Bir pazarlama kanalı olarak sosyal medya

2004 yılında Mark Zuckerberg tarafından Facebook’un kurulmasıyla internet adeta çağ atladı. Facebook’un kurulduktan günümüze kadarki kullanıcı sayısı 2 milyarı geçti. Bununla beraber, Facebook’tan bir yıl sonra “Kendini Yayınla” sloganıyla Youtube kuruldu ve hızla globalleşen dünyaya yayılmaya başladı. Bu büyümeler esnasında Twitter, Instagram ve Snapchat gibi uygulamalar, odamızda duran bir masaüstü bilgisayar ya da günlük kullanımımızda yanımızda taşıdığımız dizüstü bilgisayarlardan çıkarak, cep telefonlarımıza erişti.

Küresel bir hal alan sosyal medya, insanlara tüketilecek içerikler sunuyor ve felsefede bir olgu ya da olayı vurgulamak için kullanılan ‘Fenomen‘ sıfatını kullanarak sosyal medyada ün yakalıyor. Hayatımızın bir parçası haline gelen sosyal medya, şirketler için benzersiz bir pazarlama kanalı haline gelmiş durumda. Yeni medyanın pazarlamaya getirmiş olduğu ölçülebilirlik, interaktif pazarlama ve müşteri ilişkileri gibi alanlar sosyal medyanın şirketler tarafından kullanım alanlarına çoktan girdi bile. Bu doğrultuda, kaliteli içerikler üreterek sosyal medya ile hedef kitleye en hızlı şekilde ulaşmak son derece mümkün.

Türkiye’deki sosyal medya kullanıcılarının nüfusa oranla istatistiği.

Sosyal medya mecralarını bir pazarlama aracı olarak kullanan şirket veya kurumlar; ürünlerini, markasını ve sundukları hizmetlerin tanıtımını bu alanlarda yaparak, marka bilinirliklerinin tüketici nezdinde artmasını sağlıyor. Sosyal medya, kullanıcısına düşük maliyetle büyük kitleye erişme fırsatı sunuyor. Kısa sürede ün yakalayan bloggerlar, markaların gözünden kaçmayarak, markaların reklam yüzü haline geliyor. Tüketiciler bir ürünü ya da hizmeti satın almak için ilk olarak üretici firmaya ve markaya güvenmek istiyor ve aynı zamanda, daha önce kullananların memnuniyetle üründen bahsetmesi de tüketiciyi ürünü veya hizmeti satın alması konusunda etkiliyor. Bu sebeple markalar, sosyal medya platformlarında reklam yapmak için fenomenleri tercih ediyor. Şirketler de bu durumdan yararlanıp ürün, hizmet ve markalarına değer katarak hedef müşteri kitlesine ulaşma yolunda ilerliyor.

Sosyal medya dünya geneli paylaşım başına kazanç listesi.

Avantajlar

  • Sosyal medya reklamları sayesinde; cinsiyet, yaş, lokasyon, ilgi alanı, meslek ve çok daha fazlasını seçerek, hedef kitlenize kolayca ulaşabilirsiniz.
  • Web sitenizi ziyaret eden insanlar, sitenize yerleştirmiş olduğunuz bir kod sayesinde sosyal medyadayken de sizin reklamlarınızı görebilir.
  • Elinizde bulunan veriye özel reklam çıkarak, hedef kitlenizi tam 12’den vurabilirsiniz.
  • 18 – 26 yaş arasındaki bireylerin %75’i, bir ürün üzerinde karar aşamasında olduğunda, sosyal medya platformlarındaki tavsiyelerden yararlanıyor. Bu da sosyal medyadaki reklamınızın doğru hedeflenmesi halinde potansiyel müşteriye dönüşeceği anlamına geliyor.
Sosyal medya fenomenlerinden Larissa Burak, viral içerik olarak Ipana markasının reklamını yapıyor.

Kaynaklar:

marconlab.com

meridiasystems.com

trendweek.com

dijitalajanslar.com