Bildiğiniz tavşan değil Nabaztag!

Haberleri okuyan, arkadaşlarınızla sohbetinize aracılık eden, yeni elektronik arkadaş Nabaztag yeteneklerini de hayran kitlesini de hızla artırıyor.

23 cm boyunda. Ağırlığı 420 gram. Konuşuyor. Kablosuz ağdan internete bağlanıyor. Mesajlarınızı cevaplayıp, çocuklarınıza masal okuyabiliyor. Nabaztag size tai chi bile öğretiyor.

Ermeni asıllı Fransız Rafi Haladciyan’ın icadı olan Nabaztag’ler ilk olarak 2005 yılında Paris’te ortaya çıktı. Sony’nin akıllı köpeği Aibo ve Tamagotchi gibi bir elektronik arkadaş olan Nabaztag’ler önceki örneklerinin çok ötesinde yeteneklere sahip.

Ermenice “tavşan” anlamına gelen ve 2006 Aralık ayında Violet firması tarafından piyasaya sürülen ilk Nabaztag’ler MP3 çalma ve internet radyolarından yayın yapma yeteneğine sahipti. İkinci kuşak Nabaztag’lere ise bir mikrofon eklenerek sesle kumanda yeteneği kazandırıldı. Halen piyasada bulunan ve hızla teknoloji tutkunlarının gözdesi haline gelen Nabaztag’ler kablosuz ağdan internete bağlanıyor, sesli olarak iletişim kurabiliyor, haberleri, hava ve yol durumunu RSS beslemelerinizdeki haberleri okuyor, sosyal ağınızdaki arkadaşlarınızla konuşmanızı, mesajlaşmanızı sağlıyor, size kitap, çocuklarınıza masal okuyor, sabah sizi uyandırıyor, hisse senedi piyasasından haber veriyor hatta tai chi bile öğretiyor.

23 cm boyundaki ve 420 gram ağırlığındaki bu plastik tavşanlar ayrıca kulaklarını hareket ettirmek, gövdesinde bulunan ledler sayesinde renk değiştirmek gibi özelliklere de sahip. Ayrıca farklı süslemeleri ve renk seçenekleri de mevcut. Üretimi Çin’de yapılan Amerika ve Avrupa’da yüzbinlerle ifade edilen sayıda satılan tavşan robotun fiyatı 69 avro. Türkiye’de ise şimdilik sadece internet üzerinden sipariş verilebiliyor. Sipariş edilen tavşanlar hızlı kullanım kılavuzu ve her ülkeye uyum sağlayabilen AC adaptörü ile birlikte geliyor.

Kullanımı çok kolay

Tavşanı kullanmaya başlamak için kullanım kılavuzunun yardımı ile Nabaztag.com adlı internet sitesine giriliyor ve buradan abonelik gerçekleştirilerek tavşan sahibine göre özelleştiriliyor. Bir çok farklı dil konuşabilen bu tavşanların bilgi vermeleri istenilen konular site üzerinden seçilerek çalışır hale getiriliyor. Bundan sonra Nabaztag’ler bilgi edinmek, başka kullanıcılara sesli ya da yazılı mesaj göndermek, onlarla anında konuşmak, yahut da çocuklara masal okumak için kolayca kullanılır hale geliyor. Tavşanlar sayesinde MTV müzik kanalı, CNN, Radio Disney, National Geographic gibi bir çok yayına bilgisayarsız ulaşılabiliyor.

Geçtiğimiz yıl Sezen Aksu, Beyazıt Öztürk, Serdar Ortaç, Serdar Bilgili, Yalın gibi ünlüler bir sergi için kendi Nabaztag’lerini tasarlamışlar ve bu tasarımlar da Nişantaşı’nda bir galeride sergilenmişti. Önümüzdeki yılın mart ayında ise Nabaztag’in üçüncü versiyonu olan Karotz piyasaya sürülecek. Şu anda yalnızca Fransa da sınırlı sayıda beta sürümü piyasaya çıkartılan Karotz, Nabaztag’ten farklı olarak web kamerası, USB giriş ve 256 mb hafızaya sahip. Satış fiyatları ise 199 avro.

Bu yeni akıllı tavşanların yazılım ve donanım olarak sürekli geliştirilmesi ve yeni yetenekler kazanması önümüzdeki günlerde de “tavşanlar gibi” çoğalmaya devam edeceklerini gösteriyor.

Yorum yapın