Basit ve etkili yöntem: Landing page

Landing page, firmaların çevrimiçi ortamlarda kendi stratejileri doğrultusunda belirledikleri içerikleri pazarlama amacıyla direkt olarak kullanıcıya sunmasıdır.

Landing page nedir?

Türkçe karşılığı “açılış sayfası” olarak da adlandırılan landing page, bir ürünün veya ürün kategorisinin reklamının arama motorunda ve sosyal medya platformları üzerinde bulunan linkler aracılığı ile sizin yönlendirildiğiniz sayfalardır.İnternet üzerinde bulunan web sitelerinden farklıdır çünkü belirli bir mesaj içerir ve bu mesaj üzerinden tüketiciler veya internet kullanıcıları tarafından geri dönüş sağlanır. Başka bir deyişle, açılış sayfaları kampanyayı yaratan firmaya farklı bir amacı ya da konuyu öne çıkartma olanağı verir.

Nasıl yaratabiliriz?

Eklentiler kullanarak WordPress üzerinden içeriğinize uygun bir tasarım yaratabileceğiniz gibi internet üzerinden html bir tasarım bularak veya satın alarak da kendi sitenize entegre edebilirsiniz. Bunlardan ayrı olarak, en çok tekrarlanan hatalardan biri de kullanıcıları açılış sayfası yerine siteyle yönlendirmektir. Oysaki pazarlama alanınızda açılış sayfalarına odaklanmak firmalara daha büyük avantaj sağlayacaktır.

Açılış sayfasının temel özellikleri nelerdir?

Öncelikle reklam kampanyanız ile açılış sayfanızdaki içeriğiniz örtüşmelidir. Çünkü linke tıklayan müşterileriniz reklamınız hakkında bilgi almak için sayfayı ziyaret ederler. Dolayısıyla, reklamınız ve içeriğiniz uyuşmaz ise gelen müşteri sayfayı hemen terk edecektir. İkinci olarak, reklamda vermek istediğiniz mesaj açılış sayfanızda daha detaylı bir şekilde anlatılmalı. Bu sayede sayfadan alınacak geri dönüşler de artacaktır. Üçüncü olarak mesajınız basit ve sade olmalıdır. Mesajınızı dolaylı yoldan anlatmaya çalışmak, sayfanıza gelen kullanıcılarda ters etki bırakacaktır. Ayrıca mesajınızı vermek için kullandığınız başlık yaratıcı ve orijinal olmalıdır. Böylece kullanıcıların veya tüketicinin dikkatini çekebilirsiniz. Bunların yanında genel hatlarıyla açılış sayfanızın hızlı yüklenmesi ve tüketiciye zaman kaybettirmemesi de önemli niteliklerdir.

Müşteriye güven sağlayın

Dijital pazarlamanın en önemli unsurlarından biri de müşterinin güvenini sağlamaktır. Açılış sayfanızda varolan müşterilerinizin ürün ya da hizmetleriniz hakkındaki yorumlarına yer vermek ve birlikte çalıştığınız firmaları sayfanız üzerinde belirtmek yeni gelen tüketici için önemli bir referans sağlayacaktır. Ayrıca şirketinizle ilgili bilgileri de açık şekilde sayfanızda paylaşmak, müşterinin sizinle iletişimini kolaylaştıracağı için olumlu bir algı yaratacaktır.

Kaynak:
www.aramamotoru.com
www.ideasoft.com.tr/
www.pazarlamasyon.com