2022’de stratejinize yön verecek 4 pazarlama kitabı

Yıl 2022. Pandemi sonrası pazarlamanın değişen manzarasına hoş geldiniz. Yine de bloktaki en sağlam pazarlama teknolojisi yığınına sahip olsanız bile, kendinizi kazanmak için mücadele ederken bulabilirsiniz. Doğal bir yanıt, yeni pazarlama kitaplarına yönelmektir ve bu, özellikle 2022’de akıllıca bir içgüdüdür.

Geçen yıl, Harvard Business Review yazarı Janet Balis, pazarlamacıların neden her zamankinden daha zor olduğuna dair düşünceli bir makale yayınladı. En büyük 10 pazarlama kaymasını araştırmasında birkaç gerçekçi şeyi anlatıyor . Belki de en akılda kalan şey, yolun tüm kurallarının değişmiş olmasıdır bu nedenle, eskimiş pazarlama taktik kitabınızı atmaya ve daha yeni bir taneyle değiştirmeye hazırlanabilirsiniz.

Elbette, modası geçmiş pazarlama sistemlerinizi işe yarayacak olanlarla değiştirdiğinizden emin olmak isteyeceksiniz.

En son pazarlama kitaplarından birkaçını almak işte burada işe yarar. Günde yalnızca 15 veya 30 dakika okumak, zihninizi genişletmeye, yeniliği körüklemeye ve coşkuyu canlandırmaya yardımcı olur. Ayrıca, resmi veya gayri resmi bilgi aktarımı oturumları yoluyla ekibinize yeni bilgiler getirmenizi isteyebilir.

Örneğin, aklınızda ateş yakan bir kitap okuduğunuzu varsayalım. Bölümünüzdeki, liderlik grubunuzdaki ve hatta şirketinizdeki herkes için kopyalar satın alabilirsiniz. Çalışanlara kitap okumaları ve tartışmaları için ödeme yapmak, işgücünüzdeki insanlar arasında daha yüksek katılım, üretkenlik ve işbirliği seviyelerine yol açabilir.

Nereden başlamalısınız? Aşağıdaki seçeneklerden herhangi biri ufkunuzu genişletecek ve sizin gibi pazarlamacıların en çok ilgilendiği konular hakkında büyüleyici bakış açıları sunacaktır.

1. Hawke Metodu — Erik Huberman

Potansiyel müşteriden hayran müşteri yolculuğunda onlara liderlik ettiğinizde, tüketicileri şaşırtmak için çok fazla şansınız olur. Ancak bu temas noktalarından en iyi şekilde yararlanıyor musunuz? Yoksa fırsatların kaçmasına izin mi veriyorsunuz?

Emin değilseniz, girişimci Erik Huberman’ın pazarlamanın temel ilkeleri hakkındaki kitabı The Hawke Method kitabına oturun .

Huberman, kitabı boyunca, biraz para harcamak için dokuz yaşında bir çocukken başlattığı cesur girişimden başlayarak, kişisel iş kurma ve pazarlama deneyimlerinden büyük ölçüde yararlanıyor. Yıllar içinde, Huberman binlerce başarılı marka için bir pazarlama sherpa olarak ün kazandı ve Forbes 30 Under 30 listesindeki bir yer de dahil olmak üzere büyük ödüller kazandı .

Hawke Metodu , farkındalık, besleme ve güven üzerine kurulu bir pazarlama stratejisi temelini anlamanıza ve büyütmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu kitabın düzenini ve metodolojileri göstermek için gerçek çalışmalarını taktiksel kullanımını takdir edeceksiniz.

Son bölümü bitirdikten sonra Huberman’ın tavsiyelerinden daha fazlasını istiyorsanız , #HawkeTalk podcast’ine atlayın . Orada, kendilerini ünlü yapan pazarlama sırlarını paylaşmaya hevesli diğer iş liderleriyle tanışacaksınız.

2. İşte Pazarlama— Seth Godin

This is Marketing-İşte PazarlamaDünyaca ünlü pazarlamacılardan bahsettiğinizde, Seth Godin’in adı genellikle er ya da geç sohbete girer. Ne de olsa Forbes yazarı Zack Friedman’a göre Pazarlama Kralı olarak biliniyor .

Friedman ile yaptığı bir röportajda Godin, This Is Marketing’i yazmaya mecbur hissetmesinin en önemli nedenlerinden bazılarını özetliyor . Yani Godin, pazarlamacılara “ne istediğini görmezden gelmelerini ve başkalarının ne istediğini, neye inandıklarını ve nelerden korktuklarını anlamak için empati kurmalarını söylemek istiyor. Buna “insan pazarlaması” diyor.

Bu Pazarlama beş yıl önce yazılmış olsa da, pazarlamayla ilgili kurumsal okuma materyalleri için harika bir başlangıç ​​noktası olmaya devam ediyor. Ayrıca 2019’da Türkçe’ye çevrildiğini de hatırlatalım.

En son pazarlama trendlerini takip ediyorsanız, Godin’in tartıştığı şeylerden bazıları tazeleyici olarak karşınıza çıkacaktır.

3. Sosyal ağların gizli psikolojisi — Joe Federer

The New York Times’da sosyal medyanın toplumsal olumsuzlukları hakkında uyarılarda bulunan ne kadar çok makale çıksa da , Facebook ve YouTube gibi sitelerin popülaritesi yükselmeye devam ediyor.

Bir pazarlamacı olarak, markanız için anlamlı olan en popüler platformlarda aktif olmanız gerekir. Ama önce, gerçek ve sanal sosyal topluluklar arasındaki farkları anlamanız gerekir.

Eski bir Reddit marka stratejisti lideri olan Federer, dijital etkileşimlerin benzersizliğini araştırmak için The Hidden Psychology of Social Networks’ü kullanıyor. İlk olarak, sosyal ağları benzersiz yerler yapan fikirlerin haritasını çıkarmak için bilimsel bir yaklaşım benimsiyor.

Bu kitabın okuma listenizde olduğunu nasıl bileceksiniz? “Sosyal gönderilerimiz neden ilgi çekmiyor?” sorusu mu? tanıdık geliyor mu? Evet? O halde Sosyal Ağların Gizli Psikolojisini keşfetmekten faydalanabilirsiniz .

Federer’in kendisinden okuyacaklarınızın bir kısmını duymak için kulaklığınızı açın ve 2020’den bir WO Strategies podcast röportajını dinleyin.

4. İçerik çerçevesi — Melanie Deziel

Melanie Deziel, sonsuz bir malzeme kaynağı bulmanın çözümüne sahip. İçerik Yakıt Çerçevesi’nde, dahili hikaye anlatım makinenizi, pazarlamacılarınızın bir daha asla “yazarların engellediği” bir duvara çarpmadığı bir noktaya nasıl yükselteceğinizi öğretiyor.

Temel tarifi nedir? İlk olarak, günden güne, haftadan haftaya ve yıldan yıla harika içerikler üretmek için kendi kendini idame ettiren bir sistem geliştirin.

Şimdi, içeriğinizin büyük kısmını oluşturmak için bir ajansa veya dış kaynaklı içerik oluşturuculara güvenebilirsiniz. Problem değil. Bu kitap hala bir kaynak olarak rafınızda duruyor.

Bir profesyonel gibi ses getiren mesajların nasıl üretileceğini bilmenin muazzam bir değeri var. Hızlı bir içerik sunmanızın ne zaman isteneceğini asla bilemezsiniz.

Pazarlama her zaman hareketli bir hedef olacaktır çünkü tüketici istek ve beklentileri doğal olarak şekil değiştirmektedir. Neyse ki, günümüzün en iyi pazarlama fikir liderlerinin çoğu size koçluk yapmak istiyor. Kendi lehlerine çalışan stratejileri ve sistemleri ortaya çıkarırlar. Tek yapmanız gereken bir kitap alıp dalmak.

Kaynak: https://readwrite.com/