Burger King imajını değiştiriyor

Mouldy Whopper görmediyseniz, Burger King’in yemek kalitesine odaklandığının farkında olmayabilirsiniz. Bu cümle kulağa biraz çelişkili gelse de, çok sayıda ödül ve 8 milyardan fazla organik izlenim toplayan kampanya, markanın gıda şeffaflığı ve sürdürülebilirliğine yönelik hareketi için başarılı bir şekilde farkındalık yarattı.

Burger King, bu taahhüdü daha da ileriye taşımak için Çarşamba günü kökleri geçmişine dayanan yeni bir marka kimliği ortaya koydu. Kimlik, ambalaj, ürün, üniforma ve restoran dekorunda görünecek yeni bir logo, renkler ve yazı tipiyle tamamlandı. Yaklaşık iki yıl süren yenileme, Burger King için 20 yıldır bir ilk.

“Ekmekler parlamaz”

Özellikle yeni logo, uzun süredir BK hayranlarına tanıdık gelebilir. Ocak 2020’de üstlendiği bu yüksek rolden önce yaklaşık altı yıl boyunca Burger King’in pazarlamasına liderlik eden Restaurant Brands International’ın global CMO’su Fernando Machado, biraz paylaşmıştı.

“İlham kaynağı ’69’dan 1999’a kadar sahip olduğumuz logodaydı,” dedi. “Şimdi temel fark, rengi daha canlı ve yiyeceklerin renklerine daha çok benzeyecek şekilde ayarlamamız. Ve çöreğin oranlarını daha çok sattığımız ürünlere benzeyecek şekilde ayarladık. Yazı tipi tıpkı yemeğimiz gibi nefis ve yuvarlak. “

Machado’ya göre, mevcut logo zamana karşı dayanıklı değildi ve dijital ve mobil öncelikli deneyim için tam olarak optimize edilmedi.

Burger King

Yeni görünüm, 2021’in başlarında dünya çapında restoranlarda kullanıma sunulacak. Logo yenilemesi, tahmini satış yeteneklerine sahip dijital menü panoları da dahil olmak üzere çeşitli restoran ve müşteri deneyimi geliştirmeleriyle birlikte geliyor.

Machado’ya göre, bu kimlik yenilemesi için zamanlama doğru çünkü markanın bugün bulunduğu yere ve nasıl geliştiğine daha iyi uyuyor.

“Bu çok net bir kişiliğe sahip bir marka” dedi. “Eğlenceli ve biraz sinirli. Görsel kimliği, bu markanın ne olduğuna daha iyi uyacak şekilde ayarladık. Marka çok fazla geliştiği için biraz kopukluk yaşandı. “

Marka ilerlemesi

Machado, markanın sadece kişilik açısından değil aynı zamanda gıda sürdürülebilirliği ve D & G’nin artan önemi gibi öncelikler açısından da nasıl ilerlediğini belirtti.

“Sürdürülebilirlik konusunda bazı ciddi taahhütler veriyoruz ve deneyimi, özellikle de şirket dışı büyümeyle birlikte dijital deneyimi iyileştiriyoruz” dedi. “Bu dönüşümü yaşadığımız için tasarımın temelde insanlara neyin değiştiğini göstermesini istedik.”

Her kampanya sürümünün köşesinde pusuda bekleyen  hem olumlu hem de olumsuz görüşlerle, Machado, eleştiri korkusunun yaratıcılığı veya hazırlığı engellemesine izin vermemenin ne kadar önemli olduğuna işaret etti.

“Eleştiriden korkmamamız gerektiğini söylediğimde, bunun kesinlikle doğru olduğunu düşünüyorum ama buna hazırlanmamalısın anlamına gelmiyor, değil mi?” dedi Machado. “Hazırladığımız bazı azaltma mekanizmalarımız var, ancak bunları size karşı dürüst olmak için neredeyse hiç kullanmıyoruz. Ancak bu hazırlık sizi daha güçlü kılar ve şirketteki herkese bir şeyler ters giderse üstesinden gelebileceğiniz konusunda güven verir. “

Kaynak: www.adweek.com