliğini artırmanın ve kalabalığın arasından sıyrılmasına yardımcı olmanın bir yolu olarak etkileşimli içeriği kullanabilirsiniz.

Etkileşimli İçeriğin Geleceği

Herhangi bir marka, en azından bazı temel sürümlerle hemen şimdi etkileşimli içerik geliştirmeye başlayabilir. Tüketicileriniz için basit bir hesap makinesi veya basit bir test geliştirmek fazla çaba gerektirmez. Ancak etkileşimli içeriğin geleceği çok daha gelişmiştir.

Etkileşimli içerik buradan nereye gidiyor?

Yeni etkileşim yolları. Yeni başlayanlar için, tüketicilerin etkileşimde bulunmak için daha fazla yolu olacak. Bazı etkileşimli içerik biçimleri, daha az tüketici bilgisi ile daha fazlasını yapabilir ve deneyimi özelleştirmek için bireylerden daha az ve daha az girdi gerektirir. Diğerleri yeni yollarla etkileşimli olacak; örneğin, bir web sitesi bir fare imlecinin hareketini doğru cihazla izlemek yerine kullanıcının göz hareketlerini takip edebilir. Harekete dayalı etkileşimler de gelişim için potansiyel bir yol olabilir.

Cihazlar arası deneyimler. Hayatlarımız, farklı cihaz çeşitliliği ile darmadağın oluyor. Muhtemelen, evinizde akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar, giyilebilir cihazlar ve hatta TV’niz dahil olmak üzere en az bir düzine internet bağlantılı cihaz vardır. Etkileşimli içerik bundan yararlanarak, çok çeşitli cihaz etkileşimlerinde etkileşimli anlardan veri çekebilir; içeriği cihazlar arası bir formatta da sunabilir; örneğin, giyilebilir bir cihazdaki verileri analiz etmeye başlayabilir ve oda değiştirdiğinizde başka bir ekranda analiz etmeye devam edebilirsiniz.

Kişiselleştirme. Daha fazla marka, kişiselleştirmeyi içerik pazarlama stratejilerine entegre etmeyi umuyor. Markalar, sitenizi ziyaret eden her kullanıcıya aynı deneyimi sunmak yerine, içeriği demografik veriler, tarama geçmişi ve sitedeki önceki deneyimler gibi şeylere dayanarak içeriğe erişen kişiye hitap edecek şekilde uyarlamak ister. Etkileşimli içerik bunu kolaylaştırarak tüketicilere kendi deneyimlerini kişiselleştirme şansı verebilir.

“Yükseltilmiş” geleneksel içerik deneyimleri. Ayrıca geleneksel çevrimiçi içerik biçimlerinin (basit blog gönderileri gibi) yeni etkileşim fırsatlarıyla “yükseltildiğini” göreceğiz. Örneğin, bir blog yazısı, okuyuculara etkileşimli bir görsel öğe aracılığıyla konu hakkında daha fazla bilgi edinme seçeneği sunarsa anında daha ilgi çekici hale gelebilir.

Bu Dönüşüm Neden Gerçekleşiyor?

Birçok yönden etkileşimli içerik, içerik pazarlamasının geleceğini temsil eder. Peki bu dönüşüm neden gerçekleşiyor?

Amaç değeri. Gördüğümüz gibi, etkileşimli içerik, onu kullanacak kadar deneysel olan markalar için muazzam bir nesnel değere sahiptir. Doğru interaktif içerik stratejisiyle, tüketicinin ilgisini artırabilir, markanızı daha akılda kalıcı hale getirebilir, müşteriyi elde tutma oranını artırabilir ve nihayetinde markanız için daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

Tüketici talebi. Tüketiciler, içerik tüketim deneyimlerinden giderek daha fazlasını istiyor. İnternet basit, statik yazılı içerikle boğulmuş durumda ve kullanıcılar yorulmaya başlıyor. İnsanlar daha fazla kişiselleştirme istiyorlar ve tükettikleri şeyler üzerinde daha doğrudan kontrol istiyorlar; Onlara bu deneyimi yaşatabilen markalar kesin bir avantaja sahip olacak.

Rekabet baskısı. Daha fazla marka etkileşimli içerikle denemeye başladıkça, başa çıkmak için daha fazla rekabet baskısı olacaktır. En iyi rakiplerinizden birine “ayak uydurmak” istiyorsanız, genel etkileşimli içerik deneyimlerine rakip olmanız gerekebilir. Sektörde içeriğiniz aracılığıyla tüketici etkileşimleri sunmayan tek şirketseniz, hızla yol kenarına düşersiniz. Buna göre, birçok marka proaktif olmaya ve bu trendin ön saflarında yer almaya çalışıyor.

Nasıl Ön Planda Kalınır?

İçerik pazarlama dünyasındaki bu yükselen trendden nasıl yararlanabilirsiniz? Eğrinin önünde kalmaya çalışın. Mevcut içeriğinizi etkileşimli bir şeye dönüştürmek için fırsatlar arayın; Tüketiciler bundan nasıl daha fazla değer ve daha fazla etkileşim elde edebilir? Ek olarak, profesyonel bir içerik veya tasarım ajansı ile çalışmayı düşünün; kampanyanızı oluşturmak için kullanacağınız temel materyalin yanı sıra size stratejik öneriler de sunabilirler.

 

Kaynakça:readwrite.com