Bitkilerin ve çiçeklerin Shazam’ı: Pl@ntnet

Her gün yeni bir uygulama ile tanışıyoruz. Oyun, fotoğraf, müzik, seyahat, sağlık, haber ve bunun gibi birçok konu üzerine uygulamalar görebiliyoruz. Hayatımızın her alanında bize yardımcı olacak yüzlerce uygulama var. Ve yüzlercesi de her gün hayatımıza giriyor. Bazen zaman öldürmek için telefonu elimize alıp bir oyun açıyoruz; bazen trafiği kontrol ediyoruz, bazen bir fotoğrafa filtre uygulayıp sosyal medyaya yüklüyoruz. Kimi zaman ise radyoda denk geldiğimiz şarkının adını öğrenmek için Shazam’a başvuruyoruz.Shazam uygulaması hayatımıza girdiği andan itibaren çok sevildi. “Bu şarkının adı neydi yaa?” tartışmasından kurtardı bizi. Şarkıyı duyuyoruz, Shazam’lıyoruz ve şarkının adı ekranımızda. Şimdilerde Shazam’a benzeyen bir uygulama hayatımıza girdi: Pl@ntnet

Nedir bu Pl@ntnet?

Pl@ntnet, bahçe işleriyle uğraşanlar ve doğa aşıkları için inanılmaz eğlenceli ve bir o kadarda hayatı kolaylaştıran bir uygulama. Düşünün; sokakta yürürken bir çiçek görüyorsunuz, renkleri mükemmel fakat adını bilmiyorsunuz… Bu çok normal. Bilim insanları, dünyada yaklaşık 400 bin çiçekli bitki türü olduğunu tahmin ediyorlar. Ve her ne kadar bahçe meraklısı da olsak bütün çiçeklerin adını bilmemiz mümkün değil.

Pl@ntnet uygulaması ile bitkinin fotoğrafını çekerek bir kaç saniye içerisinde bu bitkinin ne olduğunu öğrenebiliyorsunuz. Bu uygulama özellikle amatör botanikçilerin bitkileri kolaylıkla tanımlamasına ve gözlemlerini gerçek zamanlı olarak paylaşabilmesine olanak sağlıyor.

Pl@ntnet uygulaması ilk kez tarım fuarında tanıtıldı. Şu an Apple Store’dan indirilebiliyor, Android versiyonu ise kısa bir süre içinde hazır olacak.

İnsanlar şehir hayatının karmaşasından bunalmaya ve doğaya dönmeye başladı. Hafta sonu geldiğinde biraz olsun nefes alabilmek adına şehir dışı kaçamakları yapılıyor, ormanın bol, yeşilin bol olduğu yerlere gidiliyor. Yediğimiz besinlerin bile artık organik olanı, en doğal olanı tercih ediliyor. Hatta imkanı olanlar kendileri yetiştiriyorlar besinlerini. Hayat böyle bir düzene geçmişken teknoloji de biz insanlara kolaylık sağlamaktan geri kalmıyor. Üstelik bu uygulamayı kullanmak için profesyonel bir botanikçi olmaya gerek yok. Çiçeklerin renkli dünyasına biraz olsun merakınız varsa Pl@ntnet’i çok seveceksiniz!

Pla@ntnet uygulamasını merak edenler tanıtım videosunu izleyebilirler.


Kaynak: gaiadergi.com