Bilim, sosyal medyada paylaşım yapmak için doğru zamanı söylüyor

Gary Vaynerchuk, sosyal medya mesajlarını tanımlamak için bir terim kullanıyor. Yazıları “mikro içerik” olarak nitelendiriyor. Daha büyük bir hikaye oluşturan ufak parçalar diyebiliriz. Mikro içerik bir markayı kendi başına tanımlamaz, bütün hikayeyi anlatmaz. Bunun yerine, bir şirket veya kampanyanın ardındaki büyük fikri yaratan kırıntıları ortaya koyar.

Bununla birlikte, içerik “mikro” olduğu için “makro” bir etkisi olmadığı anlamına gelmez. Mikro içerik, doğru kitleye sunulduğunda, doğru zamanda makro etki yaratır. Öyleyse, zamanlama hakkında konuşalım.

Harika mikro içerik = ileti  + araç +  zamanlama 

“Doğru kitle” BuzzPlant Blogunda çok duyacağınız bir ifade. Doğru soruları sormak ve doğru bir kitle profili oluşturmak için umutluyuz. Bu gerçekleştiğinde, mesajı (ne söyleyeceğinizi) ve aracı (nerede söyleyeceğinizi) biliyoruz.

Son bir parça kalıyor: zamanlama. Zamanlamanın doğru yapılmaması durumunda, stratejik olarak yaratılan olağanüstü mikro içerik parçası kaybolur.

İçeriğin gözbebeği olmasının en kolay yöntemlerinden biri zamanlamanın üstesinden gelmektir. Brafton’ın infografiği  (Mart 2017’de yayınlandı) tam olarak bunu yapmamıza yardımcı oluyor. Facebook’unuz ve Instagram’ınızda kullanıcılarınız çevrimiçi olduğunda ne olduğunu gösteren yerel analizler de dahil olmak üzere kullanabileceğiniz tüm sosyal medya analizlerinden tam olarak yararlandığınızdan emin olun.

Facebook 

Facebook’ta paylaşım yapmanın en doğru zamanı hafta sonuna doğru. Perşembe ve pazar günleri arasında en iyi içeriğinizi paylaşın. Öğlene yakın veya öğleden sonra (13: 00- 15: 00) paylaşılan içerikler daha fazla görünürlük elde etme eğilimi gösterir.

Twitter

Hafta ortası , Twitter için mükemmel bir zamandır. Çarşamba öğleden önce veya saat 15: 00- 18: 00 arasında takipçilerin ilgisinin arttırdığı belirlenmiştir

LinkedIn

Bu da şaşırtıcı değil: LinkedIn öncelikle mesai saatlerinde kullanılır. Salı, çarşamba ve perşembe günleri 12: 00 – 17:00 arası en etkin saatlerdir.

Instagram

Çalışma günlerinde öğle saati Instagram paylaşımları için iyi bir zaman. Pazartesiden cumaya  kadar 12: 00 ve 13: 00 saatleri arasında paylaşım yaparak beğeni ve yorumları toplayın.

Youtube

Videolarınızı cumartesi ve pazar 9:00 -11:00 saatleri arasında yükleyerek kitlenizi genişletebilirsiniz. (Perşembe ve Cuma akşamları da iyi bir zaman dilimi)

Snapchat

22:00 ile 1:00 arası uygun bir saat. Haftanın tüm günleri Snapchat için ideal.

Pinterest

Hafta sonları Pinterest için uygun. Saat 14:00, 21:00 ya da 02:00 gibi.

Tumblr

Snapchat gibi Tumblr da gece kuşlarına göre bir platform. Pazar günleri saat 22:00’da elinizden gelenin en iyisini paylaşın. Tumblr için de mükemmel bir pazar!

 

Kaynak : www.business2community.com