Doğru hedef kitleye ulaşmanın bugünkü adı: uygulama içi reklamlar

Kitlesel reklam devri biteli zaten çok oldu ama artık marka ve ajanslar sadece internet üzerindeki reklamlarla da yetinemiyor. Sürekli gelişen ve artan uygulamalar sayesinde hedef kitleye, doğru zamanda ulaşmak doğru teknikler ile mümkün.

Büyük firmalar, reklamların geleceğinin uygulamalarda olduğunu biliyor. Amerikan firması olan AOL, mobil reklam servisi olan Millenial Media şirketini 238 milyon dolara satın alarak bünyesine 65.000’den fazla yeni uygulama kattı. AOL firması mobil yöneticisi Chad Gallagher “Telefon veya tableti olan insanlar günde ortalama 3 saatlerini bunlara harcıyorlar ve bu sürenin yüzde 84’ü uygulamalarda geçiyor. Uygulamalarla etkileşim firmalar, reklamcılar, pazarlamacılar ve ajanslar için oldukça önemli. Sadece internete odaklanamazlar çünkü önümüzdeki 5 sene içinde büyüme uygulamalarda olacak” dedi.

Uygulama içi reklamlar neden işe yarıyor?

Uygulama içi reklamların işe yaramasının ilk sebebi sizin konumunuza erişebilmesi. Ubimo firmasının CEO’su ve kurucu ortağı Ran Ben-Yair “Konum, pazarlamacıların analiz edebileceği hava durumu, lokal etkinlik ve gelişmeler gibi bir çok önemli faktöre ulaşılmasını sağlıyor. Bu bilgilere göre hazırlanmış direk hedef kitleye ulaşan reklamlar ise uygulama içi reklamların neden başarılı olduğunun sebebi” diyor.

Yine de sadece konum bilgisi başarı için yeterli değil. Çeşitli medya ve araştırma firmalarının sizin bilgilerinizi analiz ederek, reklam firmalarıyla paylaşması da etkili oluyor. Bu sayede sizin neleri sevdiğinizi, nelere baktığınızı, hangi uygulamaları kullandığınızı öğreniyorlar.

Başarılı uygulama içi reklam nasıl hazırlanır?

Banner reklamlara kimse tıklamıyor ve internetteki reklamları kapatıyoruz. Bunun yerine son yıllardaki yeni trend “appvertisement” yani uygulama içi reklamlar, peki onları nasıl hazırlamak gerekiyor?

1- Oyunun bir parçası olmak

Oyunlardaki reklamlar ve oyuna ürün yerleştirmek artık eskidi. Yeni olan ise TV ve filmlerde de olduğu gibi arka plana bir kola koymaktansa oyundaki kahramanın o kolayı içmesi, özellikle susamış olduğu bir zamanda. O “susuzluğu gideren” kolayı kullanmak markaların açtığı pop-up mağazalar gibi oyun deneyimini arttıran bir etki gösteriyor.

2- Rüşvet

Başka bir yöntem ise oyun ile harmanlanmış reklamlar üretmek yerine kullanıcıların oturup tüm reklamı izlemesini isteyerek karşılığında oyun parası vermek. SocialVibe firması böyle düşünüyor ve en son hazırladıkları reklam kampanyasında kullanıcıların “The Big Game Tournament”i ziyaret etmesi karşılığında onlara Zynga firmasının oyunları olan FarmVille gibi oyunlarda geçerli para verdi. Bunun sonucunda kullanıcı başına en uzun zaman geçirme süresi olan 170 saniyeye ulaştılar.

3- Daha iyi reklamlar yapmak


 

Kullanıcıların ilgisini çekmek için tek yapmanız gereken farklılık yaratan reklamlar oluşturmanız. Yeni nesil reklamcılıkta ise bunu kullanıcıların reklama katılmasını sağlayarak yapabilirsiniz. Westin Hotels & Resorts firmasının reklamında, kullanıcılar “ısınmak için dokun” şeklinde çağırılıyorlar. Bundan sonra telefonun ekranı sanal ortamda donuyor ve siz parmağınızla buzu silerek sıcak tatil bölgelerindeki 8 Westin otelinin fotoğraflarını görebiliyorsunuz.

Kaynaklar

http://mashable.com/

https://www.clickz.com/