E-mail pazarlamasının etkinliği azalıyor

Siz de yeni müşteriler kazanmak için elektronik posta yöntemini kullananlardan mısınız?
Eğer öyleyseniz, önümüzdeki günlerde bu konuda biraz zorlanmaya başlayacaksınız demektir.
Pazarlama araştırmaları alanında çalışan ve merkezi Kanada’da bulunan MarketingSherpa adlı kuruluşun geçtiğimiz günlerde yayınladığı “E-mail marketing Benchmark Guide 2008” raporu, online pazarlamanın önemli araçlarından biri olan e-mail gönderimi konusunda pazarlama uzmanlarının eskisi kadar iyimser düşünmediğini gösteriyor. Ayrıca tüketiciler de pazarlama mesajlarına ciddi oranlarda “spam” yani istenmeyen e-mail muamelesi yapıyorlar.

MarketingSherpa’nın 2007 sonunda 1.210 pazarlamacıyla konuşarak yaptığı araştırmaya göre e-mail yöntemini kullanan pazarlamacıların bu yıl geçmiş yıllara göre e-maillerle ilgili olarak iyimserliklerinde biraz düşüş görülüyor. 2006 yılında “e-maillerin pazarlamada etkisi artacak” diyenlerin oranı yüzde 38’i bulurken 2007 yılında böyle düşünenlerin oranı yüzde 22’ye gerilemiş durumda. E-mail pazarlamasının etkinliğinde önemli bir değişim olmayacağını düşünenlerse tam tersi 2007 yılında artış göstermiş. 2006 yılında “değişiklik olmaz” diye cevap verenler yüzde 13 düzeyindeyken 2007’de aynı yanıtı verenlerin oranı yüzde 21’e yükselmiş durumda.

“E-mail pazarlaması konusunda en büyük zorluk nedir?” sorusuna verilen yanıtlar da e-mail pazarlaması konusunda pazarlamacıların neden 2006 yılından daha karamsar düşündüğünü açıkça gösteriyor. Pazarlamacıların yüzde 36’sı e-mail pazarlamanın önündeki en büyük zorluğun internet kullanıcılarının dolup taşan mail kutuları olduğunu düşünüyor. Yüzde 21’i ise spamların e-maillerin güvenilirliğini önemli ölçüde azalttığı görüşünde.

Tüketicilerin tarafından bakıldığında da pazarlamacıların e-mail yöntemine daha ihtiyatlı yaklaşmalarının pek boşuna olmadığı anlaşılıyor. Zira tüketiciler, mail adreslerine düşen elektronik postaların bilinen bir kaynaktan olup olmadığına bakmaksızın, mesajlar belirli bir sınırı aştığında bunlara spam muamelesi yapıyor. MarketingSherpa’nın spam bildiriminde bulunan 3 bini aşkın tüketicinin verileriyle yaptığı araştırmaya göre tüketicilerin yüzde 80’inden fazlası abone olmadıkları veya kayıt olmadıkları bir yerden pazarlama mesajı veya haber bülteni almaları halinde bunun spam olduğunu düşünüyor. Bu oranın uygunsuz ve müstehcen içerikli e-maillerin gördüğü spam muamelesiyle neredeyse aynı olması oldukça dikkat çekici. Çok sık gönderim veya içeriği alıcıyı ilgilendirmeyen mesajlar yüzde 50 düzeylerinde spam kategorisine sokulurken iradeleri dışında bir yayına abone yapılmaları kullanıcıların daha fazla tepkisine neden oluyor.

Hangi sıklıkta ve hangi konuda yapılırsa yapılsın e-mail mesajları günümüzde online pazarlamanın önemli bir parçası olarak kullanılıyor. Ancak artan spamlar, yoğunlaşan e-mail trafiği ve dolup taşan mesaj kutuları, bu aracın etkinliğini önümüzdeki dönemde biraz daha azaltacağa benziyor. Bu nedenle online pazarlamada e-mail yöntemini kullanırken “izinli pazarlama”yı gözetmek ve bu konu üzerinde artık daha yaratıcı fikirler geliştirmek gerekiyor