H&M’in yeni reklam kampanyası

İsveçli giyim markası H&M, ilkbaharın gelişiyle gardıroplarını yenilemeye başlayan kadınlar için, kadın gücünü ve dayanışmayı vurgulayan bir reklam filmi çekti. Video, yalnızca Youtube’da son 1 haftada 7 milyondan fazla görüntülendi.

H&M, reklam filminin dikkat çekici olması için başrolünde güzel oyuncu Winona Ryder ve Elizabeth Olsen‘a yer verdi. Adam&Eve/DDB reklam ajansının imzasını taşıyarak ilkbahar koleksiyonu için hazırlanan filmde, bu iki oyuncunun dünyayı sallayan dans gösterilerine tanık oluyoruz. Aynı zamanda kampanya filminde, ünlü modeller; Andreea Diaconu, Ana Ewers, Imaan Hammam ve Naomi Shimada ile şarkıcı ve besteci Andrea Valle de bulunmakta.

H&M’in tasarım direktörü Pernilla Wolhafahrt, “sette yer alan tüm kadınların, bahar koleksiyonu giysilerinin gücü ile kendi kişiliklerini nasıl ifade edebileceklerini görmek çok güzeldi. Özellikle, en hacimli parçalar dans sahnelerinde mükemmel bir şekilde hareket ediyordu” şeklindeki sözleriyle mutluluğunu dile getiriyor.

Reklam filminde, loş ışıklı bir odada, erkek partneriyle dans etmekten sıkılan Elizabeth Olsen’i görüyoruz. Naomi Shimada, erkek partnerin omzuna dokunduğu an her şey değişiyor. Shimada’nın gelişinden itibaren hareketli müzik çalmaya başlıyor ve bu güzel iki model, Buenos Aires’teki güneşli sokaklarda, manken grubunun yanında dans etmeye gidiyor. Bu kısımda, tüm kadınların coşkulu ve heyecanlı dans gösterisine tanık oluyoruz. Filmin sonu, Winona Ryder’in Olsen’i dansa kaldırmasıyla son buluyor.

Elizabeth Olsen’in, H&M kampanyasındaki perde arkası görüntüsü.

Reklam filminin başrollerinden Winona Ryder ise, günümüzdeki kadın imajından dolayı böyle bir reklam filminin son derece önemli bulduğunu belirterek, kampanyada kadınların hem kendilerini hem de birbirlerini kutladıklarını söylüyor.

İsveç markasının yeni bahar koleksiyonuna ait olan tüm bu kıyafetler, geçtiğimiz salı gününden itibaren, tüm H&M mağazalarında mevcut. Bu kıyafetleri H&M’in internet sitesinde de bulabilirsiniz. H&M’in CEO’su Karl Persson, satışların çoğunun internet sitesinden yapıldığını belirtiyor.

H&M, geçtiğimiz günlerde yaptığı reklamda siyahi bir çocuk mankene giydirilen ve üzerinde “ormandaki en havalı maymun” yazan sweatshirt için gelen uluslararası tepkilerin ardından bu ürünü kataloglarından çıkarmıştı. Bu sebeple, H&M’in bu hafta başında yaptığı açıklamaya göre, şirketin stok değeri %3,3 oranında düştü. Bunun H&M için 2009’dan beri en kötü stok düşüşü olduğunu söyleyebiliriz. Hazırlanan yeni bahar koleksiyonundan sonra firmanın borsa değerlerlerinin toparlanıp toparlanmayacağını görmek için beklememiz gerekecek.

Kaynaklar:

marketingdirecto.com

wwd.com

marketingturkiye.com