Çok gezip az mı harcamak istiyorsun?

Eğer sende gezmeyi çok sevenlerdensen ve yakın bir zamanda yurtdışı seyahati düşünüyorsan bu yazı tam sana göre! Sana vereceğim birkaç tavsiye ve bahsedeceğim tatil uygulamaları ile bu seyahati kendine göre ayarlayarak unutulmaz bir anı haline getirebilirsin!

Gitmek istediğin yerlerin haritada yerlerini belirleyip, uçak biletine bakmakla işe başlayabilirsin. Zaten bir yurtdışı seyahati öncesinde unutulmaması gereken en önemli nokta, biletin önceden aldığımız zaman; uygun olması… Ve sana bunun için tavsiyem enuygun.com uygulaması. Bir sonraki aşama da gitmeyi düşündüğün yerde, en uygun konaklama imkanı bulabilmek oluyor. enuygun.com’da aradığın özelliklere sahip, en uygun konaklamayı bulman artık son derece kolay! Ayrıca Avrupa sınırları içinde ya da ABD’de yapmayı planladığın geziler için de BlaBlaCar uygulamasını kullanmak sana büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Uygulama sayesinde trenden çok daha uyguna yolculuk yapabilir, şehirleri gezebilirsin. Bunun yanında Uber ve Lyft uygulamalarını kullanarak fırsatlardan yararlanabilir ve böylelikle yerel taksilere verebileceğin fiyata oranla daha düşük bir miktarda para harcayabilir, tasarruf edebilirsin. Bu bahsettiğim ulaşım araçlarından daha uyguna bir seyahat planın varsa, şehir hatlarından otobüs, metro gibi hatları kullanarak, harcamanı bir kat daha yarıya indirebilirsin. Hatların saat kaçta, hangi günlerde bulunduğun noktaya geleceklerini, yolculuğunun hangi hatları kullanarak kaç dakika süreceğine Google Map yardımıyla kolaylıkla ulaşabilirsin. Ve son olarak eğer en uygun yemeği tüm seçenekleri ile öğrenmek istiyorsan Zomato uygulamasını kesinlikle kullanmalısın.

enuygun.com

İlk olarak med-481-enuygunenuygun.com hem web ten bakabileceğin, hem de telefonuna indirebileceğin bir uygulama ve son dönemde çok rağbet gören bir site olarak bilinmekte. Enuygun.com, en uygun uçak biletine aktarmalı ve aktarmasız seçenekler ile sahip olmana olanak sağlarken, sana uygun konaklama seçeneklerini de arzu ettiğin özelliklere göre sunabiliyor. Uygulamadaki filtre seçeceği ile, şehir merkezine ya da havalimanına en yakın, en uygun otel veya moteli bulma olasılığın en kolaya indirgeyebiliyor.

BlaBlaCar

BlaBlaCar uygulamasının yurtdışında ve yurtiçindeyken sana sunduğu iki seçenek mevcut. Bu mevcut olan iki seçenekten birini seçme kısmı da sana kalıyor. İster bir araç kiralayıp, uygulamayı kullanarak kendi müşterilerini seçip, keyifli ve sohbet dolu yolculuğunun tadına varabilirsin. Aynı zamanda araç masraflarını da karşılayabilme imkanı yakalayabilirsin. Tren yolculuğundan daha uygun ve daha rahat olabileceğin yolculuğun keyfini çıkarabilmek için yolculuk yapacak olan bir sürücü seçmen yeterli! Uygulamayı indirerek, bulunduğun noktadan gitmek istediğin noktaya, yolculuk planı yapmış olan bir sürücüyü bulman, yolculuğun için atacağın ilk adımdan biri. Daha sonra sana sempatik, cmed-481-blablacarana yakın, kibar kısacası iletişimi yol boyunca en iyi kurabileceğini düşündüğün sürücü adayını seçebilirsin. Her sürücü adayına verilmiş olan puanlarla insanların görüşleri hakkında da bilgi sahibi olabilirsin. Ayrıca BlaBlaCar uygulaması, kullanıcıları için yeni getirdiği özellik getirdi. Bu özellik ile bayan bir yolcuysan bayan sürücü seçeceğini, erkek bir yolcu isen de erkek sürücü seçeceğini seçebiliyorsun. Eğer BlaBlaCar uygulamasında sürücü olma seçeceğini kullanacaksan; şehir merkezine biraz uzakta bulunan ücretsiz otopark seçeneklerinden faydalanarak maliyetini düşürmen çok olası! Aracın bu otoparklarda 7/24 kamera sistemi ile izleneceğinden, için çok rahat olabilir.

Uber

Uber uygulaması med-481-uberhenüz Türkiye sınırları içinde çok yaygın bir şekilde kullanılmıyor; fakat yurtdışında çok yaygın bir kullanıma sahip olan Uber kullanıcılara, uygulamayı ilk kullanmaya başladıklarında 10-20$ arası ilk kullanım hediyesi vermekle birlikte, kullanıcıya Uber VIP, Uber XL gibi araç seçim hakkı tanıyor. Eğer yolculuğunda yalnız değilsen bu araç seçeneklerinden birini seçerek, daha fazla otursam kapasitesine sahip bir araç ile yolculuk yapabilirsin. Uygulamayı yolculuk sonundaki ücreti ister nakit, ister kredi kartı, istersen de promosyon kodu ile ödeme seçeneklerini de sunmakta. Bu promosyon kodlarına da bölgenin yerel market ve süpermarketlerinden, yaptığın alışveriş fişlerinden kazanarak sahip olabilirsin.

Lyft

med-482-lyftBu uygulama henüz Türkiye de ismini duymuş olduğumuz bir uygulama değil; ama uygulama ABD’de Uber ile yoğun bir rekabet ortamı yaşamakta. Uber’e oranla kullanıcılara bazı zamanlarda daha uygun bir yolculuk ortamı hazırlıyor. Promosyonlarını ve ücretsiz ticketlarını uygulama içinde kullanıcıyla paylaşan Lyft uygulaması ABD’ye yapmayı planladığın seyahatlerinde Uber’in bir diğer alternatifi olarak düşünülebilir. Aynı zamanda bu uygulamada Uber gibi ilk kullanımda kullanıcıya hediye kullanım vermekte. Bu araçların Uber’den bir diğer farkı ise aldıkları yeni Hitch firması ile araçların şehir içindeki kullanım ücretlerinin daha da düşük olma olasılığı. Lyft araçlarını tanımak içinde pembe peluş görmen yeterli!

Google Maps

Eğer araçlmed-481-google-mapa seyahat ediyorsan Google Map kullanarak gitmek istediğin yerlere en kısa yoldan, trafiğin en az bölgeden, kestirmeden ulaşabilirsin. Ayrıca bu yol güzergahlarının kaç dakika süreceğini de sana bildiren Google Map, senin seçimin doğrultusunda gitmek istediğin yere gitmeni sağlıyor. Bunun yanında şehir hatlarını kullanmak istiyorsan, otobüslerin saatlerini dakikası dakikasına, hangi gün hangi duraktan hareket edeceklerini net bir şekilde içeriğinden barındırıyor. Aynı zamanda hangi hattın senin için daha kısa olacağını da seninle paylaşıyor.

Zomato

med-481-zomatoZomato seni gittiğin şehirdeki en uygun yemeklere, istediğin seçenekleri belirlediğinde götürme şansı sunuyor. Platformda kullanıcı olarak, kişi sayısını işaretleyip, seçmeyi düşündüğün yemeği ve fiyatı belirterek en uygun yemeği yiyebilirsin. Uygulama sana en yakın yerdeki en uygun yemeği sana gösteriyor, yüklenmiş olan yemek resimlerini, mekan resimlerini kolaylıkla bulabiliyor, seçimini bunlara göre yapabiliyorsun. Menüye de rahatlıkla ulaşabildiğin Zomato’da, daha önce orada bulunmuş olan insanların iyi ve kötü yorumlarına göre de seçim yapabilirsin. Karar tamamen senin!

 


İyi tatiller.