Blog ile para kazanmak için 3 basit yol

Blog ile para kazanmak için, ilk olarak internet ortamının bugünkü güncel durumunu bilmeniz gerekiyor. “İçerik kraldır” deniyor olabilir, ancak günümüzde başarılı içerik örneği bulmak biraz zor… İçerik yaratırken sadece üretim aşamasına odaklanarak değil, onu nasıl öne çıkaracağınızı da düşünerek yaratmanız gerekiyor. “En ilgi çekici içeriği olan kazanır, çünkü sık ve düzenli irtibat bir ilişki oluşturur ve bu da dönüşüm için bir sürü olanak sunar,” diyor Get Content, Get Customers (McGraw-Hill, 2009)’ın yazarı Joe Pulizzi.

Aşağıda blog ile nasıl para kazanılabileceği konusunda 3 basit yol üzerine konuşacağız. Her bir metot içerik üretmenize, kitlenizi hedeflemenize ve insanları sitenize tıklatarak net gelire çevirmenizi sağlayacak tavsiyeler içeriyor.

 

Google AdSense

Google, Dünya üzerinde en geniş ağa sahip olan ve tercih edilen arama motoru olarak bilinmekte. Her yıl arama sonuçlarında en üstte gözükmek isteyen reklam verenlerden milyarlarca dolar para kazanıyor. Google AdSense çok basit bir prensiple çalışıyor. AdSense programıyla, Google yayıncı sitelerde reklam verenlerin reklamlarını yayınlıyor ve yayıncılara bu gelirlerden küçük bir pay veriyor.

Bu metot iki özellik sayesinde çok iyi çalışıyor: Kurması çok basit ve sadece kullanıcıyla ilgili içeriğe sahip reklamlar yayınlanıyor. Yeni bir web sitesi sahibi ya da blogger için, Google AdSense para kazanmanın en kolay adresi. Tek yapmanız gereken sitenize basit bir kod yerleştirmek, gerisini Google sizin için halledecektir…

 

Satış ortaklığı

Satış ortaklığı hem site sahipleri hem de çevrimiçi iş yapanlar için internetten para kazanmanın en mükemmel yollarından bir diğeri. Sistem çok basit, satış ortağı için site sahibi tarafından sağlanan herhangi bir satıştan site sahibinin komisyon alması. Bu işlem marka tarafı için de çok karlı bir sistem, çünkü yayınlanan süre boyunca değil, sadece satış gerçekleştiği zaman komisyon ödenmekte.

Site sahipleri ve bloggerlar için satış ortaklığı mükemmel işliyor. Çünkü satış ortaklığında yayıncı sitesinde yayınlanmasını istediği ürünleri ya da servisleri seçebiliyor. Amazon.com ilk satış ortaklığı yapan sitelerden biri olarak bilinmekte. Amazon’un satış ortağı olarak, istediğiniz ürünü öne çıkarabilir ve ondan komisyon kazanabilirsiniz.

Bu sistemde sitenizin konusunun herhangi bir önemi yok. Çünkü satış ortaklığı programlarında var olan binlerce markaya göz atarak kendinize uygun olanları seçip hedef kitlenize sunabilirsiniz.

 

Kendi ürününüzü yaratmak

Blogunuzdan gelir elde etmek için Google AdSense ve satış ortaklığı çok başarılı yöntemler. Fakat reklam veren giderlerinden kurtulmak için kendi markanızı kendi sayfanızda satışa sunabilirsiniz.

Bunun için fiziksel bir ürüne, bir ofise ya da büyük bir ekibe ihtiyacınız yok. Birçok başarılı site danışmanlıklar, rehberler, video kursları ve e-kitaplar satışa sunmakta. Bu tür ürünleri yaratması hem basit hem de kullanıcı için anında sahip olma imkânı sunuyor.

İster web sitesi sahibi, ister blogger olun, içerik işinizin en önemli ögelerinden biri. Hepsinden önce, insanlar sitenize içeriklerinizi görebilmek için giriş yapıyor. Para kazanmaktan önce değerli ve kaliteli içerik yaratmayı unutmayın.  “Artık içerik hiç olmadığı kadar kral! Artık içerik saltanat sürüyor!” Dijital Çağda İçerik Yönetiminin Kuralları (MediaCat, 2012)