Aile ve startup arasındaki denge yasası

Bir girişimcinin yeni girişimler yaratması veya günümüzün rekabetçi ortamı için eski bir işi yeniden düzenlemesi için birçok neden vardır. Bazen, aile ve girişiminiz arasında bir denge unsuru haline gelir.

Aile ve startup arasındaki dengeleme yasası

Girişimcilerin neden yeni girişimler yaratmaya mecbur hissettiklerinin listesi uzun ve ilginçtir. İşte son yüz yılda iş tarihinin gösterdiği gibi, başlıca nedenlerden ikisi:

Para

Kim parayı sevmez? Kim daha fazlasını istemez ki? Aramızda daha fazla parası olan diğer gezegen sakinlerine yardım edemeyen kim var? Milyarderler bile banka hesaplarına birkaç milyon daha eklemenin keyfini çıkarıyor.

Birçokları için para güce dönüşür. Bağımsız olma gücü. Başkalarına emir verme gücü ya da yapma ya da yapmama seçim gücü. Tabii ki, tuvalet kağıdından Rolex saatlerine kadar her şeyi sınırsız miktarda satın alma gücü. Ama belki daha da fazlası insanlar ve çevremizdeki çevre için daha iyisini yapma gücü?

Para, iyilik yapma gücü demektir. Bir topluluğun, bir ülkenin, dünyanın evsizlerine ve haklarından mahrum bırakılmışlara yardım etmek. Rockefeller ve Carnegie gibi eski para torbalarının hayır kurumları, sözde “pis lucre” kullanarak elde ettikleri sonuçlarla ünlüdür. Ve sırf birçokları öyle dediği için daha önce gidenler hepimiz için inanılmaz iyilikler yaptılar.

Benlik

Başarılı bir girişimci yeni binalara, yeni parklara veya yeni bir ülkeye kendi adını verdiğinde hiç kimse gerçekten şaşırmaz. Sıradan günlük girişimcinizin egosu, ortalama “Joe Six-pack” ınkinden daha büyük veya daha küçük değildir.

Bununla birlikte, bazıları, başarılı bir girişimin bir girişimcinin gururu için yaptığı şeyin, yanan bir kibritin bir kutu benzine yaptığına benzer olduğunu düşünüyor. Başka bir deyişle, girişimci dikkatli olmazsa ego patlayabilir. Ve girişimciyi kim suçlayabilir? Ne de olsa, çoğu başarılı girişimci, girişimlerine (bebek girişimi) aşırı miktarda kan, ter ve gözyaşı ve anlatılmamış zaman katar.

Aslında, bu benzetmeyi eksiksiz hale getirelim: çoğu girişimci, tıpkı bir annenin bebeğiyle yaptığı gibi, yarattıklarını sever ve bundan büyük gurur duyar.

Doğal olarak, İsviçre peynirinde delikler olduğu kadar burada sıralanabilecek pek çok neden var. Ancak, saplantılı girişimcinin aile ve startup arasındaki dengeyi nasıl başarılı bir şekilde gerçekleştirebileceğine dair pratik ipuçlarına geçelim.

Vekalet etmek

Bir girişimci olarak öğrenmeniz gereken ilk şey, hepsini kendi başınıza yapamayacağınızdır. Şair, “hiç kimse bir ada değildir” dedi. Şairler ticari zekalarıyla tanınmamakla birlikte, insan doğasını çoğundan daha iyi bilirler. Bu durumda, bir girişimcinin bu şiirsel mücevherden anlaması gereken şey, zamanınızı aile ve iş arasında bölmeniz gerektiğinde kendin yap felsefesinin en iyi fikir olmadığıdır.

Bu yüzden yetki vermeyi öğrenin. Thomas Edison, Charles Schwab veya Sam Walton’ın hayatlarına bakarsanız, hepsinin işlerinin bir kısmını başkalarına devretmeyi öğrendiği dikkat çekicidir. (Birçoğu ün ve servetlerinin çoğunu astlarıyla paylaşmayı hiçbir zaman öğrenmemiş olsa da, çoğu aileleriyle öğrendi.)

Ve günümüzün kullanıcı dostu uygulamalarıyla, başkalarına ne yapmalarını ve nasıl yapmalarını istediğinizi anlatmak çok kolay. Ardından, izleme uygulamalarınızı performanslarını takip edecek şekilde ayarlayın ve topun düştüğü anda vekalet edilen bazılarını unutun. Bazı girişimciler ve çalışanlar beklentilerinizi aşacaktır. Bu deneme yanılma, yeterince doğru, ancak kimin sorumluluk alıp kimin alamayacağını öğrenene kadar uzun sürmeyecek.

Kime güvenebileceğinizi bilmek, ilişkilerindeki “ev kazasının” muhtemelen kendi işleri olduğunu fark eden kurucular için bir nimet olacaktır.

Bir rutine bağlı kal

Tüm ördeklerinizi arka arkaya tutmak, güve yenmiş bir klişe gibi gelebilir, ancak bu sıralı ördekler gerçekten işe yarıyor.

Bir rutine bağlı kalmak, ister kendiniz ister başka biri tarafından oluşturulmuş, önceden belirlenmiş bir programa katı bir şekilde bağlı kalmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak her zaman erişebilmeniz için bir yere yazılmış bir programınız olması gerektiği anlamına gelir. Başka bir şey yoksa, banyo aynasına ruj veya tıraş kremi ile kısaltılmış bir program yazın.

Esnek olmaktan korkmayın

Standartlaştırılmış bir rutin, aile ve işi dengelemenize yardımcı olacak olsa da, esnek olmayı öğrenmelisiniz. Önemli bir finans toplantısı planladığınız sırada bebeğinizin pişik olması durumunda, programınızın ilgili ebeveynliğinizin önüne geçmesine izin vermeyin. Başka bir deyişle, hiçbir ebeveyn çocuklarıyla çok fazla zaman geçirerek çocuklarına yabancılaşmamıştır.

Yukarıda belirtildiği gibi, hemen hemen her şeyi güvendiğiniz bir iş ortağına devredebileceğinizi unutmayın, böylece bir okula gidebilir, eşinizi bir sinemaya götürebilir veya parkta fıstık ezmeli ve jöleli sandviçlerle işten kaçarak ailenizle oynayabilirsiniz.

Dengeleme eylemi sağduyu gerektirir

Sağduyulu tavsiyelere uymak çok basit görünebilir, ancak etrafınıza bakın. Neyse ki bugünlerde işinizi nasıl dengeleyeceğiniz, hayatınızın aile ve startuplar arasındaki dengeyi kaybettiği konusunda daha fazla tavsiye var.

www.readwrite.com