Dijital video pazarlama stratejisi

Bir resmin bin kelimeye bedel olduğu söyleniyor. Saniyede 30 görüntüden oluşan ve iki saatten kısa videolar, İngilizce dilinde ki tüm kelimelerden daha değerlidir.

Bu eski söz tam anlamıyla doğru olmasa bile, video ve strateji arasındaki ilişki inkar edilemez.Ve bu ilişki modern pazarlamacı kitindeki en önemli araçlar arasındadır.

Video pazarlaması neden önemlidir?

Dijital video, pazarlama ve iletişim stratejisinin bir parçası olarak 2005 yılında YouTube’un lansmanı ve hızlı yükselişi ile başladı. Youtube altı ay içinde,  günde 2 milyondan fazla izleyicinin ilgisini çekti. YouTube’a , bir yıl içinde her gün 20.000 ‘den fazla video yüklendi ve sonra Google onu satın aldı.

Pazarlamacılarla birlikte, dijital videonun birdenbire parlamasının nedeni tek bir kelimeyle özetlendi: arama.

Dijital pazarlamacılar için içerik arayanlarla , içerik yaratıcılarını birbirine bağlayan iki yönlü bir cadde yaratmak,sihir gibiydi.

 Tahmin edebileceğiniz gibi, pazarlamacılar YouTube’u bir içerik kanalı olarak kullanmaya başladı ve böylece Youtube’un hiperaktif büyümesi gerçekleşti . Son zamanlar aklınıza gelebilecek her şey hakkında her türlü videolar  – nasıl yapılır videoları, reklamlar, müzik videoları, eğitim filmleri- bu kanala yüklenmeye başladı.

YouTube neredeyse kendi internetine dönüştü: tek bir içerik türünün küresel platformu.

2021’de video pazarlama stratejisi

Medya planlaması artık bir format olarak dijital videoyu içeriyor. Video, YouTube’un özel dağıtım ağları ve barındırması izleyicilerin YouTube gibi güçlü sitelerde reklam vermekten kaçınmasına sebep oluyor ve pazarlamacılara kimin izlediğine ilişkin analizler sunuyor.

Web sitenizde, içerik merkezinizde, e-postanızda, mobil uygulamalarınızda, sosyal medya kanallarınızda, kiosklarınızda veya tüketicilerinizin video içeriğini izleyebileceği diğer yüzlerce arayüzde videolarınız olabilir.

2021’de videoyu 2000’lerin ortalarında yaptığınızdan farklı bir şekilde düşünün. O zamanlar, birçok kurumsal ekip yapabildikleri kadar çok dijital video oluştururdu.Dijital video, pazarlama ve reklamcılık çabalarının bir yan ürünü haline geldi.

 Günümüzde bir çok marka bir dijital video kanalı için özel olarak oluşturulmamış diğer içerikleri yüklerler.Fakat yalnızca TV reklamlarını, seslendirmeli web semineri slaytlarını yüklememeleri gerekiyor.Elbette bu içeriklerde aranabilir ancak dijital hareketli resim deneyimi kadar ilgi çekiyorlar mı?

Dijital video içeriğiniz stratejik olmalıdır. Bunu genel bir dijital stratejinin yan ürününden daha fazlası olarak yapmalısınız.Her içerik stratejisi gibi video da amaç gerektirir ve yayınlanabileceği tüm kanallar için yapı ve optimizasyon ile oluşturulmalı, yönetilmeli ve etkinleştirilmelidir.

Eğer üretirseniz:

  • Web seminerleri: Dijital video sürümüne nasıl optimize edilebileceklerini düşünün. Yalnızca slaytları ve sesi yüklemeyin.
  • Podcast: YouTube gibi bir video platformunda ses yayınlamaktan daha fazlasını yapmayı planlayın. Örneğin, podcast’i canlı video gösterisi olarak kaydedin.
  • Videoları nasıl üretebilirsiniz? : Artık, yalnızca satış eğitimi videolarınızı yeniden düzenlemek yeterli değil. İzleyici için ilgi çekici bir bağlamda yaşanan güncel, amaca yönelik ve spesifik içerik oluşturun.
  •  30 saniyelik reklamlar: 30 saniyeyle sınırlı olmayan kanallar için daha derin, daha ilgi çekici bir sürüm oluşturun.

Basitçe söylemek gerekirse: Dijital video stratejinizi, içerik stratejinizi gerçekleştirdiğiniz gibi ele alın. Dijital video, aktif bir ürün ekosistemidir; deneyimleneceği kanal için kasıtlı olarak optimize edilmiş içerik oluşturulmalıdır.                                 

Bir Dijital Video Stratejisinin Öğeleri

Tahmin edebileceğiniz gibi, bir dijital video stratejisi herhangi bir içerik stratejisine benzer unsurlar içerir.Bunlar:

  •  Hedefler
  • Video hikaye mimarisi
  • Video prodüksiyon planları ve yönergeleri
  • Dağıtım planı
  • Ölçüm planı

Hedefler: Parçalar, bölümler veya yapılar için net bir göreve ihtiyacınız vardır.Videoyla müşteri yolculuğunun hangi bölümünü optimize etmek istediğinizi düşünün. Bu, müşteriniz için nasıl yararlıdır?

Hikaye mimarisi : Harika pazarlama kampanyalarının bir mesajlaşma mimarisi vardır. Harika video projelerinin bir hikaye mimarisi vardır. Bir televizyon dizisinde, bir yapımcı buna “İncil gösterisi” derdi. Bu evrende izin verilenlerden anahtar mesajlaşma noktalarına, üslup, görsel estetik, ses ve editoryal yönergelere ve hatta bazen hikaye için bir senaryoya kadar her şeyin net bir açıklamasıdır.

Video prodüksiyon planı

Bir hikaye mimarisi oluşturmak istediğiniz e , videoyu kullanmak isteyebileceğiniz doğru alanları ve prodüksiyon gereksinimlerini göz önünde bulundurun.

Diyelim ki bir videoya katılan bir müşteriniz veya influencerınız var. İhtiyaç duyabileceğiniz tüm üretim yönlerini düşünün. Kısa ve uzun bir versiyona ihtiyacınız var mıı? Kamera arkası görüntülerine ihtiyacınız var mı? Yıldız veya diğer katılımcılarla bir görüşmeye ihtiyacınız var mı? Farklı sürümlere, kameralara veya en boy oranlarına ihtiyacınız var mı (örneğin, ileri teknoloji kameralara karşı iPhone.)

Dağıtım stratejisi

Bu videoyu nereye dağıtmak istiyorsunuz? Tüm videolar her kanala uygun değildir. Ancak ana pazarlama kampanyasının bir parçası olmadıkları için diğer kanalları engellemeyin. Bir şeyin nasıl izleneceğimi asla bilemezsiniz. Bir video sosyal medya kampanyası hayal ederseniz ve bunu yalnızca dikey bir video formatında çekerseniz , bu video viral hale geldiğinde ve onu televizyonda yayınlamak istediğinizde ne olur? Dağıtım stratejinizin ardındaki seçenekleri ve bunların zaman içinde nasıl değişebileceğini anlayın.

Ölçüm

Entegre bir içerik stratejisi oluşturarak, hangi kanalların, formatların ve hikayelerin en çok yankı uyandırdığını anlamalısınız.Metrikler,iyi performans gösteren parçaları genişletmek için sizi iyi bir konuma getirmelidir. Bunları ikiye katlayabilir ve farklı bir bağlamda yeniden kullanabilirsiniz

İçerik pazarlamasında dijital videonun geleceği

Videonun yaklaşan etkileşimi, güçlü resimlerinize ilgiyi çekmek için size bir araç sağlayacaktır. Kitleniz dünyayı video oluşturucularının gözünden görecek ve bu dünyanın şekillenmesine de yardımcı olacaktır. Etkileşimli teknolojiler, video arayüzlerini tek yönlü deneyimlerden, çoklu yol yolculuklarına dönüştürecektir.

Giyim perakendecisi Ted Baker, bunu, gördüğünüz kıyafetleri satın almak için etkileşimli bağlantıların videoya gömülü olduğu, alışveriş için tıkla videosuyla güzel bir şekilde bütünleştirdi.

Walmart, Cookshop kanalıyla başka bir etkileşim örneği sunuyor. İzleyiciler, içerik listelerini görmek veya satın almak için ekrana tıklayabilir ya da kısa bir girişten sonra izlemek istedikleri hikayeyi seçebilirler.

Kendinize sınırları nasıl zorlayabileceğinizi ve izleyicileriniz için akılda kalan ve yararlı olan etkileşimli bir video hazırlayabileceğinizi sorun.Dijital videonun ve pazarlamanın geleceği budur.

Pazarlama üreticilerinin dijital video hakkında bildikleri

Video teknolojisi demokratikleştirildi. Herkes, harcadığı zamanın, bütçenin ve çabanın çok daha kısa bir kısmını kullanarak video oluşturabiliyor. Yalnızca video oluşturmak, ayırt edici bir faktör değildir.

Ancak videonun gücünün teknolojiyle hiçbir ilgisi yoktur. Videodaki içerik ve yaratıcılıkla ilgisi vardır.

Dijital video stratejisini bir içerik stratejisi olarak ele alın. Büyük fikirlerinizi güçlendirmek ve optimize etmek için onu oluşturun ve yarının ikonik görüntülerini yaratma fırsatına sahip olun.

Basitçe söylemek gerekirse: Statik içeriğinizi videoya dönüştürmeyin. Video içeriği oluşturun. İçeriği en başından itibaren aklınızda bir video arayüzü ile oluşturun.

Videoyu yeniden düşünürken gerçekten güzel, dikkat çekici, olağanüstü deneyimler yaratma yeteneğinizin var olduğunu,medya profesörü ve yazar Marshall McLuhan’ın klasik sözüyle hatırlayın: “Herhangi bir yeni biçim her şeyin ön planına girdiğinde, doğal olarak ona eskisi aracılığıyla bakarız. Stereolar… Biz sadece eski şeyleri yeni biçime uydurmaya çalışıyoruz.

Günümüzün dijital videosu yeni bir biçimdir. Onu tüm yeni yerlere nasıl genişletebileceğinizi görmek için zaman ayırın. Bir kültürü şekillendiren ikonik görüntüler oluşturmanıza olanak tanıdığını fark edebilirsiniz.

Pazarlamacıların yaptığı budur.

https://contentmarketinginstitute.com