Göz ardı etmemeniz gereken 3 sosyal medya taktiği

Sosyal medya şüphesiz günümüzün en büyüleyici gelişmelerinden biri. Herkese duyulabilir bir ses veriyor. Markalara ve onların mesajlaşmalarına dokunuş katarken, ilgi toplama imkanı da tanıyor.

Sosyal medyadaki çok sayıda kullanıcı göz önüne alındığında, işletmeler platformu doğru kullanırsa yeni ve mevcut müşterilere ulaşması çok verimli olabilir. Bu nedenle, en iyi platformlarda (Facebook, Twitter, LinkedIn ve Instagram) bir kurum oluşması pazarlama alanında önemli bir adım.

Sosyal medyayı ticari amaçlar için kullanmak, markanıza takipçileriniz tarafından ses verir. Bu, başlangıçta basit bir görev gibi gelebilir, ancak aslında yürütmek oldukça zor.

Bunu göz önünde bulundurarak üç hayati sosyal medya taktiğinden bahsedebiliriz.

  1. Eğilimleri belirleme

Harika bir sosyal medya kampanyası sadece ilan ile başlamaz. Dinleme ile başlar. Web sitenize etkili bir şekilde trafik çeken içeriği oluşturmak ve dağıtmak isterseniz, hedef kitlenizin konuştuğu konularla uyumlu olmanız gerekir.

Birçok markanın yaptığı büyük hata: soruları cevaplamak ve tüketicilerin aksine mesajlarını kendi ihtiyaçlarına göre hazırlamaları. Buzzsumo, Sprout Social veya Feedly gibi araçların kullanışlı olduğu yer burası. Endüstrinizde, markanızın etrafında veya rakipleriniz hakkındaki içerikleri öğrenmenizi sağlarlar.

Diyelim ki şirketiniz erkek modasında uzmanlaşmış. Gözlem sürecini kısa bir zaman aralığı ile büyük bir kapsamdan başlatmak isteyeceksiniz. Bakılacak ilk ölçümler, sektörün büyük resmi ile ilişkili olabilir.

Buzzsumo’nun ana sayfasında olduğunuzda, “Şimdi Trend” sekmesini seçin. Bu durumda, “moda” yı ve belirli bir zaman dilimini seçebilirsiniz.

Bu, endüstri genelinde bir bütün olarak gelişen konular hakkında genel bir bilgi edinmenizi sağlar.

Sosyal medya platformlarında sağlanan bilgiler ve paylaşılan içeriğin sıklığı ile hangi yayının yayınlanacağını belirlemek için en uygun zamanını seçin. Örneğimiz için, materyalinizi pazartesi ya da cuma günü Facebook aracılığıyla ilgi toplamak amacıyla dağıtmak en iyisi.

Buzzsumo, bir sonraki içeriğinizi nasıl planlayacağınıza ilişkin doğru kararlar verir. “İzleme” sekmesinde, endüstrinizdeki trendleri sürekli olarak güncel tuttuğunuzdan emin olmak için uyarıları ayarlayabilirsiniz.

  1. Sürekli gönderi

Sosyal medyada güçlü bir marka kişiliği oluşturmanın en önemli unsuru tutarlılık olabilir. Tutarlı yayınlar, daha güçlü markalar için ve kendinizi rakiplerden ayırmanız adına daha fazla fırsat doğurabilir.

Hızla artan kullanım sayıları göz önüne alındığında, sert gerçeklik, hesaplarınızı yönetmek adına önemli. Mükemmel frekansta manuel yayın yapma eylemi, kendi başına zor bir iş haline gelebilir. Peki neden bu görevi robotlara bırakmıyorsunuz? Enerjinizi kitleniz için çekici bir içerik oluşturmaya odaklayabilirsiniz. Yapmak isteyeceğiniz son şey, bir programa bağlı kalmak uğruna kaliteden ödün vermek.

Bu iş için Hootsuite, Edgar veya Social Jukebox gibi araçları düşünün. Pazarlamacılar iyi bir anlaşma olarak yaratıcılığa önem veriyor. Bu gibi platformlarda, yaratıcılığınız ortaya çıktığında içeriğinizi oluşturabilir ve bunları daha sonra kendi seçtiğiniz kanalda yayınlanacak şekilde gösterebilirsiniz.

Şimdi, tek endişeniz, sistem materyalinizin istediğiniz sıklıkta yayınlandığından emin olarak yaratıcılığınızın akmasına izin vermek. Tüm içerik yayınlandıktan sonra, yeniden planlayabilir veya bazı durumlarda bu platformların bunu sizin yerinize yapmasını sağlayabilirsiniz. Böylece hiçbir zaman bir tutarlılık kesintisi olmaz.

Sosyal yönetim araçları, programların ve zaman çizelgelerinin tüm stresini ortadan kaldırır. Böylece içerik oluşturma işlemini bir numaralı önceliğiniz haline getirerek güçlü bir varlık yaratabilirsiniz.

  1. Sonuçların analizi

Birinci sınıf içeriği araştırdınız ve hazırladınız. Etkili dağıtım yolları buldunuz. Şimdi ne yapacaksınız? Sosyal sayfalarınızdaki sohbetleri nasıl sürdüreceksiniz?

Sosyal medya pazarlaması, devam etmekte olan bir iş olarak görülmeli. Dolayısıyla, etkileşimin takibi öncelikli olmalı. Brand24 ve Talkwalker gibi araçları araştırabilirsiniz. Kampanyanızı gözden geçirdiğinizde ve sosyal medyada içerik yayınlamaya başladığınızda, her bir parçanın analizlerine erişebilirsiniz.

Örneğin, Talkwalker, her sosyal medya ilanı hakkında derinlemesine bilgi sağlar; böylece bir kampanya oluşturmak için ihtiyacınız olan her şeyle donatılmış olursunuz. Mümkün olduğunca markanızı göz önünde bulundurur. A’dan Z’ye olan bu ara yüz, her türlü işlemi izler. Yayınlarınızın en çok ilgisini çeken demografi veya hangi ülkelerin marka mesajlaşmanızla en çok ilgilendiği gibi faktörler hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Sosyal medya kampanyanızdaki tüm verileri görebilmek önemli bir şey. Bir sonraki hamleyi planlamak işinizin zorlayıcı bir parçası olur. Bununla birlikte iyi haber, ne yaparsanız yapın, öğrenmek için her zaman başka bir gün ve daha fazla bilgi olacak. Bu gibi platformlar, büyümek ve stratejinizi şekillendirmeniz gereken yerleri tanımlamayı çok daha kolay hale getirir. Bununla birlikte, tüketici zihniyetleri ve iş ihtiyaçları değiştikçe, sosyal medya peyzajı saat esasına göre gelişir. Bilinmeyen sularda dolaşmanın anahtarı kitlelerin söylediklerini dinlemek ve çevresindeki güçlü varlığı korumak. Hedefleriniz ne olursa olsun, son derece hızlı hareket eden bilgi akışında kaybolmayı önlemek için bu üç şeyi aklınızda tutun.

Kaynak: smallbiztrends.com