Başarılı bir içerik pazarlama stratejisi geliştirmek için ajanslarla nasıl işbirliği yapılır?

100 televizyonun aynı anda açık olduğu bir odada oturduğunuzu hayal edin. Tüm bu kaosun ortasında o televizyonlardan sadece birinin dikkatinizi çekmesi için ne gerekir? Oldukça özel bir şey, değil mi? Bugünlerde çoğu pazarlama ekibinin karşılaştığı zorluk budur. Herkes, dijital dünyaya inanılmaz miktarda arka plan gürültüsü ekleyen içerik oluşturmakla meşgul. Bu ortamda, herhangi bir mesajın kırılması zordur.

Bu sorun, yetenekli in-house içerik pazarlama ekipleri oluşturmak için kaynaklara sahip olmayan küçük şirketler için daha da önemli hale geliyor. Sonuç olarak, küçük firmalar ya bu açığını kapatmak için yeni çözümler bulurlar ya da rakipleri tarafından geride bırakılma riskiyle karşı karşıya kalırlar.

Dış ortaklıklar geliştirme

Birçok küçük şirketin içerik pazarlama desteği bulmak için kullandığı yaygın bir strateji, bir ajansla ortak olmaktır. Bu yaklaşım inanılmaz derecede etkili olabilse de, şirket içi güçlü yanları ve eksiklikleri belirleme, sorumlulukları dış ortaklara devretme ve her iki tarafı da anlamlı ortak hedefler peşinde koşmak için; birleştirme yeteneğine sahip, güçlü şirket içi liderlik gerektirir. Peki şirketler, başarılı bir içerik pazarlama stratejisi geliştirmek için iç ve dış kaynakları nasıl birleştirir? Bu, ekibinizin rollerini belirlemekle başlar.

İçerik pazarlama rolleri

Bir şirket, bir ajansla ilişki kurmadan önce, hangi kaynaklara sahip olduğunu, içerik pazarlama görevlerini üstlenmek için bant genişliğini ve hangi becerilerden yoksun olduklarını değerlendirmek için detaylı bir şekilde araştırmalıdır. Bu denetimin sonunda, bir şirket, ajans ortağından ihtiyaç duyduğu yardım ve iki tarafın potansiyel olarak nasıl işbirliği yapabileceği konusunda net bir fikre sahip olmalıdır.

İşte şirketlerin doldurması gereken en yaygın roller:

Liderlik

İçerik pazarlamasına kimin liderlik ettiğini belirlemek denetime başlamak için harika bir yerdir. Bu kişinin unvanı, kuruluşun büyüklüğüne bağlı olarak farklı olabilir. Ancak, iş sorumlulukları pazarlamaya adanmış olmalıdır.

Bu pazarlama lideri, stratejiyi yönlendirecek, ilgili hedefleri tanımlayacak ve dahili ve harici kaynakları denetleyecektir. Bu nedenle, ideal olarak şirket performansı ve planlaması hakkında fikir edinmek için yönetici düzeyinde liderliğe doğrudan erişime sahip olacaklardır.

Strateji

İçerik pazarlama stratejistleri birçok kritik rol üstlenir. İlk olarak, ekibin neyi başarmaya çalıştığını ve hedeflerine ulaşmak için hangi taktikleri kullanacağını tanımlarlar. Stratejistler, hangi iç kaynakların mevcut olduğunu, hedeflenen bir kitleye ulaşmak için içeriğin nasıl dağıtılacağını ve başarıya, başarısızlığa veya değişen iş koşullarına göre içeriğin nasıl değiştirileceğini anlar. Başarılı stratejistler, bir şirketin hedef kitlesinin ne istediğini veya neye ihtiyaç duyduğunu ve paylaşma olasılığı en yüksek olan içerik türünü de anlar.

Üretim

Üretim becerilerine sahip kişiler, yararlı pazarlama içeriği oluşturmak için görsel ve yazılı bilgileri kullanır. Bu beceriler genellikle üç farklı kategoriye ayrılır:

  1. Metin Yazarlığı: Bu üreticiler, sosyal medya gönderileri, video senaryoları, teknik incelemeler ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli ortamlarda kısa veya uzun biçimli içerik yazarlar. Mümkünse birden fazla metin yazarına sahip olmak değerlidir, çünkü genellikle farklı güçlü ve zayıf yönleri vardır.
  2. Tasarımcılar: Birçok farklı içerik kategorisinde markaları için tutarlı bir görünüm ve his yaratabilen grafik tasarımcılar çok değerli ekip üyeleridir. Tasarımcılar ve metin yazarları genellikle içerik üretiminde yakın işbirliği içindedir.
  3. Dahili Uzmanlar: Bu dahili kaynak, diğer üreticilerin ilgi çekici pazarlama içeriği oluşturmak için kullandığı konuları, gerçekleri ve istatistikleri sağlar. Tipik olarak şirket içi uzmanlar, CEO’lar veya diğer ürün ve hizmet uzmanları gibi üst düzey çalışanlardır. Bununla birlikte, bazı şirketler, alt düzey çalışanları, onları düşünce liderleri olarak oluşturmak veya konuşma veya web semineri rolleri için konumlandırmak için dahili uzmanlar olarak kullanır.

Dağıtım

Bir içerik ekibi bir şey oluşturduğunda, onu insanların görebileceği bir yere koymaları gerekir. Distribütörlerin devreye girdiği yer burasıdır. İçerik kanalları genellikle üç geniş kategoriye ayrılır:

  1. Sahip olunan medya: Şirketin web sitesi, blogu, sosyal medya özellikleri veya e-posta bülteni gibi kontrol ettiği varlıkları içerir.
  2. Kazanılmış medya: Halkla ilişkiler (PR) olarak da bilinen, şirket tarafından oluşturulan içeriği televizyon, gazeteler, endüstri yayınları ve podcast’ler gibi üçüncü taraf kanallara yerleştirir.
  3. Ücretli medya: Sosyal medyayı ve tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığını içerir.

Distribütörler, halkla ilişkiler uzmanlarından web sitesi ekibine, arama motoru pazarlama uzmanlarına ve daha fazlasına kadar birçok farklı rolü içerir. İçeriği nasıl dağıttıkları, pazarlama stratejisine ve belirli bir bilgi için hedef kitlenin nerede yaşadığına bağlıdır. Stratejistler ve dağıtımcılar genellikle bu saldırı planını oluşturmak için birlikte çalışırlar.

Bir ajans nasıl uyum sağlar?

Artık dahili olarak doldurabileceğiniz rolleri ve dışarıdan temin etmeniz gereken rolleri belirlediğinize göre, ajans ortağınızı seçebilirsiniz. Çoğu ajans yukarıda listelenen işlevlerden herhangi birini yerine getirebilir. Bununla birlikte, bazı ajanslar, PPC veya PR gibi belirli bir alanda diğerine göre uzmanlaşır. İyi haber şu ki, her şeyi ajansa devretmek zorunda değilsiniz. Ortak başarı için doğru formülü bulana kadar becerilerinizi onlarınkiyle karıştırabilirsiniz.

Sıfırdan bir içerik pazarlama operasyonu oluşturuyorsanız, bir ajans ortaklığı, şirket içinde hangi rolleri alacağınızı belirlemenize de yardımcı olabilir. Örneğin, ajans ortağınızın metin yazarlığı kaynakları olduğunu varsayalım. Bu durumda, daha uzmanlaşmış bir içerik üreticisi yerine işinizin diğer bölümlerine katkıda bulunabilecek çok yönlü bir tasarımcı tutmayı tercih edebilirsiniz.

En önemlisi, ajans ortaklıkları işletmelerin ihtiyaçlarına, hedeflerine ve iç kaynaklarına göre esnek kalmalarını sağlar. Ajanslar, yeni pazarlama talepleri mevcut yetenekleri aştığında şirketlerin ölçeklenmesine de yardımcı olabilir.

Başarı için tasarlandı

İlgi çekici içerik pazarlama kaynakları oluşturmak, işletmelerin ürün ve hizmetleri hakkında söz sahibi olmaları için kritik öneme sahiptir. Ajans ortaklıkları, bu işletmelerin hedef kitlelerine daha etkili bir şekilde ulaşan daha karmaşık içerik geliştirmelerine yardımcı olur. Bu ortaklıklar, aynı zamanda, gerekli beceri ve kaynakları şirket içinde getirmekten genellikle daha ucuzdur.

Bu nedenle, ajansla çalışmayı düşünüyorsanız, önce sahip olduğunuz becerileri değerlendirin ve ardından ajans ortağınızın kaçırmış olabileceğiniz becerileri nasıl artırabileceğini düşünün. Esnek kalarak ve net bir şekilde iletişim kurarak, başarılı bir içerik pazarlama stratejisi geliştirmek için ajansınızın kaynaklarından ve uzmanlığından yararlanabilirsiniz.

Kaynak: business2community.com