Facebook yapay zeka asistanı M’i kullanıma sundu

Facebook, yaklaşık 2 ay önce tanıttığı yapay zeka asistanı olan M’i kullanıma sundu. Facebook Messenger uygulamasında bulunan M ilk olarak kullanıcılara sohbet içeriğine göre öneriler getiriyor.

Facebook’un Aralık 2016 da testlerine başladığı öneriler özelliği öncelikle Facebook’un İOS ve Android uygulamalarının ABD’deki kullanıcılarına sunuyor. Deneme sürecinde büyük bir başarı elde edildiğini söyleyen Facebook, M ile Messenger sohbetlerinizi gerçek zamanlı olarak analiz etmekle kalmıyor ve belirli anahtar kelimelerini kullandığınızda M’in sizler için seçmiş olduğu önerileri önünüze getiriyor. Bunlardan ilk ikisi “Teşekkürler” yada “Bye bye” gibi sözcüler için getirilen etiket önerileri. Diğer önerilerden bazıları ise, ödeme hakkında konuştuğunuzda gelen para ödeme yada para isteme seçeneği, konum paylaşma, etkinlik paylaşma yada davet etme, anket oluşturmak ve Uber çağırmak gibi özellikler. Sohber sırasında M logosu ile görünen bu özelliği kullanmak için gösterilen öneriyi seçmeniz yeterli oluyor. M, tipik bir yapay zeka asistanı gibi kullandıkça iyileşiyor ve gelişiyor.

M güncellemesi ile birlikte Messenger tasarımında değişikliğe giden Facebook kullanıcılarının Messenger içinde daha fazla aksiyon almasını ve daha aktif olmasını sağlayacak yenilikler yapıyor.Messenger üzerinden video gibi zengin medya içerikleri paylaşmak kolaylaşırken eklenen daha fazla zengin seçenek ile konum paylaşmak,oyunlara ulaşmak,ödeme işlemlerine erişmek ve ödemeyi gerçekleştirmek çok daha kolaylaşıyor. Facebook Messenger bu tasarım değişikliği,kullanım kolaylığı ve bol seçenekleri ile tüm kullanıcılarını etkileyeceğe benziyor. Facebook, M i ABD dışında ne zaman kullanıma açacağı konusunda ise test sürecinde olduğu gerekçesiyle henüz açıklamadı. Facebook Messenger’ın bu güncellemesinden sonra tercihiniz hangisi olucak?

Kaynak : smallbiztrends.com