Başarılı küçük işletme markalaşması için 5 ipucu

Markaların ne kadar önemli olabileceğini hepimiz biliyoruz. Nike, Harley Davidson ve Starbucks gibi sattıkları ürünlerden çok daha fazla olan şirketler var. Bu şirketler ürün satmaktan ziyade insanların yaşam tarzı haline gelmiş durumda. Unutulmaz bir marka haline gelmeyi yalnızca yüksek pazarlama bütçelerine sahip şirketlerin başarabileceğini düşünüyorsanız tekrar düşünün! Sektörünüz ne olursa olsun yankı uyandıran bir marka haline gelebilirsiniz. Nasıl yapacağınızı bilmek ister misiniz?

Şirketinizin amacını açıklığa kavuşturun

Bir markanın anlamlı olması için şirketin amacı ile bağlantı kurulması gerekir. Şirketinizi neden kurdunuz? Dünyanın daha iyi bir yer haline gelmesine nasıl yardımcı oluyorsunuz? Amacınız net olarak kavranmadan şirketinizin neden benzersiz ve önemli olduğunu anlatamazsınız.

Çalışanlarınızdan destek alın

Amacınızın açıklığa kavuşturulmasının yanı sıra çalışanlarınızın her bir üyesinin bu amaca uygun olarak müşteriler ile nasıl iletişim kuracağını bilmesi gerekir. Hedefiniz çalışanınızı her şartta elde tutmak değil. Ancak değerlerinizi sizinle birlikte paylaşan birisini işe aldığınızda doğru yoldasınız demek.

Toplanma ağı oluşturun

Her sabah o gün amacınıza yönelik olarak atacağınız adımları bir toplanma ağı ile bir araya toplayın. Toplanma ağınız, herkesle hızlı bir şekilde iletişim kurmanızı sağlar, sonuçta bu hepinizin markası.

Müşterilerinizin desteğini alın

Siz amacını biliyorsunuz, personeliniz amacını biliyor. Peki ya müşterileriniz amacınızı biliyor mu? Müşterilerinize yalnızca mallarınızdan veya hizmetlerinizden fazlasını satın aldıklarını fark ettirin, bunlar marka haline gelmenizin anahtarı. Artık insanlar bir tişört bile aldıklarında sadece giyinmek yerine yaşam tarzları hakkında bilgi vermek istiyorlar.

Bir profesyonel tutun

Bazen her şeyi kendiniz yapmanız gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Fakat ne kadar yetenekli olursanız olun bazı konularda yardım almanız gerekebilir. Pazarlama, uzman olduğunuz bir konu değilse markanızı yaymak için size yardımcı olabilecek bir danışman veya ajans ile çalışmayı düşünebilirsiniz. Uzmanlar, etkisiz taktikler üzerinde para harcamanızı engeller.

Markanız, şirket adınızdan ve sloganınızdan daha fazlası. Değerlerinizin, kalitenizin ve vizyonunuzun bir ifadesi. Markalaşma, müşterilerinizin aklında kalıcı olmanızı sağlar. İnsanların kim olduğunuzu ve yaptığınızı anlamasını kolaylaştırır. Markalaşma, sizi rakiplerinizden ayırır ve işinizi doğru değerlendirecek müşteriler ile çalışmanızı sağlar.

Kaynak: smallbiztrends.com