İçeriğinizin daha fazla kişi tarafından okunmasını sağlamanın 10 yolu

Yazılan içeriğin doğru dilde ifade edilmesi ve doğru bilgilerin içermesinin yanı sıra, mesajın net olması ve kilit noktalardan sıçrama şeklinde sunulması önemlidir. Yani sunum önemlidir!

Jakob Nielson’nun 1997’de yapılan web kullanılabilirlik araştırmasına göre, web kullanıcılarının %79’unun okumak yerine içeriği taradığını göstermektedir.  Ayrıca, göz gezdirme görselleştirmeleri, kullanıcıların web sayfalarını genellikle F-şeklinde bir desende, iki yatay şerit ve ardından bir dikey şerit olmak üzere okuduğunu göstermektedir.

Yukarıdaki görmüş olduğunuz üç web sitesinin kullanıcı gözetleme çalışmalarından ısı haritalarıdır. Kullanıcıların en çok baktıkları alanlar kırmızı renklidir. Sarı alanlar, en az görüntülenen, mavi alanlar ise daha az görüntüleme gösterir. Gri bölgeler herhangi bir fiksasyon(tespit) çekmediğini göstermektedir.

Yukarıdaki ısı haritaları, kullanıcıların üç farklı web sayfasını nasıl okuduklarını gösterir:

 • Bir kurumsal web sitesinin “bize” bölümündeki bir makale (en solda)
 • Bir e-ticaret sitesindeki bir ürün sayfası (ortada)
 • Bir arama motoru sonuç sayfası (en sağda)

Kaynak: Norman Nielsen Group

Hızlı düşünmek için ‘’F’’i düşünün

Okuyucularınızın yazdığınız her kelimeyi okumasını beklemeyin. Özellikle de potansiyel müşterileriniz şirketlerin kısa listelerini çabucak derlemeye çalıştıklarında kapsamlı şekilde okudukları nadir görülmektedir.

Okuyucularınızın çoğu ilk paragrafı okur, ancak ikinci paragrafı okumaları daha az olasıdır ve insanların bir satırın ilk iki kelimesini, madde işareti veya alt başlığın üçüncü veya dördüncü kelimeyi okuyacağını anlamak önemlidir.

Web ve e-posta tasarımının sonuçları açıktır ve bu iki çalışma, yazılı materyalinizi sunma şekliniz hakkında düşünmenin önemini vurgulamaktadır. Basılı içeriği web ‘deki kullanıcıların kopyalama metnini okumak ve taramak için kullanmadan yani onları adapte etmeden yeniden kullanamayacak olduğunuzu da bilmek önemlidir.

 Güçlü sunum için biçimlendirme kullanma

 Mesajınızla etkileşimde bulunacak ve önemli parçaları okuyacakları yerleri kopyanızı, okuyucunun gözünü tuttuğundan emin olmak için biçimlendirme kullanmanız gerekiyor. Aşağıda, daha kolay okumaya karar vermek için bu tarayıcıları almanız için 10 kolay format kuralları bulunmaktadır:

 1. Kopyanızı, okuyucunun dikkatini çeken ve faydalara odaklanacak alt başlıklar ile bölün.
 2. Bir paragraf yazarken sonuçlarınızı yazın ve destekleyici bilgileri takip edin.
 3. Okurunuzun birden çok noktada buluşmasını ve görsel bir mola vermesini kolaylaştırmak için madde işaretleri veya numaralı listeler kullanın.
 4. Cümlelerinizi ve paragraflarınızı kısa tutun; paragraf başına 3-4 cümle iyi iş çıkarır.
 5. Paragraf başına yalnızca bir fikri ifade edin, odaklanın ve dağılmayın. Daha az şey daha fazladır.
 6. Her birinin uygun olduğu yerlerde resim ekleme ve başlığa ek olarak altyazılar sayfadaki en çok okunan öğedir.
 7. Paragrafların hepsi aynı uzunlukta olmak zorunda değildir; ‘Dalgalı paragraflar’ kullanarak, yani iki satırlık bir paragrafın ardından beş satırlı bir, ardından üç satırlı bir paragraf kullanarak ilginizi yaratabilirsiniz.
 8. Bir paragraf içindeki önemli noktalardan yararlanmak için kalın metin kullanın.
 9. Çok fazla metni vurgulamayın, etkisini kaybedersiniz.
 10. Bakmaya çekinmeyin ve yeterince ‘boşluk’ olduğundan emin olun, dönüş anahtarının arkadaşınız olduğunu unutmayın.

Son bir kontrol olarak…

Kopyanızı tarayın, alt başlıklar, madde işaretleri ve koyu metin gibi vurguladığınız kelimeleri okuyun. Bu mantıklı mı ve okuyucunuzun mesajın ne olduğunu anlaması mümkün mü? Sorularınıza cevap evet ise, okunması muhtemel kopyayı yazmışsınız demektir.

Kaynak: www.business2community.com