Aklınıza gelmeyen filmler için: What’s My Movie?

Bazen kendi kendinize otururken, bazense arkadaş ortamında bir şey anlatmaya çalışırken bir filmin adı aklınıza gelmeyebilir. Kendi kendinize filmin adını hatırlamak için uğraşır, belki de arkadaşlarınıza ‘’Ya hani şu şey olan film’’ gibi betimlemelerde bulunur, onların da size boş boş bakmasını sağlarsınız. Aklımıza takılan her şeyi Google’ladığımız bir dönemde, artık aklımıza takılan filmleri de bulmanın kolay bir yolu var; ‘What’s My Movie? 

Birkaç yıl önce çoğu kişinin hayali olan o sırada çalan şarkının adını bulma, Shazam ve SoundHound gibi uygulamalarla gerçek oldu. Şimdiyse ‘’Bir tane film vardı, James Bond’daki adam oynuyor, ama bu filmde adam gazeteci, bir de kız vardı’’ gibi tanımlamalarımızı yazıp sonuç alabileceğimiz yapay zeka ürünü yeni bir web sitesi var. Bu web sitesi Finlandiya’daki Oulu Üniversitesi’nin bağımsız şirketi olan Valossa’ya ait ve Val.ai adlı video tanımlama servisiyle birlikte çalışıyor. Amaçlarını ise ‘’yaratıcı ve tanımlamalar üzerine kurulu yeni bir video içeriği araması oluşturma’’ olarak belirtiyorlar. Arama sonuçlarında Deep Content teknolojisini kullanan uygulama, Deep Content teknolojisiyle multimedya içerik sonuçlarının geleneksel arama modelinden farklı bir şekilde dizinlenmesini sağlıyor. Ancak deneme aşamasında olan uygulama, şu an için yalnızca İngilizce filmler üzerinde, İngilizce aramalarla çalışıyor. 

filmfoto1

Aramaların genel, oyuncu bazlı, film adı bazlı, yönetmen adı bazlı ya da geleneksel arama modeline uygun şeklinde yapılabileceğini belirtmekte fayda var. Tabii ki yapay zekanın daha iyi çalışabilmesi adına geri bildirim de çok önemli. Arama sonuçlarınızın tatmin ediciliğine bağlı olarak ‘’İyi eşleştirme’’ ya da ‘’Kötü eşleştirme’’ olarak sonuçlarınızı oylayabiliyorsunuz. 

Sonuçlarda aradığınız filmi bulduğunuzda ise, film hakkında yönetmen, oyuncular ve kısa özet gibi pek çok bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Aynı zamanda uygulama, size benzer filmlerin de bir listesini çıkarıyor. 

Valossa’ya göre uygulama ileriki dönemlerde daha Amazon Alexa teknolojisini kullanarak ‘’büyük savaş sahnelerini bul’’ ya da ‘’gerçekten korkutucu filmleri bul’’ gibi aramalara ilişkin sonuçları da listeleyebilecek. 

O zamana kadar bile, bu web sitesinin pek çok arkadaş muhabbetinde hayat kurtaracağı kesin!

Kaynaklar : bigumigu.com webtekno.com