21 sosyal medya gönderi fikri

Sosyal medya yaşama şeklimizi değiştirdi. Pazarlamacılar olarak, mevcut ve potansiyel müşterilerimizin bu platformları nasıl kullandığını anlamalı ve bu bilgiyi kendi avantajımıza kullanmalıyız. Sonuçta, sosyal medya takipçilerinizi müşterilere dönüştürebilmek istersiniz. Ama bunu söylemek yapmaktan çok daha kolay. Elbette, başlangıçta insanların profillerinizi takip etmesini sağlayabildiniz. Bu harika bir ilk adım. Ancak, ilgi çekici içerik yayınlayamazsanız, takipçileriniz sıkılır ve dönüşüm sağlamaz. Hatta hesaplarınızın takibini bırakmaya bile karar verebilirler. Aslında, Sprout Social’dan yapılan bir araştırma, insanların% 41’inin bir markayı sosyal medyada takip etmeyi bıraktığını çünkü bilginin kendileriyle alakalı olmadığını düşünüyor. Kullanıcıların% 46’sı bir markayı çok fazla paylaşımda bulunduğu için takip etmekten vazgeçerken, insanların% 18’i bir markayı yeterince paylaşım yapmadığı için takip etmekten vazgeçiyor. Bu kategorilerden herhangi birine girmek istemezsiniz. İnsanların sosyal medyayı nasıl kullandığını anlayın. Tüketilecek çok fazla içerik olursa ve ayrıca içerik sıkıcıysa takipçileriniz gönderilerinizle etkileşime girmeyecek. Aynı şeyi tüm platformlarınızda defalarca yayınlıyorsanız, içeriğiniz çoktan eskimiştir. Bazılarınız, sırf ne yayınlayacağınızı bilmediğiniz için hiçbir şey göndermiyor bile olabilir. Durumunuz ne olursa olsun, bu kılavuzdan yararlanabilirsiniz. Yaklaşan gönderileriniz için en iyi 21 fikirle küçük işletmenizi sosyal medyada nasıl etkili bir şekilde pazarlayacağınızı göstereceğim.

1. En son blog postunuz

Yeni bir blog postu yayınladığınızda, bunu sosyal medya takipçilerinizle paylaşmalısınız. Bu tür içeriği yayınlamanın birçok faydası var. Size gönderilecek yeni bir şey vermenin yanı sıra, web sitenize daha fazla insan çekecektir. Şu anda, müşterilerinizin sitenizi günlük olarak ziyaret etme olasılığı düşüktür. Onlara söylemediğiniz sürece yeni bir blog yazısı yayınladığınızı bile bilmeyebilirler. Bunu sosyal medyada yayınlamak, blogunuzu daha geniş bir kitleye de açar. Artık takipçilerinizle arkadaş olan kişiler bu gönderiyi görebilir ve potansiyel olarak profilinize veya web sitenize gidebilir. Blog oluşturma yoluyla potansiyel müşteri oluşturma sürecinizi ölçeklendirmeniz için harika bir fırsat.

2. Takipçilerinize anket yapın

Anket oluşturun. Facebook, Twitter ve Instagram’ın , takipçilerinize anket uygulamanız için seçenekleri var. Bir anket, takipçilerinizi etkileşime girmeye davet eder. Fikirlerini paylaşacaklar ve profilinizde daha fazla zaman geçirecekler. Bu anketlerden yararlanmanın birçok yolu var. Takipçileriniz hakkında derinlemesine bilgi edinmek, yeni bir fikir hakkında fikirlerini almak veya sadece biraz eğlenmek için bunları kullanabilirsiniz. The Muse’un Twitter’daki bu örneğine göz atın: Bu anketin sonucu ile ne yapacaklar? Kim bilebilir? Fakat şimdiden 233 kişi oy vermiş! Katılımı artıracak yeni bir gönderi arıyorsanız, anket kesinlikle göz önünde bulundurmanız gereken en iyi seçenek.

3. Emoji kullanın

Hangi platformda gönderi yayınlıyor olursanız olun, gönderilerinizde emoji kullanıyor olmalısınız. Bunun nedeni, emojilerin tıklama oranlarınızı artırmanıza yardımcı olması. Aslında, çevrimiçi insanların% 92’si emoji kullanıyor. AdEspresso’nun yakın zamanda yaptığı bir araştırma, emojili Facebook başlıklarının, emojili olmayanlara göre% 241 daha fazla tıklama ürettiğini gösterdi. Emojiler, etkileşiminizi kesinlikle arttıracak.

4. Çalışanlarınızın fotoğrafları

İşletmenizi mümkün kılan kişilerin fotoğraflarını paylaşın. Çalışanlarınız olmasaydı işinizi sürdüremezdiniz.Bu tür içeriği paylaşmak, markanızı insanileştirmeye yardımcı olur.Takipçileriniz şirketin arkasındaki yüzleri görecek. Tükettikleri ürünleri tam olarak kimin yarattığını görecek ve perde arkasında neler olup bittiğini öğrenecekler. Çalışanlarınızın fotoğraflarını paylaşmak da katılımınızı artıracaktır. Bunun nedeni, yüz içeren resimlerin% 38 daha fazla beğenilmesi:Elbette, kendi yüzünüzle de resimler gönderebilirsiniz. Ama bu da bir süre sonra bayatlayacak. İşletmenizin büyüklüğüne bağlı olarak, bazılarınızın düzinelerce çalışanı olabilir. Bu size her seferinde yeni bir yüzle yeni içerik gönderme şansı verir.

5. Video tanıtımları

Sosyal medyada video paylaşmanız gerekiyor. Dünyanın dört bir yanındaki pazarlamacıların yarısından fazlası, videonun en yüksek yatırım getirisi sağlayan içerik türü olduğunu söylüyor. Ayrıca, tüketicilerin% 64’ü sosyal medyada markalı bir video izledikten sonra alışveriş yapıyor. Sosyal medya videoları, görüntü ve metinlerin toplamından% 1.200’den fazla paylaşım oluşturur. Thule’un bu stratejiyi son Facebook gönderilerinden birinde nasıl kullandığına bir göz atın: Başlığın promosyonla ilgili olduğuna dikkat edin. “Şehri keşfedin. Ailenizle.” Videoda bir anne ve babanın Thule’nin pusetlerinden birinde bebekleriyle yürüyüşe çıktığı görülüyor. Video içeriği, gönderilerinizi karıştırmanın harika bir yolu çünkü seçenekler neredeyse sonsuz.

6. Yeni ürünler

Para kazanmak için iş yapıyorsunuz. Sosyal medya yayınlarınızı, yeni bir ürün lansmanı için heyecan yaratmanın bir yolu olarak kullanın. Bu, ürünlerinizi resmi olarak piyasaya sürülmeden önce takipçilerinize tanıtmanız için büyük bir şans. Ürün satışa sunulduğunda, satışları artırmak için Instagram’da alışveriş yapılabilir gönderiler gibi özelliklerden yararlanabilirsiniz.

7. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (KTOİ)

Sosyal medyada ne yayınlayacağınıza dair fikirleriniz tükendiğinde, fikir almak için her zaman KTOİ’ye yönlenebilirsiniz. Markanızla ilgili sözlerinize, doğrudan mesajlarınıza ve etiketlerinize bakın. Ürünlerinizi kullanan gerçek kişilerin gönderilerini bulun ve takipçilerinizle paylaşın. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, sonuçta siz ve müşterileriniz arasında güven oluşturacaktır. KTOİ yayınlamak, takipçilerinizin geri kalanını gelecekte markanızla ilgili içeriği paylaşmaya da teşvik edecektir. Bunu, bir sonraki kullanıcı gönderisini paylaştığınızda içeriklerini kullanacağınızı umarak yapacaklar.

8. Yüksek kaliteli fotoğraflar

Daha önce, video içeriğinin resimlerden daha yüksek etkileşim ölçütleri sağladığını söylemiştim. Bununla birlikte, sadece video yayınlayamazsınız ve başka hiçbir şey yapamazsınız. Videolar dışında hiçbir şey yayınlamamak eskimiş olur. Bu yüzden fotoğrafları karıştırmanız da gerekiyor. Ancak herhangi bir fotoğrafı kullanmak istemezsiniz. KTOİ kullanmıyorsanız, resimler orijinal ve yüksek kaliteli olmalıdır. Ustalıkla çekilmiş ve benzersiz stok fotoğrafları bulamadığınız sürece stok görselleri kullanmayın. Ama fotoğrafçı değilsin, peki doğru fotoğrafları nasıl bulabilirsin? Bu resimleri kendiniz çekmek çok kolay. Bir profesyonel tutmadan fotoğraf çekme ve düzenleme konusundaki kılavuzumu inceleyin ve sosyal medyada kaliteli resimleri nasıl paylaşacağınızı öğreneceksiniz.

9.Müşteri örnek olay incelemeleri

Sosyal medya takipçilerinize, müşterilerinizden birinin bir şeyler yapmasına nasıl yardımcı olduğunuzu gösterin. Örneğin, kişisel bir antrenör olduğunuzu varsayalım. Müşterilerinizden birinin 10 günde 10 kilo vermesine nasıl yardımcı olduğunuzu açıklayan bir gönderi paylaşabilirsiniz. Veya belki de sıradan insanların hibrit mobil uygulamalar geliştirmesine yardımcı olan bir platformunuz var. Standart geliştirmeden geçmek yerine platformunuzu kullanarak ne kadar tasarruf ettiklerini özetleyen bir vaka çalışması gösterebilirsiniz. Buradaki örnekler sonsuzdur. Ne tür bir işiniz olursa olsun, müşterilerinizden birinin deneyimine dayalı bir vaka çalışması oluşturmanın bir yolunu bulabilirsiniz.

10.Şirket Başarıları

Şirketiniz yakın zamanda bir şey başardı mı? Bir ödül kazandın mı? Olumlu bir haber makalesinde yer aldınız mı? Durum ne olursa olsun, bu şirket başarılarını güvenilirliğinizi artırmak için kullanabilirsiniz. Bu haberi sosyal medya takipçilerinizle paylaşın. CoSchedule’un bu stratejiyi Twitter ‘da nasıl kullandığına dair bir örnek:coschedule

Gurur duyulacak bir şey olan Amerika’nın en hızlı büyüyen işletmelerinin listesinde yer aldı. Görünüşe göre, takımın bu başarıyı kutladığı anlaşılıyor. Ofisteki herkes bu GIF’ı oluşturmak için bir araya geldi. Bu aynı zamanda yukarıda bahsettiğim stratejilerden biriyle de ilgilidir: çalışanlarınızın fotoğraflarını paylaşmak.

11. Eski içeriğe hayat verin

Şimdiye kadar listeyi incelerken, yeni gönderiler için fikirler edinmiş olabilirsiniz. Örneğin, blog yayınlarınızı daha önce sosyal medyada paylaşmamış olabilirsiniz. Ama şimdi kafanız karıştı çünkü en iyi yazılarınızdan bazılarını paylaşma şansını kaçırdığınızı hissediyorsunuz. Bu doğru değil. Hala alakalıysa ve geçmişte sizin için iyi performans gösterdiyse, eski bir blog yayınını sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Ya da birkaç yıl önce Twitter ‘da çok sayıda beğeni ve geri dönüş alan bir fotoğraf yayınladınız. O eski resmi bugün Instagram’da paylaşabilirsiniz. Bu yılın başlarında YouTube’a yüklediğiniz eski bir video tanıtımınız var mı? Facebook’ta paylaşın. Gördüğünüz gibi, eski içeriğinize hayat vermek için onu sosyal medyada başka bir amaca uygun hale getirmenin birçok yolu var.

12. İnfografikler

Web siteniz veya blog yazılarınız için infografikler oluşturduysanız, bunları sosyal medyada da kullanabilirsiniz. Bu tür içeriğin ne kadar güçlü olabileceğini size göstermek için, işte infografikler hakkında bir infografik: Görsel bir yardım olarak bir infografiği kullanmak, takipçilerinizi harekete geçmeye ikna etmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, görüntüler metinden çok insanlara sayfadan atlar. Beyne iletilen bilgilerin% 90’ının görsel olduğunu biliyoruz. İnfografikleriniz varsa kullanın. Değilse, çevrimiçi olarak harika olanları bulabilir veya kendiniz yenilerini oluşturabilirsiniz.

13. İlham verici alıntılar

Gönderilecek fikirleriniz mi tükeniyor? Eh, asla ilham verici alıntılar sıkıntısı yoktur. İlham veren alıntılar için bir Google araması yapın ve markanız, sektörünüz veya pazarlama stratejinizle alakalı bir tane bulun. Veya hedef kitlenize hitap edecek herhangi bir şey kullanın. İyi bir yazarsan, kendi ilham verici sözlerini bul.

14. Anlayışlı araştırma

Şirketiniz son zamanlarda ilginç bir şey üzerinde bir çalışma yaptı mı? Bulgularınızı sosyal medya takipçilerinizle paylaşın. Araştırma yaparken bulduğunuz istatistikleri yayınlayın veya başka birinin bulguları hakkında konuşun. Bu tür içeriği kullanırken aklınızda bulundurmanız gereken bir şey var: her zaman kaynaklarınızdan alıntı yapın. Bir istatistik gönderiyorsanız, araştırmayı yapan kişiyi takdir edin. Bunu hak ediyorlar ve aynı zamanda içeriğinizi daha güvenilir kılıyor. Hedef kitleniz sayıları havadan çekip almadığınızı bilecek.

15. Yaklaşan etkinlik bilgileri

İşletmenizin yıl boyunca bir tür etkinliğe ev sahipliği yapacağına veya katılacağına eminim. Sık olmasa bile, sosyal medyada konuşmaya değer. Tim Ferriss’in şu örneğine bakın:

tim ferris

Bu etkinlik tanıtımını Facebook’ta izleyicileriyle paylaştı. Verdiği bilgilerden de görebileceğiniz gibi, bu açıkça yerel bir olay. İnsanlar Teksas’ta veya daha spesifik olarak Dallas bölgesinde yaşamadıkça, muhtemelen katılmayacaklardır. Bu iyi. Hâlâ paylaşmaya değer. Bu, takipçilerinize ne yaptığınız hakkında bir fikir verir ve belki gelecekte kendi bölgelerinde ev sahipliği yapacağınız veya katılacağınız etkinlikler için bir beklenti oluşturur.

16. Eşantiyonlar

Sosyal medya, bir hediye vermek için mükemmel bir platformdur. Bunun nedeni, yayınlanan tüm içeriğin birçok kişinin kullanımına sunulmasıdır. Bu eşantiyonlar ve yarışmalar, daha önce bahsettiğim kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği teşvik ediyorlarsa özellikle etkilidir. Artı, herkes ücretsiz bir şeyler alma fırsatı istiyor. Sosyal medyada yarışmalar ve eşantiyonlar düzenlemeye başlarsanız, eminim bu yayınlar için katılım metriklerinizin arttığını göreceksiniz.

17. En son podcast’leriniz

Bir Podcast’iniz var mı? Sosyal medya takipçilerinize en son bölümleriniz hakkında güncellemeler verdiğinizden emin olun. Sosyal sitelerinizde bunlara doğrudan bağlantılar yayınlayın. İnsanların Podcast’lerinizi organik olarak bulmasına güvenmeyin. Bu şekilde bazı dinleyiciler edinebilirsiniz, ancak markanıza aşina olan ve sizi sosyal medyada zaten takip eden kişileri hedeflemek çok daha iyidir.

18. Müşteri yorumları

Müşteri incelemelerini düşündüğünüzde, onları sosyal medya pazarlama stratejinizle ilişkilendirmek zorunda kalmayabilirsiniz. Ama neden olmasın? İncelemeleri sosyal medyada sergilemek, marka adınıza güvenilirlik katacaktır. Ayrıca, tüketicilerin% 64’ü bir şey satın almadan önce aktif olarak incelemeler aradıklarını söylüyor. Kullanıcıların% 35’inin incelemeleri bulamadıkları takdirde satın alma olasılığı daha düşüktür. Bunu takipçileriniz için olabildiğince kolaylaştırın. Diğer müşterilerin markanızla olumlu bir deneyim yaşadığını gördüklerinde, satın alma olasılıkları da artacaktır. Ancak sosyal platformlarınızı incelemelerle doldurmanızı önermem. Her şey gibi, bir tür içeriğin çok fazla olması eskimiş olacaktır. Ancak bunu içerik stratejinize karıştırmak yine de iyi bir fikirdir.

19. “Nasıl yapılır” gönderileri

Yani yeni bir ürün çıkarıyorsunuz. Ürünün türüne ve içinde bulunduğunuz sektöre bağlı olarak, ürünü kullanmak kolay olmayabilir. Bu, bir tanıtım videosunu paylaşmanız için harika bir fırsat. Zaten çok fazla video içeriği yayınlıyorsanız ve stratejinizi değiştirmek istiyorsanız, bir “nasıl yapılır” listesi de yayınlayabilirsiniz. Ürününüzü nasıl kullanacağınızı adım adım açıklayın ve sosyal medyada paylaşın.

20. Görüşler

Tıpkı müşteri incelemeleri gibi, referanslar da web sitenize güvenilirlik katar. Bu, özellikle söz konusu referanslar yetkili bir kaynaktan geliyorsa geçerlidir. Olivers Apparel’ın bu taktiği son Instagram’da gönderisinde nasıl kullandığına bakın:

olivers

Gönderi, ürünlerinden birinin yüksek kaliteli bir resmini gösteriyor. Basit, değil mi? Ama şimdi başlığa bakın. Men’s Journal’dan şirketin ürününü olumlu bir şekilde sergileyen bir referansa yer veriyor. Markanın kendisi başlıktaki aynı kelimeleri referans olmadan yazsaydı, o kadar etkili olmazdı.

21. Geriye dönüş fotoğrafları

Göndermek için fotoğrafınız bitiyorsa ve kendinize daha fazlasını çekecek vaktiniz yoksa her zaman arşivlerinize bakabilirsiniz. “#tbt “ Bu etiketin daha önce kullanıldığını gördüğünü biliyorum. Hatta kendiniz de kullanmış olabilirsiniz. Gerileme Perşembe, Google Trends’e göre Şubat 2012’de popülerlik kazandı. Bu, ilk vitrininizin, eski teslimat kamyonunuzun veya buna benzer bir şeyin eski bir resmini yayınlamanız için bir fırsattır. Hatta işinizle ilgisi olmayan çocukluğunuzdan bir resim bile paylaşabilirsiniz. Ancak çoğu zaman markayı korumak daha iyidir. Örneğin, saçlarım hala üzerimde iken kendime ait bir resmimi yayınlayabilirim, ancak bu markamla ilgili değildir. Ama eminim ki bazılarınız bundan keyif alacaktır.

Sonuç

Sosyal medya içeriğinizin eskimesine izin vermenin bir bahanesi olamaz. Yukarıdaki listeye bakarsanız, sosyal medyada ne yayınlayacağımı bilmediğim kelimeleri bir daha asla söylemeyeceksiniz. Bu 21 fikirle, farklı içerikleri çeşitli şekillerde uzun süre yayınlayabileceksiniz. Geriye dönük fotoğraf fikrini kullanırsanız, bu, sonsuza kadar her hafta, haftada bir gönderi demektir. Bu listedeki önerilerin yarısından azını kullanarak bir aylık içerik üretebilirsiniz. Bir dahaki sefere gönderebileceğiniz bir şey olmadığını düşündüğünüzde, tekrar düşünün. Bu listeyi yer imlerine ekleyin, böylece her zaman hızlı bir referans olarak ona sahip olursunuz. İşleri sizin için daha da kolaylaştırmak için, mükemmel bir sosyal medya gönderisini oluşturmaya çalışırken kullanabileceğiniz başka bir hızlı kısa hile sayfası oluşturmaya karar verdim. İnfografikteki birçok bilgi temel görünebilir, ancak büyük olasılıkla tüm kuralları takip etmiyorsunuz. Hashtag kullanmaktan yayınlarınızı belirli bir uzunlukta tutmaya kadar, büyük bir fark yaratabilecek küçük şeylerdir.

Quicksprout.com