E-posta pazarlama programları

E-posta pazarlama programları, özellikle müşterilerinizi mutlu etmek ve onların düzenli olarak harcama yapmalarını istiyorsanız stratejinizde büyük bir rol oynamalı. Bu makalede, yaşam döngüsü e-posta pazarlamasının anahtar faydalarını, temel programların uygulanması ve nereden başlanacağı konularını gözden geçiriyoruz.

Lifecycle e-posta pazarlama programı nedir?

Yaşam döngüsü e-postaları (lifecycle e-mail) müşteriye yolculuklarının farklı aşamalarında ulaşan, özellikle yeni müşteriler, mevcut müşteriler ve veritabanınızdaki etkin olmayan hesaplar için e-postaları kapsayan otomatikleştirilmiş ve hedeflenen e-postalar anlamına geliyor.

Yararları neler?

Oldukça basit bir şekilde bu e-postalar, hedefledikleri özelliklerinden dolayı diğer e-postalara göre daha etkili. Her bir müşteride sahip olduğunuz bilgilere dayanarak segmentler oluşturabilir, kişiselleştirme ve dinamik içeriği kullanarak mesajı uyarlayabilirsiniz.

Örneğin, 12 aydır sipariş vermeyen e-postayı hedefleyen bir e-posta programı, bir indirim teklifinde bulunabilir. Hedefli e-postaları doğru zamanda göndermeniz, müşterilerinizle ilgilendiğinizi gösterir. Bu şekilde onları tekrar harcama yapmaya teşvik edebilirsiniz.

Bununla birlikte, lifecycle e-postalarına verilen bazı avantajlar o kadar belirgin ve ölçülebilir olmayabilir. Her işletme, müşterinin hangi eylemi gerçekleştirmesini istediğine dair kendi vizyonuna sahip, ancak bazen uzun vadedeki faydaları görmek için müşterilerinizin bu yararları fark etmesini sağlamanız gerekir.

Örneğin, bir sadakat programına katılmalarını istemek, onları aktif hale getirmeye yarayabilir ve işinize olan bağlılığınızı, bir şeyler vermeye istekli olduğunuzu gösterebilir. Hemen kazanç göremeyebilirsiniz ancak sürekli katılım, gelecekteki satın alma işlemlerine ve daha uzun vadeli faydalara neden olabilir.

İlgi düzeyini artırabilir ve doğru mesajı doğru zamanda gönderirseniz, müşteriniz, e-postalarınızın okunmaya değer olduğunu fark etmeye başlayacak. Bu diğer e-posta kampanyalarınıza da bir destek olabilir.

Düşünebileceğiniz programlar

  1. Karşılama ve büyütme

Karşılama programları olmazsa olmazlardan, ancak doğru yapılması gerekiyor. Birkaç hafta boyunca kişiselleştirilmemiş genel e-postaları yollamayın, onları daha iyi bir müşteri yapabilmek için yapılması gereken işlemleri düşünün. Bu bir eğitim alıştırması olabilir.

Bu noktada teşvikler konusunda dikkatli olmalısınız. Müşteriler sizinle büyük bir taahhüt veya satın alma yapmak için hazır mı? Bu büyük taahhütlerde teşvikler düşüşe uğrayabilir, bu yüzden müşterileri hedefleme yapabileceğiniz tercihlere yönlendirmek veya web sitenizin değişik alanlarına bakmalarını sağlayarak sizi daha iyi tanımalarına teşvik etmek gibi mikro eylemlerde bulunabilirsiniz. 

  1. Geri kazanma

Tüm online işletmeler, ilk siparişlerinden sonra geri gelmeyecek olan çok yüksek bir müşteri oranına sahip. Sizi hatırlamaları için bir neden gerekecek. Onları size getiren şeylerin ne olduğunu görmek, küçük değişikliklere sebep olsa bile önemli bir etkiye sahip. Müşterilerin % 0,5’ini geri alsanız bile, segmentin boyutu çok büyük olduğundan e-posta programlarının en büyük gelir üreticisi olması muhtemel.

  1. Vazgeçme

Web sitesi ziyaretçilerinden sipariş vermeden ayrılanlar, sepetlerine ürün ekleyenlerden daha fazla bir yüzdeye sahip. İyi bir tarama ve alışveriş sepeti kurtarma programı, müşterileri geri çekmeye ve sonuçta büyük bir etki yaratmaya başlamış olacak.

Nereden başlayalım?

Veri analizi

1.etap; veri odaklı bilginin müşteri davranışını yönlendirdiğinden emin olmak gerekir. Değerli bir müşteriyi yönlendiren şey nedir? Diğer müşterilere kıyasla hangi eylemleri gerçekleştirirler? Hiçbir müşteriyi ihmal etmeyin ancak müşterilerinizi yüksek bir değere nasıl dönüştürebilirsiniz?

Bu noktada, muhtemelen lifecycle e-posta programlarınızın neler olabileceği konusunda bazı fikirleriniz var, dolayısıyla bunları uygulamak istediğiniz yerlerin gerçekçi olup olmadığını anlamak istiyorsunuz. Müşteriler, e-posta etkinliği olmaksızın e-posta döngüsünün bu noktasında etkileşimdeyse, e-posta programınızla bir galibiyete sahip olursunuz.

Veri hazırlama ve entegrasyon

Lifecycle e-posta programlarını uygulamak için e-posta servis sağlayıcınıza, otomatik veri akışlarına ihtiyacınız var. Bu olmadan, bu tür programların otomatikleştirilmesi ve müşterilere doğru zamanda ulaşılması mümkün değil.

Tasarım ve yapı

Kiminle neyi hedeflemek istediğinizi ve verilerinizi nasıl kullanacağınızı öğrendikten sonra tasarım ve yapım aşamaları var. Açık gözükebilir ancak, e-posta programının temel hedeflerine ve işlemlerine atıfta bulunan metin yazarı ve tasarımcıları edinmeniz gerekir. Bu kişiler, normal e-postalardaki çarpıcı yaratıcılıktan yararlanır; müşterilerin, haftalık e-postalarınızdan sadece bir tanesi olmadığını fark etmelerini sağlar.

Kaynak: http://www.business2community.com