Dünyayı kasıp kavuran oyun: Pokemon Go

90’lı yıllarda çizgi filmi ile sonrasında ise beyaz perdede sinema filmi ile karşımıza çıkan Pokemon, bugünlerde adını Pokemon Go isimli oyun sayesinde duyuruyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayıp tüm dünyaya yayılan ve ülkemizi de içine alan Pokemon Go furyası büyük rağbet görmekte. Peki dünyayı kasıp kavuran Pokemon Go isimli oyun nedir?
 
Pokemon Company, Niantic ve Nintendo üçlüsünün birleşip yarattığı sanal gerçeklik oyunu. Oyunu oynamak için sadece ve sadece akıllı telefon veya tabletinizin olması yeterli. Bu cihazlar yardımıyla GPS üzerinden haritadaki konumunuz belirleniyor ve etrafınızdaki, çevrenizdeki pokemonları yakalamanız bekleniyor.
 
pokemon-go-gymPokemon Go’nun en önemli ve kendisini diğer oyunlardan ayıran özelliği ise, gerçek dünya üzerinde oynanan, interaktif bir oyun olması. Yani, oyunu oynayabilmek için mutlaka ve mutlaka dışarıya çıkıp dolaşmanız gerekiyor. Diğer oyunların aksine, evde oturup oyunu oynamanız, bir diğer deyişle “Pokemon avlamanız” mümkün değil.
 

Oyunun bir diğer önemli bir özelliği ise, çizgi filmde gördüğümüz, pokemonları yakalayıp eğitme, Pokemonları karşılıklı olarak savaştırabilme ve benzeri tüm aktiviteleri oyun içerisinde yapabilmek. Yani, kısaca çizgi filmde ne gördüysek, Pokemon Go oyununda bu görmüş olduğumuz şeyleri yapabilme şansı elimizde. Oyundan ve içeriğinden bu kadar bahsetmişken, oyunu nasıl indirebilirim sorusu elbette kaçınılmaz. Üzülerek söylemeliyim ki, Pokemon Go henüz Türkiye için uygulama marketlerinde bulunmamakta. Fakat, pek çok farklı platform için (iOS, Android) farklı yollarla oyunu akıllı telefon veya tabletlerinize indirebilirsiniz.

 
Dijital teknolojilere entegre ve adapte olmuş bir kuşağın, yeniyi ve eskiyi bir arada tutan (hem nostaljik öğeler hem yeni deneyimler) bu oyunun hedef kitlesi haline geldiğini görmek çok sevindirici. Sanal gerçekliğe geçişi yaşadığımız bu dönemde, Pokemon Go yeni bir soluk gibi duruyor. 5-10 sene önce kağıt oyunu olarak oynadığımız oyun, şimdilerde Pokemon Go ismiyle telefonlarımızda yerini aldı. Bilgi ve teknolojinin bu denli entegre olmasının getirdiği bir sonuç olarak, şimdiki nesil bugünlerde bu oyunu cep telefonlarından oynuyor. Hedef pazarın ise çocuklar ve gençler olduğunu düşünürsek eğer, Pokemon Go’nun adını ilerleyen günlerde sıkça duyacağız.