Çevrimiçi aramanın geleceği nasıl olacak?

Çevrimiçi arama o kadar kademeli olarak gelişti ki, birçok kişi büyümesini takip etmekte zorlanıyor. Bir gün, sese dayalı arama, söylediklerinizi yalnızca yarı zamanda duyan bir numara gibi göründü. Ertesi gün, sesli aramanın yıllardır iyi çalıştığını hissetmeye başlandı. Ancak gerçek şu ki, geçen 20 yıldan fazla bir süredir, çevrimiçi arama önemli ölçüde değişti.

Belirli web sayfalarını bulmak için kullanışsız, zar zor işlevsel bir araçtan, bilgi ve keşif için nihai kanal olmaya dönüştü. Sadece bir cümle ile herhangi bir konu hakkında doğru bilgileri toplayabilir, herhangi bir soruya yanıt alabilir, tam olarak aradığınız ürünü bulabilir veya bir konu hakkında daha fazlasını keşfedebilirsiniz. Peki buradan nereye gitmeye başlandı? Arama nasıl daha iyi hale gelmeye başladı? Ve genel olarak teknoloji ile etkileşimlerimizi nasıl değiştirilebilir?

Arama Nasıl Gelişti?

Geleceğe bakmadan önce geçmişe bakmalıyız. Arama bugüne kadar nasıl gelişti? Arama motoru dünyasının öncüsü Google’dır. Sahneye girdiği andan itibaren baskın çevrimiçi arama rakibi haline geldi ve bugün, tüm çevrimiçi aramaların yaklaşık üçte ikisinin payını elinde tutuyor. Markası, çevrimiçi arama ile eş anlamlıdır ve diğer arama motorlarının nasıl çalıştığına ilişkin standartları belirlemeye devam etmektedir.

Artık Alphabet’e ait olan Google’ın kâr amacı gütmeyen bir şirket olduğunu unutmamak gerekir. Hizmet ücretsizdir ve internet bağlantısı olan herkes tarafından erişilebilir, ancak sonuçta Google para kazanmakla ilgileniyor. Ana gelir kaynağı reklamcılıktır; İnsanlar reklamları tıkladığında, bu reklamları yerleştiren işletmeler Google’a küçük bir miktar para öder.

Buna göre, en iyi reklamları sunmak ve olabildiğince çok para kazandıran kullanıcıyı çekmek için Google, kullanıcılara mümkün olan en iyi deneyimi sunma konusunda teşvik edilmektedir.

 

Bu, aşağıdakiler dahil birkaç alt hedefe ulaşmak anlamına gelir:

Daha alakalı sonuçlar sağlamak. Google, alakalı sonuçlar elde etme, diğer bir deyişle, kullanıcılara sorgularıyla eşleşen içerik sağlama becerisi nedeniyle uzun süredir birincil arama motoru tercihi olmuştur. Eskiden bu, kullanıcının sorgusunda bulunanlara benzer anahtar kelime ve kelime öbekleri içeren içerik bulmak anlamına geliyordu. Ancak zamanla bu, Google’ın kullanıcı sorgularının ardındaki amacı ve web’deki içeriğin amacını sistematik olarak anlamasına dönüştü. Bugün, çok daha zeki, niteliksel eşleşmeler bulabilir.

Daha güvenilir sonuçlar sağlamak. Ek olarak, Google daha güvenilir sonuçlar sağlayacak şekilde gelişti. Bir şeyin sırf güncel bir eşleşme olması, onun güvenilir olduğu veya bir son kullanıcıyı tatmin edeceği anlamına gelmez. Web, spam ve düşük kaliteli içerikle doludur ve Google’ın işinin bir parçası da bu içeriği filtrelemektir. Yıllar geçtikçe, spam içeren bağlantıları, kötü yazıları ve bir web sitesine güvenilmemesi gerektiğine dair diğer işaretleri tespit edebilen çok daha yüksek kalite standartları geliştirdi.

Daha hızlı, daha sezgisel bir arayüz sağlar. Google ayrıca, kullanıcılara daha hızlı, daha sezgisel bir arayüz sağlamak için arama motorunu geliştirdi. İç içe geçmiş bir kelime öbeğini araştırsanız bile sonuçları neredeyse anında alabilirsiniz ve ses tabanlı arama gibi herhangi bir sayıda farklı yöntemi kullanarak arama yapabilirsiniz.

Doğrudan bilgi ve yanıtlar sağlamak. Google ayrıca, kullanıcılara yalnızca yanıtı olabilecek bir web sitesine yönlendirmek yerine, doğrudan bilgi vererek arama sürecini basitleştirmeye ve hızlandırmaya çalıştı. Nispeten basit, cevaplanabilir bir soru arıyorsanız (“Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk Başkanı kimdi?” Gibi), anında bir cevap alırsınız – tıklama gerekmez. Bu, kullanıcı deneyimini daha basit ve daha keyifli hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda kullanıcıyı daha uzun süre Google’da tutarak bir reklamı tıklama olasılığını artırır.

Google’ın bu yollarda gelişmeye devam etmesini bekleyebiliriz. Ancak bu çizgiler boyunca daha fazla evrim neye benzeyebilir?

Arama Motorlarıyla Etkileşim Kurmanın Yeni Yolları

İlk olarak, arama motorlarıyla etkileşim kurmanın yeni yollarının ortaya çıktığını göreceğiz. Sadece bir sorgu yazmak veya sesimizi kullanmak yerine, çeşitli yeni etkileşim modlarımız olacak.

Yeni cihazlar. Başlangıç olarak, aramanın daha geniş bir cihaz yelpazesiyle daha entegre hale geldiğini göreceğiz. Şimdiden dizüstü bilgisayarlarımız, akıllı telefonlarımız, tabletlerimiz ve hoparlörlerimizle evin her yerinde aramalar yapıyoruz. Gelecekte, nesnelerin interneti bizi daha yeni, daha yenilikçi angajman modları ile tanıştırabilir. Arama yapabilen cihazlar hemen hemen her yerde olabilir.

 Konuşmalar. Sesli arama zaten büyük bir atılımı temsil etti, peki ya daha etkileşimli bir şekilde arama yapabilseydik – mesela sohbet yoluyla? Aramamızda bize rehberlik eden bir arama “aracısı” olması bize daha da fazla özelleştirme seçeneği sunabilir ve bize her zamankinden daha alakalı sonuçlar verebilir.

Mimik. Sesinizle aramaktan daha hızlı ve daha kolay ne olabilir? Gelecekte, basit hareketleri kullanarak arama yapabileceksiniz. Doğru cihaz ve geniş kullanıcı hazırlığıyla sonuçları aramak ve taramak için işaret etme, başını sallama ve hatta göz kırpma gibi hareketleri kullanmak mümkün olabilir.

Düşünceler. Muhtemelen uzak bir gelecek için ayrılmış olsa da, bir beyin-yapay zeka arayüzü (Neuralink gibi) yalnızca düşüncelerinizi kullanarak arama yapmayı bile mümkün kılabilir.

Kişiselleştirme ve Tahmin

Bazı yönlerden Google bir veri şirketi olarak düşünülebilir. Reklamcılık ağı, büyük ölçüde, reklamverenlere reklam hedefleri hakkında anlamlı veriler sağlama becerisine dayanır. Ek olarak, arama sonuçları büyük ölçüde kullanıcı verilerine dayanıyor; demografik grubunuz, önceki arama geçmişiniz ve hatta çevrimiçi etkileşim biçiminizin tümü arama sonuçlarınızı şekillendirebilir.

Gelecekte, bu veri merkezli arama modeli daha da güçlü olacak şekilde büyüyecek. Büyük veri ve yapay zeka (AI) tarafından yönlendirilen Google ve diğer arama motorları, aramalarınızı gerçekleştirmeden önce aktif bir şekilde tahmin edebilir ve gerçekten ihtiyacınız olduğunu düşündükleri sonuçları size gerçekten ihtiyacınız olmadan önce sağlayabilir. En azından, bir dizi veri noktasına dayalı olarak bireyler için özel olarak uyarlanmış arama sonuçlarıyla daha da kişiselleştirilmiş deneyimler göreceğiz.

Google’ın Alternatifleri

Google, çevrimiçi aramanın en büyük payına sahip olmaya devam ederken, yavaş yavaş yükselen başka arama rakipleri de var. Örneğin, Bing, bazı belirgin avantajları ile Google kadar işlevseldir ve DuckDuckGo, gizlilikle ilgilenen kullanıcılar için giderek daha popüler bir seçim haline gelmektedir. Buna ek olarak, aramayı baştan aşağı yeniden düşünme potansiyeline sahip olan sektörü alt üst edecek yeni, çevik, yenilikçi bir başlangıç için bolca yer var.

Önümüzdeki yıllarda burada bir paradigma değişimi görebiliriz. Her şey, rakip teknoloji şirketlerinde ve startup’lardaki girişimcilere ve programcılara bağlıdır. Yeni bir oyuncu veya mevcut bir rakip Google’ı alt etmenin bir yolunu bulursa, bunun nedeni büyük olasılıkla temelde farklı bir deneyim sunmalarıdır. Bu, çevrimiçi aramanın mevcut kapsamına olan engin aşinalığımız düşünüldüğünde hayal etmesi zor bir deneyimdir.

 

Daha Yüksek Kalite Standartları

Programlama açısından yürütülmesi zor olsa da, Google ve rakip arama motorları, öncekinden daha da yüksek kalite standartlarını uygulamaya koyabilir. Ellerinden gelenin en iyisini yapmalarına rağmen, internette hala çok sayıda kötü yazılmış içerik ve alakasız bağlantılar var. Ek olarak, arama motoru optimizasyonu (SEO), yetenekli içerik oluşturucuların arama sıralamalarını kendi lehlerine değiştirmelerini neredeyse önemsiz bir şekilde kolaylaştırır. Daha gelişmiş teknikler, içeriği derinlik, doğruluk ve hatta muhtemelen amaca göre filtreleyebilir ve arama sonuçlarını her zamankinden daha iyi içerikle temizleyebilir.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde aramada büyük bir dönüşüm göreceğiz. Öngörülebilir bir gelecekte, yeni özelliklerin kademeli olarak geliştiğine ve tanıdığımız ve sevdiğimiz arama motorlarında küçük güncellemelere şahit olacağız. Ancak bunun ötesinde, yeni yenilikçiler endüstriyi bozmaya çalışırken ve eski oyuncular baskın kalmaya çalışırken, ortalama arama deneyiminin temelde yeniden düşünüldüğünü görebiliriz. On yılın sonunda, çevrimiçi arama pratik olarak tanınmaz hale gelebilir.

Kaynakça:readwrite.com