Dijital ürünler için 8 fiyatlandırma stratejisi

Fiyatlandırma da pazarlama stratejisi gibi kullanılabilir özellikle de hizmet odaklı yazılımlar için doğru olduğu bir gerçektir. Fiyatlandırma ile ilgiyi meydana getirebilir yani satışı yönlendirebilir ve böylece yeni müşterileri işine ve kendi listene çekebilirsin.  

Eğer fiyatlandırmayı kullanma hakkında herhangi bir şey düşünmediysen, aniden ve basitçe en iyi şuan ki fiyat hedefin için fiyat tahmini yapmazsan, kendini cesaretlendirmelisin. Dijital ürünler hakkındaki en doğru fikir ise sen her zaman fiyatlandırabilirsin. Daha da iyisi, kendi dijital ürünlerinde bu sekiz fiyatlandırma stratejisini test et. Bu senin için en iyisi olacak. 

Buradaki fiyatlandırma stratejileri dijital ürünlerin satışı içindir. Not: her ne kadar biz bazen hizmet odaklı yazılım yolu olduğunu düşünsek de Microsoft Office aboneliği veya favori virüs koruyucu programlar. ‘SaaS’,  diğer dijital ürünlerle birlikle yenilenen abonelik odaklı bir model için referans olabilir.

Pazarı bil ve daha rekabetçi şekilde fiyatlandır

Rekabet analizini tamamla ve değerlendir böylece nasıl diğer endüstrilerin benzer şekilde dijital ürünlerini fiyatlandırdığını bil. Sonrasında, rekabette karşı kendi fiyatınla pozisyon al. Eğer ürünün ayrıcalıklı bir fiyat önerirse bu senin için olumlu veya sana değer katan bir durum. Rekabetçilerin ürünleri, senin pazarlama mesajlarda değer arttırma ve olumlu anlamda kısmen az yüksek ya da düşük avantaj sağlar. Eğer senin rakiplerin benzer ürünleri önerirlerse, sende nasıl indirim yapabileceğini veya zarara girmeden nasıl fiyata teşvik edeceğinin sınırlarını bilmelisin. 

Kademeli fiyatlandırma sun

Sıralı fiyatlandırma hizmet odaklı yazılım alanı için ortaktır. Müşteriler, tipik fiyatlandırma modellerine aşinalardır ve sen onlara çeşitli fiyatlandırma modelleri sunabilirsin. Kendi ürününün hakkında bilgi veya özelliklerini farklı fiyat durumlarıyla müşterine sunabilirsin. 

Farklılıkları göster

Birçok şirket düşük kaliteli ve düşük kaliteli ürünler arasındaki sıralı fiyatlandırma için ızgara veya karşılaştırma çizelgesiyle kanıtlar. Mesela salesforce.com mükemmel bir örnektir. Sen rahatlıkla karşılaştırma çizelgesinde geliştirilmiş değer ve sıralı fiyatlandırma arasındaki bağı görebilirsin. 

Müşteriler satın almadan önce onları dene

Neredeyse bütün şirketler müşteriler satın almadan önce hizmet odaklı yazılımları önerir. Bir çok şirket 7 gün, 21 gün veya 30 gün deneme sunar. Bu alanda otomatik cevaplandırıcıların var olduğundan ve her zaman müşterilere cevap verebilecek konumda olduklarından emin olun. Müşterilere ürünü deneme süreleri verin. Deneme süresini yapanlara özel bir teklif sunmayı düşünün bu onların “evet” deme olasılıklarını arttırır ve size abone olmalarını sağlar. 

Psikolojik fiyatlandırma metotlarını kullan

Pazarlık için psikolojik fiyatlandırma metot araçları yapılmalı. Üst sınıf mağazalarda alışveriş yapmak ve ürünlerin sıfırla sonuçlandığını göreceksin; Wal- Mart ‘ tan alışveriş et veya herhangi tipik bir indirim mağazasından ve ürünlerin ‘7’ veya ‘9’ ile sonuçlandığını not et. Müşteriler ‘değer’ görmeye şartlanmışlar eğer ki ürün az miktarda veya ikiden fazla rekabet varsa. Senin 30 dolar, 60 dolar ve 90 dolar fiyatlandırma paketin yerine; 29 dolar, 59 dolar ve 89 dolar fiyatlandırma daha saygın mesela anlam değeri için. 

Teklife ikram ekle

Herkes satın aldığı ürünün bedava hediyesine sever. Bunun nedeni; e-kitap gibi eklenen bedava e-kitap veya senin satın aldığın için çalışma kağıtları gibi bir çok dijital ürünler. Hissedilen değer ile belirsiz müşterini işlemleri tamamlamak için ikna edebilirsin. Eğer ikramiye ekleme teklifi yaptıysan, senin ana tekliflerin için önemli değer ekler. 

Para iadesi garantisini sunmak

Para iade garantisi son dijital satın alma onaylama itirazları ortadan kaldırır. Müşteri bilinmeyen veya bağımsız dijital tedarikçilerden satın almaktan çekinir. Eğer onlar şu anki paralarını riski bulmuyorsa az tedbirlidirler. Eğer sen kaliteli ürün sunuyorsan, birkaç şeyi görmelisin ve nadir geri dönmelisin. Ve eğer sen kendi ürününün niteliğini hakkında bir şey kesinlikle bilmiyorsan çizim tahtasına ayrıca çekivermek için geri dönmelisin. Bunu sakın serbest bırakma! 

Kendi teklifini ve fiyatını test ederken yaratıcı ol.

Fiyatlandırma önemlidir ama bu yüzden senin web sitendeki fiyatların etrafında çok unsur var. Teklif ve yaratıcı unsurlar ile  fiyatlandırmayla müşteriyi sayfaya çekmek ve alıcıyı içinde tarayıcıyı dönüştürmek birlikte çalışır. Farklı fiyat noktalarını test et, vitrin özellikleri ve kendi ürünlerinin yararları için yeni yaratıcı metotlar yarat. Yeni eylemler arat ve değer ekle yada görünmek için ikram bu kombinasyonlar satışın dönüşmesine öncülük eder. 

Fiyatlandırma, senin dijital ürün stratejin için çok önemli bir unsurdur. Bu ipuçlarını kullanarak; kendi dijital abonelerini ve daha fazlasını için ilgi çekici fiyatlandırma temelini, kazancını gerçeğe uygun geliştirebilirsin.

(SaaS= Hizmet odaklı yazılımlar)

Kaynak: www.entrepreneur.com