Facebook artık Meta

Facebook, Whatsapp, İnstagram gibi sosyal medya ağlarının sahibi Facebook adını “Meta” olarak değiştirdiğini CEO Mark Zuckerberg tarafından 28 Ekim’de yapılan basın açıklamasında duyurdu.

Facebook, Whatsapp, İnstagram adlı sosyal medya platformlarının isimlerinin değişmeyeceğini belirtti. Sadece  bu uygulamaları bünyesinde barındıran şirketin kurumsal adının artık Meta olacağını duyurdu.

Zuckerberg yaptığı açıklamada Facebook adının yapmayı planladıkları geleceğe yönelik çalışmalarını tam manada karşılamadığını söyledi. Yapılan isim değişikliğiyle beraber  planladıkları ve hayata geçirdikleri tüm çalışmalarını kapsayacağını düşündüklerini belirtti.

Kullanıcılar şirketin onlara sundukları hizmetlerini kullanmak istediklerinde artık Facebook’u kullanmak zorunda değil. Bu isim sayesinde sadece Facebook uygulamasını kullanmak yerine ihtiyacı  olan uygulamayı kullanabileceğini gösteriyor

Metaverse nedir?

Metaverse Yunanca kökenli bir kelime olan metadan türemiş ve normalin ötesinde olan anlamına gelmektedir.

Facebook ismini neden Meta olarak değiştiriyor?

Cambridge Analytica skandalı sonrası Facebook tüm okları kendisine çevirdi. Bu skandalla birlikte ortaya konulan Facebook şirketinin kişisel veri politikası kullanıcıların şirkete olan güvenini sarstı. Kişisel verilerin korunması sebebiyle gündeme gelen  şirketin gizlilik sorunları şirketin reklamlardan elde ettiği gelirlerin azalmasına neden oldu.  Facebook’un üzerinde çalıştığı sanal gerçeklik projesi de şirketin isim değiştirmesine neden olan faktörlerden birisi.
Mark Zuckenberg “Facebook ismi sadece gelecekte yapmak istediğimiz sanal dünyaya yönelik çalışmalarımızı kapsamıyordu.  İkinci olarak  Facebook çatısı altındaki faaliyetlerimiz için de iyi başlık değildi diyerek isim  değişikliğinin gerekli olduğunu sözleriyle belirtti.

Sanal gerçeklik ve Facebook

Facebook  sadece sosyal medya platformlarına sahip olan şirket olmanın dışında, sanal dünyaya yönelik projesine de göz kırpıyor. Sanal gerçeklikle beraber Facebook, insanların sanal gerçeklik üzerinden oyun oynayabilecekleri bir alan yaratmış olacak.. FB, kullanıcıların çalışmalarını rahatlıkla yapabilecekleri ve VR kulaklıkları kullanarak iletişimde kalabilecekleri bir ortam sunmayı hedefliyor. Sanal gerçeklik hayata geçirilirse artık insanlar bir oyunun içerisindeki karakterler gibi sanal dünyanın içinde yaşayabilecekler.

Facebook “beğen” logosuna veda etti

28 Ekim tarihinde yapılan basın toplantısında sadece şirketin yeni adı değil yeni logosuda kullanıcıların beğenisine  sunuldu. Facebook’un yeni logosunun başparmak yukarıya uzanan beğen işareti yerine mavi bir sonsuzluk şekli olduğu görülüyor.