Girişimcilik nasıl demokratikleşti?

Geçtiğimiz 20 veya 30 yılda, girişimcilik demokratikleşti ve bu büyük bir bölüm için harika bir şey. Ancak, girişimci demokratikleşmenin ilkelerini daha iyi anlayacak ve olumlu değişiklikler yapmaya devam edeceksek, bu konuyu daha derinlemesine incelemeliyiz. Girişimci demokratikleşme tam olarak nedir? Nasıl gelişti? Ve buradan nereye gidebilir?

Girişimci Demokratikleşme Nedir?

Girişimci demokratikleşme terimiyle başlayalım. Demokrasi, hepimizin aşina olduğu ve her bireyin söz sahibi olduğu bir yönetim sistemidir. Ancak bu bağlamda demokratikleşme erişilebilirlik anlamına gelir; başka bir deyişle, bir kişinin bu faaliyete girmesi ne kadar kolaydır?

Demokratikleştirilmiş girişimcilik, insanların geçmişlerine, mevcut gelir düzeylerine, önceki bilgi ve deneyimlerine ve diğer faktörlere bakılmaksızın kendi işlerini kurmasının kolay olduğu anlamına gelir. Yıllar geçtikçe bu hızla arttı; bugün, neredeyse herkes, seçtikleri modele bağlı olarak, asgari engellerle bir işe başlayabilir.

Girişimci Demokratikleşme Neden Önemlidir?

Bu neden önemli bir konu? Demokratikleştirilmiş girişimcilik birçok avantaj sunar. Bireyler için, iş kurmak söz konusu olduğunda daha fazla özgürlük ve esneklik anlamına gelir. Şansınız yaver gittiyse, hiç birikiminiz olmayan işsizseniz, sıfırdan bir iş kurarak kendinizden bir şeyler yapma şansınız yine de vardır. 30 yılını belirli bir alanda kariyer yapmak için harcadıysanız, yine de dönebilir ve yeni bir şeye başlamayı deneyebilirsiniz.

Aynı zamanda toplumsal, ekonomik ve kültürel açıdan da önemlidir. Daha erişilebilir girişimcilik, daha fazla insanın iş kurmakla ilgileneceği anlamına gelir. Yeni işletmeler, çevredeki alanlarda daha fazla teknolojik yeniliğe, daha fazla iş yaratılmasına ve derin ekonomik büyümeye yol açar. Peki bu büyük demokratikleşmiş girişimcilik çağını tetikleyen şey nedir?

Web Sitesi Kurucuları ve Bilgi Çağı

Öncelikle internetin rolünü ve beraberinde gelen tüm harika araçları kabul etmemiz gerekiyor. Günümüzde, web sitesi oluşturucuların yaygınlığı sayesinde bir web sitesi oluşturmak çok kolay. Bu yenilikçi araçlardan birini kullanarak, web sitenizi temel şablonları kullanarak ücretsiz olarak tasarlayabilirsiniz – önceden kodlama veya tasarım bilginiz yoksa ve bir profesyonele yardım için ödeme yapacak paranız olmasa bile.

İş planınızı araştırırken ve gelecek için planlar yaparken internetin tamamına danışabilmek de son derece faydalıdır. Basit bir Google aramasıyla, rakiplerinizin kim olduğunu anında görebilir, hedef demografik bilgileriniz hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve hatta işiniz için başlangıç noktası olarak kullanabileceğiniz bir iş planı şablonu bulabilirsiniz.

Pazarlama Taktikleri ve Sosyal Yardım

İnternet, pazarlama ve reklamcılığın manzarasını da değiştirdi. Bu günlerde, dijital pazarlama üstün bir hüküm sürüyor. Küçük bir bütçeyle bile, bir girişimci, işini rekabetçi hâkimiyete taşıma gücüne sahip bir stratejiye kolayca yatırım yapabilir. Çevrimiçi içerik yazmaya ve popüler hale getirmeye ve sitenizi arama motorları için optimize etmeye, daha üst sıralarda yer almak ve daha fazla organik trafik kazanmak için arama motoru optimizasyonu (SEO) uygulamaya odaklanabilirsiniz. Hesap oluşturmanın ve yeni gönderi oluşturmanın ücretsiz olduğu sosyal medya platformlarının gücünden yararlanabilirsiniz. Ziyaretçi başına sabit bir ücret karşılığında sitenize garantili trafik çekmek için tıklama başına ödeme (PPC) reklamlarından da yararlanabilirsiniz.

Pazarlama seçeneklerinin çeşitliliği, düşük maliyetler ve buraya girişin önündeki düşük engeller, büyüyen bir işletmeyi desteklemeyi her zamankinden daha kolay hale getiriyor.

Girişimcilik İlgi Alanı

Ayrıca yeni bir girişimcilik ilgisi dalgası görüyoruz. İnsanlar, ister çok para kazanmak isteseler, isterse sadece günlük programlarında daha fazla esnekliğe sahip olmak isteseler de, her zaman kendi işlerini kurmakla ilgilenmişlerdir. Ancak, yeni bir iş kurmak için daha da elverişli bir ortam yaratan girişimcilik ilgisinin muazzam bir canlanmasını görüyoruz.

Örneğin, dinlenecek düzinelerce girişimci podcast var. Şehrinizde muhtemelen sayısız buluşma grubu ve organizasyonu vardır. Mentorluk, akran desteği ve rehberlik bulabileceğiniz yüzlerce kanal var. Nereye bakarsanız bakın, yeni bir iş kurarken cesaret bulabileceksiniz.

Eğitim

Bugünlerde minimum eğitimle bir iş kurmak mümkün. İş hayatında resmi bir geçmişe ihtiyacınız yok. Yüksek lisans derecesine ihtiyacınız yok. İhtiyacınız olan tek şey harika bir fikir, işin finansmanı hakkında sağlam bir anlayış ve işinizi finanse edebilecek veya destekleyebilecek kişilere çekici bir sunum yapma güveni.

Krediler ve Finansal Erişilebilirlik

Bu aynı zamanda girişimciler için benzeri görülmemiş bir finansal erişilebilirlik çağıdır. Yeni başlayanlar için, bir iş kurmanın hiç olmadığı kadar ucuz olduğunu kabul etmeliyiz. Fiziksel bir perakende satış alanına ihtiyacınız yok; çevrimiçi satış yapabilirsiniz. Mal üretmek için bir fabrikaya ihtiyacınız yok; dijital hizmetler satabilirsiniz. Bir ofis alanına bile ihtiyacınız yok; uzaktan çalıştırabilirsiniz. Ve ihtiyacınız olan hemen hemen her şeyi ücretsiz olarak elde etmek için sayısız çevrimiçi araç ve eğitim kaynağına başvurabilirsiniz.

Bir iş kurmak için daha fazla paraya ihtiyacınız varsa, onu elde etmek nispeten kolaydır. İşletme kredilerinin gevşek gereksinimleri ve düşük faiz oranları vardır ve aktif melek yatırımcılar ve VC’ler her zaman bir sonraki sıcak başlangıcı ararlar.

İnovasyon Kıvılcımı

Modern inovasyon, geçmişteki inovasyondan farklı görünüyor. 30 yıl önce gerçekten yenilik yapmak için, yeni malzemeler yapmak için nispeten bilinmeyen bazı kimyasal işlemlerden yararlanarak bir fabrikaya milyonlarca dolar yatırmanız gerekebilir.

Bugünlerde, yalnızca yeni bir yazılım parçası yazarak yenilik yapabilirsiniz. Sınırlı deneyime sahip olsa bile, tek bir bireyin yenilik yapması ve teknolojik ilerleme kaydetmesi mümkündür. Tek bir uygulama dünyayı değiştirebilir.

Kuluçka Makineleri ve Hızlandırıcılar

Şehrinizde yeni bir kuluçka makinesi veya hızlandırıcı fark ettiniz mi? Sanırım sahipsin. Bu kuruluşlar kendilerini girişimcilerin başarılı olmasına yardımcı olmaya, onlara rehberlik, yönlendirme, tavsiye ve hatta bazen iş planlarını gerçeğe dönüştürmek için finansman sağlamaya adanmıştır. Ve çok daha popüler hale geliyorlar. Böyle bir organizasyonun var olduğunu bilmek, birini kenara itmek ve onları girişimciliği sürdürmeye teşvik etmek için yeterli olabilir. Bir hızlandırıcı veya inkübatörle ilgilenmek, başarı şansınızı büyük ölçüde artırabilir ve size yol boyunca sizin gibi diğer girişimcilere yardım etme şansı verebilir.

Yazılım araçları

Ayrıca, küçük işletmeler için yazılım araçları (ve bunları tanıtan karşılaştırma siteleri) kapsamlıdır ve bir ihtiyaca uygun bir şey bulmayı kolaylaştırır. Günümüz girişimcileri, küçük bir işletmeyi (ör. CRM, pazarlama, finans vb.) Yönetmek için önemli olan çok sayıda araca sahiptir. Ancak bazen analiz felci nedeniyle bir karar vermek çok zor. Neyse ki, diğer girişimciler, küçük işletme sahipleri için en büyük nimetlerden biri olan hızlı karar almaya yardımcı olmak için incelemeler ve geri bildirim sağlamaya yardımcı olabilir. Çoğu girişimci, tavsiyelere dayalı kararlar verir.

Sıradaki ne?

Buradan nereye gidiyor? Şanslıysak, girişimcilik daha demokratik hale gelmelidir. Bu eğilim yıllar içinde büyük bir ivme kazandı ve muhtemelen daha da hızlanacak. Bunlar, gelişmesine yardımcı olabilecek gelişmelerden sadece birkaçı:

Demokratikleştirilmiş mülkiyet. Kalkınmanın temel yollarından biri demokratikleştirilmiş mülkiyet olabilir. Şu anda, bir şirketten bir parça istiyorsanız, risk kapitalisti, melek yatırımcı veya benzer bir ilgili taraf olarak kendi varlıklarınızı yatırmanız gerekecek. Aksi takdirde, şirket sonunda halka açılırsa, çalışan olarak hisse senedi seçeneklerine erişiminiz olabilir. Ancak yakın gelecekte, çalışanlara ve ortaklara daha fazla erişim sağlamak için blok zinciri ve tokenleştirmeyi içeren bir model görebiliriz.

Çeşitlendirilmiş VC portföyleri. Modern girişim kapitalistleri, teknoloji tek boynuzlu atlarına aç ve belirli iş modellerine odaklanma eğilimindedirler. Gelecekte, daha çeşitlendirilmiş ve dağıtılmış portföylere sahip bir ortamdan önemli ölçüde faydalanabiliriz.

 Yeni finansman modelleri. Ayrıca yeni finansman modellerinin gelişimini tamamen görebiliyorduk. Hisse senedi kitle fonlaması zaten mümkün (bunun gerçekleşmesi için bazı çemberlerden geçmeniz gerekse bile), bu nedenle gelecekte bu hatlardaki gelişimi kolayca görebiliriz.

Girişimciliğin daha da demokratik hale geldiğini görmeye devam edeceğiz. İş kuran daha fazla insan, işletmelere yatırım yapan daha fazla insan ve genel olarak girişimciliğe ilgi duyan daha fazla insanla, önümüzdeki on yıllar boyunca belirgin ekonomik faydalar görebiliriz.

 

Kaynakça:ReadWrite