Çevrimiçi güvenlik için ihtiyacınız olan araçlar

Bugün Amerikalıların %79’u interneti araştırma, alışveriş, iletişim ve ticari işlemler için kullanıyor. İnternet kullanıcıları hızla büyüyor ve ayda 2 milyondan fazla kullanıcı ekleniyor. İnternet popüler hale geldikçe, giderek daha fazla davetsiz misafir ve bilgisayar korsanı, kişisel kullanımları için kişisel bilgileri almak için bilgisayarlara girerek bu işten milyonlar kazanıyor.

Günümüzde bilgisayar koruması, kimliği ve yatırımı korumak kadar önemlidir. Bir WiFi kartı kullanıyorsunuz, ancak korumasız olarak varlıklarınızı ve kimliğinizi sanal olarak çevrimiçi dünyaya ifşa ediyorsunuz. Aşağıdakiler, bilgisayar ve kimlik korumasında etkili bir araçtır:

 1. Virüs koruması

Virüs, kullanıcı müdahalesi olmadan sistemlerde, ağlarda ve sürücülerde kendini çoğaltarak bilgisayarı yavaşlatır. Genellikle disklere eklenirler ve dosyalar genellikle görüntü veya oyun olarak gizlenir. En yaygın virüs Truva Atı olarak adlandırılır. Bilgisayarın işletim sistemine, yazılımına ve hatta sabit diskine sızmak ve yok etmek için yararlı veya arzu edilen bir program olarak görünecek şekilde tasarlanmıştır.

Virüs koruması, bilgisayarları virüs salgınlarından korumak için tasarlanmış bir yazılım hizmetidir. Genellikle, kötü amaçlı uygulamaları etkin bir şekilde silen kapsamlı ve otomatik bir tarama özelliği içerir.

 

2. Casus yazılımdan koruma

Casus yazılımların virüslerden daha yıkıcı olduğu düşünülür. Yetkisiz erişim elde etmek için bilgisayar korsanları tarafından kimlik veya kişisel bilgileri çalmak için kullanılır. İzleme çerezi olarak bilinen şeyi kullanarak parolaları, geçmişi ve tuş vuruşlarını kaydetme özelliğine sahiptir. Casus yazılımlar ayrıca bilgisayarı yavaşlatır ve sık sık bağlantı kesilmesine neden olur. Genellikle reklam yazılımları ile ilişkilendirilir, bu çevrimiçi etkinliği, genellikle reklam ürünleri ve hizmetleri aracılığıyla açılır pencere yoluyla kesen bir uygulama.

Casus yazılım koruması, reklam yazılımlarını ve casus yazılımları tarayan ve ortadan kaldıran bir yazılımdır. Virüs koruması gibi, sabit sürücüyü ve tüm dosyaları güvende tutmak için kapsamlı ve otomatik bir tarama özelliği içerir. Kullanıcılar ayrıca internette gezinirken bilinmeyen göndericilerden gelen e-posta eklerini veya yazılım programlarını indirmeyerek bilgisayarı casus yazılımlardan ve reklam yazılımlarından koruyabilirler.

 

3. Güvenlik duvarı

Casus yazılım ve virüs koruması gibi, bir güvenlik duvarı da bu kişilerin bilgisayarınıza internetten veya ev ağınızdan erişmesini engelleyerek bilgisayarınızı bilgisayar korsanlarından korumayı amaçlar. Güvenlik duvarı bir yazılım programı, donanım veya bilgisayarınızın işletim sisteminin bir parçası olabilir. 3 farklı güvenlik duvarı türü vardır, bunlar aşağıdaki gibidir:

– Yazılım güvenlik duvarı – bu tür güvenlik duvarı öncelikle satıcılar tarafından sunulmaktadır. Bu yazılım perakende mağazalarında mevcuttur ve satıcının web sitesinden indirilebilir.

– İşletim sistemi güvenlik duvarı – bu, işletim sisteminizi satın aldığınızda dahildir.

– Ağ geçidi tabanlı güvenlik duvarı – bir ev ağı kullanan geniş bant aboneleri için tasarlanmıştır.

 

4. Kimlik avı koruması

E-posta ve bazen Anlık mesajlar (IM) yoluyla sosyal mühendislik olarak tanımlanır. Sosyal mühendisler, internet kullanıcılarını şifrelerini ve fatura bilgilerini vermeye ikna etmek için tanınmış şahsiyetleri veya kurumları (ör. Finans kurumu) kullandılar. Kimlik avı önleme yazılımı, internet kullanıcılarının bir araç çubuğu görevi görürken web sitesinin gerçek alanını görüntüleyerek dolandırıcılık e-postasını ve IM’yi başarılı bir şekilde tanımlamasını sağlar.

Bilgisayar koruması kurmanın yanı sıra, bir kişi aşağıdaki ipuçlarını izleyerek bilgisayarı ve kimliğini de koruyabilir:

1.     Tahmin edilmesi zor, tercihen harf ve rakamlardan oluşan şifreler seçin. İsim, doğum günü, okul veya işyeri kullanmaktan kaçının.

2. Bilgisayara virüs bulaşmışsa, telefon hattını veya geniş bant bağlantısını hemen çıkarın ve ISS’nizden veya bilgisayar teknisyeninizden yardım alın.

3. İstenmeyen e-posta mesajlarını açmayın. Ekleri indirmeyin ve köprülere tıklarken dikkatli olun.

 

https://www.business2community.com/