3. dalga kahveciler ve pazarlama

Son zamanlarda en gözde işletmelerden biri kahveciler. Geçtiğimiz her sokaktaki Starbucks’ların yanına şimdi de 3. dalga kahvecilerin butik dükkanları açılıyor. Rekabet bu kadar yüksek olunca pazarlamanın boyutu da artıyor. Barista Magazine’in 2017 yılında 1200 kafeyle pazarlama bütçesi hakkında yaptığı bir araştırmaya göre kafelerin %70’i $100 doların altında harcarken, %40’ı ise pazarlamaya bütçe bile ayırmıyor. İşin güzel kısmı ise çok küçük bir bütçeyle bile kahve dükkanınızın pazarlamasını yapabilirsiniz.

Dükkanın önünden geçen müşterileri yakalayın

Yapılan araştırmanın sonucunda, müşteriler yeni kahve dükkanlarını en çok önünden geçerken keşfettiklerini söylemişler. Sokaktan geçen insanları kaçırmamak için dikkat çekici bir tabela güzel bir fikir olabilir. 100 lira civarına bulabileceğiniz bu tahtaları önemli günler, günün kampanyası vb ilgi çekici şekilde süsleyerek dikkat çekebilirsiniz.

Eş dost muhabbeti

Kapı önünden geçerken keşfedenlerden sonra ise tanıdıklardan duyarak gelenler geliyor. Bunun için bilinirliğinizi arttırmalısınız. Son zamanlardaki yine başka bir moda olan vloggerlar veya instagram fenomenleri ile çalışabilirsiniz. Yada arkadaşıyla gelene 1 kahve ücretsiz gibi bir kampanya yapabilirsiniz.

Ücretsiz reklamları kaçırmayın: sosyal medya

Artık günümüzde reklamlara milyon dolarlar harcamak gerekmiyor. Başarılı bir Instagram hesabı kendi başına bir reklam olabiliyor. Bunun için düzenli paylaşımlar yapın ve fotoğraflarınızın kalitesinin iyi olduğundan emin olun. Sizin kadar müşterilerinizin de sosyal medyayı kullanmasınız sağlayın. Çekiliş düzenleyerek kişilerin sizin hesabınızı takip etmesini, arkadaşlarıyla paylaşmasını veya hashtag kullanmasını isteyebilirsiniz.

Kahve Satmaktan Fazlasını Yapın

Kahve yanına yiyecek şeyleri zaten herkes satıyor. Bunun yanında çeşitli workshoplar düzenleyebilir veya etkinlikler düzenleyebilirsiniz. Eğer mekanınızda etkinlikler düzenlemeseniz bile markanız ile etkinliklere katılarak isminizi duyurabilirsiniz. Bu etkinliklerde ücretsiz kahve dağıtarak kendi ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Herkesten farklı bir kahveniz veya sunumunuz varsa bunu insanlara tanıtabilirsiniz.

Ücretli reklamlar

Yine de çok fazla para harcamadan paralı reklamlar yapabilirsiniz. Instagram ve Facebook üzerinden 10 lira gibi küçük bir bütçeyle bile reklam yapmanız mümkün. TV reklamlarının aksine paylaşılacak konum, yaş grubu vb… özellikler seçilerek hedef kitleye özel reklamlar üretilebiliyor. Kitlenin küçülmesiyle de reklam giderleri azalıyor.

Kaynaklar:
www.baristamagazine.com
https://medium.com/@HandGround/
https://overdosecoffee.com/