Girişimcilerin yaptığı en büyük pazarlama hataları

Dijital pazarlama başarısı bir dizi faktöre bağlıdır; pazarlama geçmişinizi anlama, markanız hakkında söylenenleri bilmek ve tüketicilerin ihtiyaçlarını değerli bir şekilde karşılamak.

Ne yazık ki, bu faktörlerin hepsiyle birlikte, yeni başlayan girişimciler genellikle erken büyümeyi engelleyen hatalar yapar. Bunlar, etkili bir planlamanın başarısız olması veya sonuçların ölçülmesinden, tüm mobil kategorinin gözden kaçırılmasına kadar değişebilir. Ancak hepsi bu kadar değil.

Kitlenizi anlamakta başarısız olmak

Bir ürünün veya hizmetin doldurduğu boşluk sadece bir başlangıçtır. Pazarlama, tüketicilerin özelliklerini ve zevklerini derinlemesine anlamayı gerektirir. Potansiyel müşterilerin veya son kullanıcıların mevcut ihtiyaçlarının ötesinde, işletmelerin potansiyel müşterilerini profillemesi gerekir. Zamanlarını nasıl harcadıklarını, hangi diğer ürün ve hizmetleri daha çok istediklerine ve profiline uyan kişilerin yaşama eğiliminde olduklarına odaklanın. Bu gibi detaylı bilgiler, pazarlama çabalarınızı daha ayrıntılı ve doğru bir hale getirmektedir.

Yetersiz planlamak

Pek çok pazarlamacı mükemmel bir başarıyı asla elde edemez çünkü açıkça belirtilen hedefleri ve farklı bir eylem planları yoktur. Planlama, bir karar vericinin odasında beyin fırtınası yapmak değildir. Bu, mevcut gereksinimlerinizi, güçlü yönlerini, zayıf yönlerini ve hedeflerinizi analiz etmek anlamına gelir. Bu, bütçenizi alarak ve pazarlama paranızın nereye gideceğini belirlemek için tek tek incelemeyi gerektirir. Yazılı bir eylem planınız varsa, kampanya süreci boyunca tüm bu belgelere düzenli olarak başvurmayı unutmayın.

Odak eksikliği

Başta hepsini yapamazsınız, bu nedenle küçük ve uyumlu çabalarla başlayın. Küçük kampanyalar da geniş bir kitleye ulaşmayı amaçlayan büyük kampanyalar kadar etkili olabilir. Ürününüzün veya hizmetinizin doğal olarak uyacağı umut türleri üzerine odaklanın. Ardından, birkaç aylık bir süre boyunca izleyebileceğiniz endüstri ölçütleriyle uyumlu ölçülebilir hedefler belirleyin. Uzun vadeli hedefler de hayati önem taşır, ancak sonuçlara bakmak, sonuç çizgisinde ilerlemese bile, gelecekteki hedeflere ulaşma ivmesini artırabilir.

Gerçek dışı beklentilere girmek 

Az sayıda pazarlama kampanyası anlık sonuçlar elde edecektir. İlk yayınınız viral olmadıkça, tıklama başı ödeme stratejinizi, sosyal medyayı ve diğer dijital pazarlama kampanyalarınızı git gide ilerletmeniz gerekecektir. Sosyal medya kampanyaları daha kısa bir iş süreci eğilimi gösterirken, tıklama başına ödeme kampanyalarının sonuçları genellikle yaklaşık bir buçuk ay sürer. Arama motoru optimizasyonu (SEO) stratejileri en uzun olanı alma eğilimindedir.

Dijital pazarlamayı uzun koşu gibi düşünün, sprint değil.

Uygun olmayan bütçeleme

Birçok start up(girişim), dijital pazarlama için adil bir miktar para tahsis etmekte başarısız oluyor. Bazı öğeler cılız bir bütçeyle çalışabilirken, birçok kampanya stratejik bir yatırım gerektirir. Bu, paranızın nereye gittiğini anlamak için sıkı bir gözle bakılmasını gerektirebilir. Örneğin, işiniz için çalışacağından emin olmadığınız araçlara para harcamayın. Bunun yerine, şirketinizin içinde ve dışında, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek bir yetenek edinmeye odaklanın.

Çok fazla sosyal mecra kullanmak

Sosyal medya platformları, şirketinizi pazarlamak için eğlenceli ve hızlı bir yoldur, ancak aynı anda çok fazla alana odaklanmak, genel kampanyayı zayıflatabilir. Sosyal medya stratejinizi, kitlenizin sıkça kullandığı birkaç sosyal medya platformunu hedeflemeye ve bunlarla ilgili bilgileri düzenli olarak sunmaya çalışın.

Markanız ve pazarınız için anlamlı olan, şu anda trend olan platformlar olmasa da, bir sosyal medya stratejisi oluşturun. Twitter, Facebook ve Snapchat başlamak için harika sosyal medya platformlarıdır, ancak iş izleyicilerinize bağlı olarak birçok kişi LinkedIn, Instagram veya Pinterest’i de düşünebilir.

İçeriğin önemini unutmak

İçerik, başarılı dijital pazarlama kampanyasının temelini oluşturmaktadır. Ancak, bilgi ya da medyayla alakalı, çekici ve anlayışlı olmalıdır. Aksi takdirde, gün boyu makaleler, resimler veya videolar yayınlayabilir ve yine de ölçülebilir sonuçlar göremezsiniz.

Site ziyaretçilerini uzun vadeli müşterilere dönüştürecek unsurları arayın. Özellikle video içeriği, dijital pazarlamanın temel unsuru haline geliyor ve şirketler artık bunu göz ardı etmeyi göze alamıyor. Girişimciler, Snapchat, Vine ve YouTube’da, kitlenizle bir akor ortaya koymada hem maliyet açısından hem de başarılı olan kendi kendine yeten kampanyalarla video içeriği kullanmaya başlayabilirler.

Mobile fazla bakmak

2014 yılında küresel mobil kullanıcıların sayısı masaüstü kullanıcılarını aştı ve tüketicilerin ceplerinde ve ellerinde istikrarlı bir yer tutuyor. Duyarlı web tasarımı ve katmanlı arayüzler, doğru profesyonel yardımla şık, kullanıcı dostu ve oldukça kolay bir şekilde geliştirilebilir. Mobil pazarlama, bu noktada dijital pazarlama ile eşanlamlı olmalıdır; bir kampanyanın başarısının ayrılmaz birer parçasıdır.

Sonuçlara bakmamak

Fikirler ortaya çıktıktan ve uygulamaya koyduktan sonra iş bitmiyor. Dijital pazarlama kampanyanızı başlattıktan sonra, Yatırım Getirisini (ROI) onaylayan ilgili metrikleri kullanmanız gerekir. Esasen, amacınız, harcadığınız paranın değdiğini öğrenmektir.

İyi haber ise, dijital kampanyanın başlatılmasının ardından statik olmaması. Kitlenizi daha iyi hedeflemek için yayınları, anahtar kelimeleri ve diğer bilgileri değiştirmek için kampanya döneminde analitiği kullanmaya devam edebilirsiniz. Zaman içinde, içeriğiniz hedeflerinize ulaşacak şekilde optimize edilecektir.

Yanlış SEO kullanımı

Anahtar kelime doldurma, giden bağlantı kurma ve diğer yöntemleri zorlayan herhangi bir SEO (arama motoru optimizasyonu) veya dijital pazarlama ajansına dikkat edin. Google’ın algoritmaları geliştikçe eski SEO uygulamaları, şirketleri cezalandırıyor.

Değerli bilgiler, resimler veya videolar sunuyorsanız doğal gelen ve giden bağlantılar oluşturduğu için bu içerik doğal olarak daha iyi arama sonuçlarına yol açacaktır. SEO şirketlerinin benimsediği yeni strateji, organik pazarlamanın bu türüdür.

Online ve çevrimdışı pazarlamayı birlikte kullanmamak

Dijital pazarlama her zaman daha geleneksel pazarlama stratejileri tarafından desteklenmelidir. İnsanlar hala reklam panolarının yanında araba kullanıyor ve gördükleri bilgilere göre hareket ediyorlar. Aradaki fark, basılı reklamcılığın dijital pazarlama bilgilerini içermesidir. Dergi reklamlarının alt köşesinde ve metro işaretlerinde toplumsal ipuçları her zaman mevcuttur. Bazı basılı kampanyalar, bir Twitter hashtagine sahip, tamamen odaklanmış halde dijitaldir. Geleneksel ve modern pazarlama stratejilerini karıştırmak, yalnızca tüketicilere ulaşmakla kalmayıp, daha derin bir düzeyde onlarla bağlantı kurma potansiyeline sahip çok seviyeli bir kampanya yapar.

Start up avantajı

Yeni girişimciler yeni bir sayfadan başlama fırsatı buluyor. Belli bir beklentiyle savaşa girmeden şirket kişiliklerini ve pazarlama kampanyalarını hazırlayabilirler. Zaman içinde, marka veya tüketici ilgisi geliştikçe onları da dönüştürebilirler. İlk çabalara nerede odaklanacaklarını anlamak suretiyle, girişimciler ve küçük işletme sahipleri gelecek yıllar için alt çizgilerini artıracak dijital pazarlama uygulamaları geliştirebilirler.

Kaynak: http://readwrite.com