Başarılı marka hikaye anlatıcılığı için 5 kural

Marka hikayesi kritiktir. Markanızın neden var olduğunu, insanların neden sizi dinlemek ve etkileşim kurmak için önemsemesi gerektiğini tanımlar. Ancak, şirketlerin tökezlediği yer burasıdır. Hikaye anlatma sanatı, izleyici katılımı sanatıdır. Bir ürün geliştirmede veya bir hizmet sağlamada iyi olsanız da onun hakkında konuşmakta müşteriye aktarmakta iyi olmayabilirsiniz. Marka hikayenizi tanımlayıp konumlandırarak uyumlu hale getirdikten sonra bunu paydaşlarınız, iş ortaklarınız, müşterileriniz ve harici kitlelerinizle paylaşmanın zamanı gelmiştir. Hikayenizi nasıl, ne zaman ve neden anlattığınız anlatılan hikaye kadar önemli olacaktır. Paylaşma şekliniz hikayenizle çelişiyorsa güçlü bir hikaye etkisiz hale gelir. Eğer kitlenizin dikkatini kaybetmişseniz, müşterilerinizi gerçekten kaybetmişsinizdir.Ne yapmalısınız? Hikaye anlatma stratejinizi geliştirirken göz önünde bulundurmanız gereken beş ana nokta aşağıda belirtilmektedir …

Başarılı bir anlatı araştırmaya dayalıdır ;

Harika hikaye anlatımı, temel marka hikayesine dayanmalıdır. Bu nedenle TopRight olarak, önce altı saniyelik güçlü bir hikaye oluşturmaya odaklanıyoruz. Sadece birkaç kelimeyle, müşterinin markasının neyle ilgili olduğunu anlıyoruz.Lakin hafife almayın altı saniyelik bir hikaye tasarlamak, zaman ve araştırma gerektiren çok zor bir iştir. İlk olarak, “nedeninizi” gerçekten tanımlamak için gereken zamanı harcayın. Güdüleriniz yalnızca altı saniyelik hikayenizi değil, her iş kararını motive etmelidir.Araştırmanızın ardından müşteri röportajları, veri analizi veya pazar araştırması yoluyla insanların sizin hakkınızda neler söylediğini öğrenin ve hikayenizin onlar için anlamlı olup olmadığını anlamanın bir yolunu bulun.Her şeyden önce, marka hikayenizi oluşturan temel araştırmaya aşina olun.

 

Başarılı hikaye anlatımı zamanlama ile ilgilidir ;

Müşterilerin dikkatini çekmek zor bir şeydir, bu nedenle onların dikkatini kazanmak için hikayenizin diğer insanların harcadığı zamana layık olması gerekir. Belirli ürünler veya markalar için daha yüksek katılım oranları sağladığı kanıtlanmış belirli anlar, etkinlikler ve hatta günün saatleri vardır. Unutmayın, sektöre ve hedef kitleye göre değişebilir.Hikayeniz ne kadar iyi ve ilgi çekici olursa olsun, yanlış zamanda anlatılırsa kimse dinlemeyecektir.

Başarılı hikaye anlatımı teslimatla ilgilidir ;

Hikaye anlatımı söz konusu olduğunda, her şey iletişim halindedir. Marka söyleminiz web sitenizde, e-posta kampanyalarınızda, sosyal medya gönderilerinizde, bloglarınızda, reklamlarınızda ve basılı medyada tutarlı olmalıdır. Özellikle televizyon, radyo veya podcast gibi medya aracılığıyla ve aynı zamanda sözcü, çevrimiçi etkileyiciler ve diğer kamuya mal olmuş kişilerle kurulan etkileşim için geçerlidir. Hikaye anlatma uzmanları her an basitlik, netlik ve uyum içinde iletişim kurma gerekliliğinin farkındadır.Bir cenazede harika bir fıkra anlatmazsınız, değil mi? Ne kadar komik olursa olsun, kitlenizi açıkça yanlış yorumlamışsınızdır. Çoğu zaman, hikayenizi ne zaman ve nasıl aktaracağınız konusundaki anlayışınız markanızın konumunu belirler.

Başarılı hikaye anlatma kurulan ilişkiye yöneliktir ;

Bir keresinde biri bana işin “özel okulda okumak” gibi olduğunu söylemişti. Hikaye anlatımı da bundan pek farklı değil. Mesajınızı başarılı bir şekilde müşterilerinize ulaştırmak için, perde arkasında biraz zaman geçirmeniz, daha geniş bir kitleye ulaşmanıza yardımcı olabilecek insanlarla aranızda güven oluşturmanız gerekir.İçeriğin kendisi de önemlidir. İzleyicinin okumak ve paylaşmakla meşgul olmak istediği bir şey olarak nitelendirilmelidir. Bunu gerçekleştirecek ilişkileriniz yoksa, onları ağ oluşturma, web seminerleri ve diğer etkinlikleri kullanarak hemen oluşturmaya başlayın.

Başarılı hikaye anlatımı dikkatli yönetimle ilgilidir ;

Herkesin eleştirmen olduğunu söylüyorlar. Ancak çevrimiçi mecrada, bütün eleştirmenlerin elinde megafon var.Müşteri hizmetleri olaylarından çevrimiçi yorumlara ve iPhone tarafından kaydedilen talihsizliklere kadar, insanlarla etkileşimde bulunan markaların işlerin ilginçleştiği anları ele almak için yerinde protokollere sahip olması gerekir. Bu, hikaye anlatımınızı yönetmenin, yedekleme ve kriz azaltma planlarına sahip olmanın hayati önem taşıdığı anlamına gelir.Hikayenizi sadece paylaşmak yeterli değildir, başkaları tarafından da aynı şekilde yeniden anlatıldığından emin olmak için yeterince akıllı olmalısınız. Dünyanın hikayenizin kontrolünü ele geçirmesine izin verdiğinizde ve onu talihsiz bir olayın merceğinden gördüğünüzde, gerçek marka hikayenizi hatırlamak zorlaşır.

https://www.business2community.com