5 maddede girişimciler için sosyal medya

Sosyal medya gün geçtikte yeni veya tecrübeli fark etmeksizin tüm girişimciler için daha popüler ve daha kâr getiren bir öge haline geliyor. Bir iş yaratmak ve o işi büyütmek için organik şekilde kitle oluşturmaya çalışmak zaman alırken, sosyal medya platformları uygun fiyatlarla sizlere bu işte yardım ediyor.

Dahası, arama motoru optimizasyonu (SEO) ve içerik pazarlaması kampanyalarıyla sosyal medya platformları tek başına olduğundan çok daha güçlü hale geliyor. Özellikle bu platformlar yeni, yükselen veya değişen iş girişimlerinin çabuk yayılmalarına yardımcı oluyor.

Ancak, dijital pazarlama olarak sadece sosyal medyayı düşünmek çok da doğru olmaz, çünkü sadece sosyal medya pazarlaması sizlere garanti edilmiş bir kazanım getirmez. Başarılı olmak ve kampanyanızda temiz bir strateji oluşturabilmek için, sosyal medyanın yetenekleri kadar limitlerini de bilmek gerekir.

İşte sosyal medya pazarlamalarınızda başarılı sonuçlar yakalayabilmeniz için unutmamanız gereken 5 ana öge:

1. Bu uzun vadeli bir yatırımdır.

Sosyal medya işleri hızlandırır: İnsanlar eş zamanlı olarak birbirleriyle iletişime geçer ya da bazı hikâyeler bir gecede viral olur. Bu jet hızındaki sonuçlar size sosyal medyanın çok hızlı olduğuna inandırabilir, ancak unutmayın ki sosyal medya pazarlaması uzun vadeli bir yatırımdır.

Potansiyel takipçileriniz içeriklerinizle haftalarca, aylarca ya da yıllarca ilgilenmeyebilir, ancak siz onlarla ilişki kurmaya veya yeni takipçiler edinmeye ne kadar çok zaman harcarsanız, dönüşüm bazında şansınız da bir o kadar artar. Eğer bir kampanyanın başarısını ya da başarısızlığını bir aylık bir aktiviteyle ölçmeye kalkarsanız ya da kısa vadeli yatırımlar yaparsanız, uzun vadeli potansiyel kazanımlarınızı çöpe atmış olursunuz.

2.Bu işi yapan tek girişimci olmadığınızı unutmayın.

Sosyal medya pazarlamasındaki potansiyeli görmüş olmanız harika olmasına rağmen asla bu işte tek başınıza olduğunuzu sanmayın. Birçok farklı rakibiniz kesinlikle sizinle aynı işi yapıyor olabilir, potansiyel hedef kitleniz de sizin sitenize girmeye çalıştığından bir yarışta olduğunuzu bilmelisiniz.

Bunun üstesinden gelmek için, yapabileceğiniz en etkili yöntem kendinizi farklı kılmak olacaktır. Aktif, bilgilendirici, eğitici ya da eğlendirici olmak (bunlar önemli nitelikler de olsa) yeterli olmayabilir. Farklı olmak zorundasınız. Rakiplerinizi araştırın ve hangi stratejileri kullandığınızı analiz edin. Bu sayede nasıl onlardan farklı bir yol izleyeceğinizi anlayabiliyor olacaksınız.

3.Sayılar size her şeyi veremez.

Bir sosyal medya stratejisine ne kadar uzun süre yatırım yaparsanız, ham sayılara daha çok bağlı kalırsınız ve bu sizi önemli doğrular konusunda kör eder. Örneğin, takipçilerinizi arttırma konusuna takılmış kalmış ve bunu başarmak için her şeyi yapıyor olabilirsiniz. Bu şekilde de takipçi sayınız düşüş yaşadığında panik olursunuz.

Ancak, sayılar elinizdeki takipçilerin ne kadar size bağlı olduğunu ya da markanızla ne kadar ilgilendiklerini asla gösteremez. Aynı şekilde, sosyal trafik ve paylaşım rakamlarınız size içeriğinizin ne kadar saygın olduğunu da gösteremez. Sayılar tabi ki kullanışlıdır, ancak unutmayın ki size asla resmin tamamını göstermede yeter değildir.

4.”Sosyal” medya denilmesinin bir sebebi var.

Maalesef birçok girişimci sosyal medyanın ”sosyal” elementini ihmal ediyor. İnsanlar bu uygulamaları ve siteleri birbirleriyle manalı bir diyalog içerisine girmek için kullanıyorlar. Tek kişinin yaptığı bir monolog ile pek ilgilenmeyeceklerdir. Eğer sadece içeriğinizi paylaşıyor, yeni içeriklerinizi takvimliyor ve ürünlerinizin reklamlarını yapıyorsanız, sosyal medyanın en büyük özelliğini unutmuş olacaksınız: kitle etkileşimi.

Kitlenize sorular sorun. Onlarınkini cevaplayın. Paylaştıkları için teşekkür edin. Yorumlarına cevap verin. Onlara sanki dost hatta aile üyesiymiş gibi davranış sergileyin. Sosyal medyayı kendi konuşmanızı yapacağınız bir podyum olarak görmek yerine herkesin gelip sohbet ettiği bir kafe gibi hayal edin.

5.Sosyal medya en iyi sonucu diğer stratejilerinizle iç içeyken verir.

Sadece sosyal medya üzerinden stratejiler geliştirerek pazarlama başarısı yakalamak mümkün, ama çok da görülmüş bir şey değil. Sosyal medya diğer stratejiler ile harmanlandığında çevrimiçi saygınlığınızı artırmada daha iyi işleyecektir. Örneğin, içerik pazarlaması kampanyanız sosyal kitlenizin niceliğini ve ilgisini artıracak ve SEO’nuzda pozitif etki yaratacak, bunun sonucunda içerik stratejinizin görünürlüğünü artıracaktır.

Yani, sadece çok üst düzey bir sosyal medya stratejisine odaklanmak yerine, diğer tüm stratejileriniz için sosyal fırsatlar arayın. Bunları iç içe harmanlayıp size özel tek bir çevrimiçi görünüm yakalayın.

Sosyal medyayı kullanırken bu kilit nitelikler ve tavsiyeleri arka plana atmayın. Bu şekilde kampanyanızın başarı oranı artacaktır. Hedeflerinize erken varın ve sıkı çalışın, ancak detaylarda kaybolmayın ve birçok girişimciyi delirten düşüncelere kapılmayın: takipçi sayısı, gönderi sıklığı vb. gibi.

Eğer içeriğinizle gerçekten ilgilenen bir kitle yaratmaya yatırım yapıyorsanız, bu faktörler düşündüğünüz kadar önemli değil. Sosyal medyada her zaman basit olan daha etkilidir.