Duygusal pazarlama – Duygusal zamanlarımız için etkili bir taktik

İnsanlar binlerce yıldır başkalarını motive etmek için duygulara hitap ediyor. Aristoteles’in kendisi, oldukça ikna edici olan duygusal çekicilikler için teknikler geliştirdi. Duygulara hitap etmek manipülatif görünse de, genellikle alçakça değildir. Duygusal pazarlama, insanları son derece kişisel bir düzeyde istedikleri ve ihtiyaç duydukları şeylerle buluşturur. Doğru, bazı pazarlama ve reklam kampanyaları, olumsuz korku veya açgözlülük duygularıyla oynuyor. Ancak burada, duygusal pazarlamanın nasıl olumlu sonuçlar doğurabileceğini ve bunun neden muazzam kalıcı güce sahip iletişimde büyük bir trend olduğunu inceliyoruz.

Duygusal pazarlama nedir?

Duygusal pazarlama, hedef kitlenin duygularını onlara daha başarılı bir şekilde pazarlamak için tanımlar ve geliştirir. Araştırma ve davranışsal psikolojideki mevcut en iyi uygulamalara dayanan günümüzün duygusal pazarlaması, belirli bir kitlenin bir ürün veya hizmete ve rakiplerine yönelik duygularının derinlemesine anlaşılmasını gerektirir. Duygusal pazarlamanın işe yaraması için hedef kitlenin havasını ve bunun onların tüm ürün türüne ilişkin görüşlerini nasıl etkilediğini iyi bir şekilde ele alması gerekir.

Çok basit bir örnek, duygusal pazarlamanın dönüşüm için gerekli olduğu çevrimiçi konuşma terapisi sağlayıcıları için pazarlama kampanyalarıdır. Hedef kitle, doğal olarak üzücü duygular yaşayan ve çevrimiçi ruh sağlığı danışmanlığından yararlanabilecek herkesi içerir. İnsanların zihinsel sağlıklarıyla ilgili mücadeleleri hakkında tweet attığını görmek için Twitter’da çok uzağa bakmanıza gerek yok – ve aynı yerlerde bu terapi sağlayıcılarının reklamlarını görmek için de çok uzağa bakmanıza gerek yok.

Etik mi?

Ülkemiz, pandemi, aşırı siyasi huzursuzluk ve diğer yıkıcı faktörler nedeniyle şüphesiz bir ruh sağlığı krizinde. Bu, duyguların sadece yükselmekle kalmayıp, yüzeyde oldukları anlamına gelir. Bugün sosyal medyada duygusal ifadeler genellikle cesur, dürüst ve hatta hamdır.

Pazarlamacılar ve iletişimciler olarak bu bizi ilginç bir konuma getiriyor. İzleyicilerimizin açıkça söylediklerine dikkat ederek psikografiklerini daha iyi anlamak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Ancak bu aynı zamanda, pandemi öncesi günlerde yalnızca yakın arkadaşları, aileleri veya terapistleri için ayrılmış olabilecek izleyicilerimizin duyguları hakkında bilgi sahibi olduğumuz anlamına gelir. Yanlış ellerde, tehlikeli yanlış bilgileri yaymak için kullanılabilir. Doğru ellerde, iyi halk sağlığı uygulamalarının artmasına yardımcı olabilir ve daha fazla seçenek sunabilir. En iyi biçimiyle, duygusal pazarlama, bir hedef kitleyle bağlantı kurmak ve derin bir düzeyde özgün bir şekilde çekici olan mesajlaşmayı kullanmakla ilgilidir. Manipülasyon olmadan.

Duygusal pazarlama nasıl kullanılır?

Duygusal pazarlama, televizyon reklamlarından logoların ve marka bilinci oluşturmanın ardındaki psikolojiye kadar her şeyde yıllardır kullanılmaktadır – belirli bir duygusal tepki uyandırmayı amaçlayan şekiller ve renkler kullanarak. İnsanlar varsayılan olarak daha duygusal tepki verdikçe, duygusal pazarlama tamamen yeni bir biçim aldı.

İnsanların ihtiyaç duyduğu bir şeyi pazarlıyorsak, onları marka hakkında daha fazla bilgi edinmeye motive eden duygulara hitap etmeliyiz. Taktik başarılı olur çünkü süreç boyunca duygusal olarak dahil olurlar. Bu, cesaretlendirici, besleyici ve asla manipüle etmeyen dikkatli mesajlar oluşturmamız gerektiği anlamına gelir. Hedef kitlemiz potansiyel bir satıştan daha fazlasıdır. Daha önce deneyimlememiş olabilecekleri duygularla karşı karşıya kalan insanlardır. Onları pazarladığımız şeye çeken ve onları dönüşüm sürecine yönlendiren olumlu duygular ortaya çıkarmanın veya yaratmanın yollarını belirlemeliyiz.

Duygusal pazarlama mesajlarına dahil edilecek olumlu duygular arasında ilgi, heyecan, sempati ve aidiyet duygusu sayılabilir. Birinin çevrimiçi ağında organik olarak gerçekleştiğini görebiliriz. Sosyal medyada, duygusal olarak sıkıntılı kullanıcılar için, başkalarından evcil hayvanlarının sevimli resimleriyle kendilerini neşelendirmelerini istemek yaygın bir uygulamadır. Diğer kullanıcılar, gerçek endişe ifadeleri ve iyi dileklerle bir araya gelirler. Duygusal pazarlama, aynı duygusal bağlantıyı kurmanın sadece daha karmaşık ve uzun vadeli bir yoludur.

Entegre iletişime nasıl uyuyor?

Duygusal pazarlama, bir stratejinin parçası içerik, sosyal medya ve yeniden pazarlama gibi entegre taktikleri içerdiğinde daha etkilidir. Duygusal pazarlamadaki içerik, herhangi bir satış jargonu veya çok fazla harekete geçirici mesaj içermemelidir. Duygusal içerikte aktif olarak satış söz konusu olduğunda daha azı daha iyidir, bu nedenle tek bir etkili CTA yeterli olabilir. İçeriğin de akılda kalıcı olması gerekir ki insanlar onu paylaşmak isteyeceklerdir. (Kendini paylaşmak, küçük bir duygusal yatırım eylemidir.)

Duygusal olarak çekici içerik ve yerinde sosyal medya ile yeniden pazarlama özellikle etkili hale gelir. Reklam hizmetleri tarafından sağlanan araçları kullanarak, bir web sitesini veya sosyal medya profilini ziyaret etmiş veya belirli bir şey arayan kişilere reklam gösterebilir ve diğerleriyle kurmaya çalıştığınız aynı sıcak, duygusal bağa sahip olacak şekilde mesajlaşmayı özelleştirebilirsiniz. taktikler. Bir çalışma, duygusal çekiciliği olan reklamların %31 başarılı olduğunu, duygusal yaklaşımı olmayan reklamların ise yalnızca %16 başarılı olduğunu buldu.

Duygusal pazarlamanın bir diğer faydası da müşteri sadakatidir. Bir hedef kitleyle, ne hissettiklerine ve neye ihtiyaç duyduklarına ve bir ürün veya hizmetin onlara nasıl yardımcı olabileceğine dayalı bir ilişki geliştirirseniz, gelecekteki ihtiyaçları için pazarladığınız markaya yönelme ve başkalarına tavsiye etme olasılıkları daha yüksektir.

Kaynak: business2community.com